Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj nedá obcím ani korunu, pro některé to bude katastrofa

  15:11aktualizováno  15:11
Sdružte se a dostanete peníze, radil dřív Královéhradecký kraj malým obcím. Dobrovolné svazky obcí to udělaly, jenže v programu obnovy venkova letos nedostaly ani korunu. Možná tak dopadnou i příští rok.

Vedení kraje sice z programu rozdělilo přímo do vesnic 35 milionů korun, ale svazky obcí neuspěly. Na fotce Třebechovice pod Orebem. | foto: Kamil Andres/www.trebechovice.cz

V Českém ráji slouží nové lavičky, vesnice z Třebechovicka zase pořídily měřiče rychlosti na silnice. Obce se zkrátka se zvelebují a modernizují. S takovými projekty je ale letos amen. Královéhradecký kraj na ně z programu obnovy venkova neposlal vůbec nic.

Vedení kraje sice z programu rozdělilo přímo do vesnic 35 milionů korun, ale svazky obcí neuspěly. Na rozvoj nedostaly ani korunu.

"Přijde mi to jako degradace programu obnovy venkova. Žádosti už byly přijaty, dostaly body, prošly výběrem, ale letos se na ně nic nerozdělí. U nás se to týkalo projektu naučné stezky po památkách Podchlumí, kterou jsme chtěli dostat turisty k památkám obnoveným v rozsáhlém předchozím projektu," zlobí se krajská zastupitelka a starostka Holovous Martina Berdychová (Východočeši).

Obce se bojí o společné projekty

Podle ní se na kraji rozdělují peníze podle zájmů jednotlivců místo toho, aby šly na společné projekty. Dříve třeba svazek Podchlumí se třiceti obcemi dostával až půl milionu korun, v posledních letech klesly částky k 200 tisícům. Kvůli tomu už mají šanci jen menší projekty.

Starostové se už teď obávají, že příští rok bude asi hubený, když je v programu pouhých 15 milionů pro všechny malé obce.

"Je to katastrofa. Vždycky kraj dal do programu kolem 35 milionů a pak je doplnil menší částkou. Teď si neumím představit, že by tam najednou doplnil 35 milionů. Je to nereálné," míní starosta Božanova a předseda dobrovolného svazku obcí Broumovsko Karel Rejchrt. Zdejší svazek letos nepochodil s projektem na vybavení hřiště pro děti. 

Kraj se přitom při přebírání programu obnovy venkova od státu zavázal, že z něj bude rozdělovat kolem 40 milionů korun ročně a že částku bude navyšovat o inflaci. 

"Posledních osm let vidím snahy převést peníze z programu jinam. I tentokrát se obce stávají rukojmími politického boje a to je špatné. Obce by potřebovaly peníze průběžně a ne takovým šokovým způsobem," míní náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Helmut Dohnálek (SNK-ED).

Program obnovy venkova

  • Program slouží malým obcím na stavby silnic, opravy budov, na úroky z úvěrů.
  • Slouží také na podporu projektů svazků obcí, ty však letos zůstaly stranou.

Za devět let kraj z programu rozdělil asi 350 milionů Kč. Z toho:

  • v roce 2011 - 49 mil. Kč
  • v roce 2012 - 35 mil. Kč 
  • v roce 2013 - 15 mil. Kč

Náměstek hejtmana Josef Táborský z ČSSD, který spravuje krajské peníze, odmítá, že by byla snaha program utlumit.

"Podporuji program obnovy venkova a rád bych, aby se tam peníze přidaly. Jak jsme přišli do vedení kraje, peníze jsme tam zvýšili zhruba na 50 milionů korun. Už mě trochu uráží tyto populistické výpady," ohrazuje se Táborský. 

Krajští zastupitelé tvrdí, že peněz pro venkov je málo kvůli nižšímu výběru daní. Mohli by přisypat peníze na jaře. Pokud tam však nebude přes 40 milionů korun, svazky stejně nemohou o nic žádat.

"I když svazky obcí hrají dobrou roli, je složité podělit všechny žadatele. Byl bych rád, kdyby tam peníze přibyly," tvrdí krajský zastupitel a člen výboru pro regionální rozvoj Miroslav Vlasák (ODS), který je starostou Žacléře.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz