Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj nedá obcím ani korunu, pro některé to bude katastrofa

  15:11aktualizováno  15:11
Sdružte se a dostanete peníze, radil dřív Královéhradecký kraj malým obcím. Dobrovolné svazky obcí to udělaly, jenže v programu obnovy venkova letos nedostaly ani korunu. Možná tak dopadnou i příští rok.

Vedení kraje sice z programu rozdělilo přímo do vesnic 35 milionů korun, ale svazky obcí neuspěly. Na fotce Třebechovice pod Orebem. | foto: Kamil Andres/www.trebechovice.cz

V Českém ráji slouží nové lavičky, vesnice z Třebechovicka zase pořídily měřiče rychlosti na silnice. Obce se zkrátka se zvelebují a modernizují. S takovými projekty je ale letos amen. Královéhradecký kraj na ně z programu obnovy venkova neposlal vůbec nic.

Vedení kraje sice z programu rozdělilo přímo do vesnic 35 milionů korun, ale svazky obcí neuspěly. Na rozvoj nedostaly ani korunu.

"Přijde mi to jako degradace programu obnovy venkova. Žádosti už byly přijaty, dostaly body, prošly výběrem, ale letos se na ně nic nerozdělí. U nás se to týkalo projektu naučné stezky po památkách Podchlumí, kterou jsme chtěli dostat turisty k památkám obnoveným v rozsáhlém předchozím projektu," zlobí se krajská zastupitelka a starostka Holovous Martina Berdychová (Východočeši).

Obce se bojí o společné projekty

Podle ní se na kraji rozdělují peníze podle zájmů jednotlivců místo toho, aby šly na společné projekty. Dříve třeba svazek Podchlumí se třiceti obcemi dostával až půl milionu korun, v posledních letech klesly částky k 200 tisícům. Kvůli tomu už mají šanci jen menší projekty.

Starostové se už teď obávají, že příští rok bude asi hubený, když je v programu pouhých 15 milionů pro všechny malé obce.

"Je to katastrofa. Vždycky kraj dal do programu kolem 35 milionů a pak je doplnil menší částkou. Teď si neumím představit, že by tam najednou doplnil 35 milionů. Je to nereálné," míní starosta Božanova a předseda dobrovolného svazku obcí Broumovsko Karel Rejchrt. Zdejší svazek letos nepochodil s projektem na vybavení hřiště pro děti. 

Kraj se přitom při přebírání programu obnovy venkova od státu zavázal, že z něj bude rozdělovat kolem 40 milionů korun ročně a že částku bude navyšovat o inflaci. 

"Posledních osm let vidím snahy převést peníze z programu jinam. I tentokrát se obce stávají rukojmími politického boje a to je špatné. Obce by potřebovaly peníze průběžně a ne takovým šokovým způsobem," míní náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Helmut Dohnálek (SNK-ED).

Program obnovy venkova

  • Program slouží malým obcím na stavby silnic, opravy budov, na úroky z úvěrů.
  • Slouží také na podporu projektů svazků obcí, ty však letos zůstaly stranou.

Za devět let kraj z programu rozdělil asi 350 milionů Kč. Z toho:

  • v roce 2011 - 49 mil. Kč
  • v roce 2012 - 35 mil. Kč 
  • v roce 2013 - 15 mil. Kč

Náměstek hejtmana Josef Táborský z ČSSD, který spravuje krajské peníze, odmítá, že by byla snaha program utlumit.

"Podporuji program obnovy venkova a rád bych, aby se tam peníze přidaly. Jak jsme přišli do vedení kraje, peníze jsme tam zvýšili zhruba na 50 milionů korun. Už mě trochu uráží tyto populistické výpady," ohrazuje se Táborský. 

Krajští zastupitelé tvrdí, že peněz pro venkov je málo kvůli nižšímu výběru daní. Mohli by přisypat peníze na jaře. Pokud tam však nebude přes 40 milionů korun, svazky stejně nemohou o nic žádat.

"I když svazky obcí hrají dobrou roli, je složité podělit všechny žadatele. Byl bych rád, kdyby tam peníze přibyly," tvrdí krajský zastupitel a člen výboru pro regionální rozvoj Miroslav Vlasák (ODS), který je starostou Žacléře.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz