Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj se o nás nezajímá, stěžují si šéfové velkých firem

  14:44aktualizováno  14:44
Šéfové firem, které v Královéhradeckém kraji zaměstnávají tisíce lidí, mluví jako jeden muž: Kraj na naše podniky dlouhodobě kašle a nekomunikuje s námi. Hejtman Lubomír Franc se brání, že s podniky komunikuje dostatečně.

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vzájemné neobtěžování se, minimální kontakt, klacky pod nohy, samoúčelná spolupráce, nezájem. Těmito slovy popisují šéfové významných firem v Královéhradeckém kraji "spolupráci" s krajským úřadem pod vedením hejtmana Lubomíra France.

Jde přitom o podniky, které zaměstnávají stovky až tisíce lidí a svou činností tak výrazně ovlivňují rozvoj kraje, zaměstnanost i stabilitu celého regionu.

"Hážou nám klacky pod nohy. Mně by přitom docela stačilo, kdyby nás alespoň netrápili a nechali nás podnikat," říká generální ředitel náchodské firmy Atas Otto Daněk.

"S krajem nemáme za dlouhé roky žádné pozitivní zkušenosti, i když bychom zájem z jejich strany ocenili," potvrzuje zakladatel trutnovské firmy Kasper Kovo Rudolf Kasper.

Bez podpory kraje firmy utíkají pryč

Přehled o ekonomice v regionu je přitom jednou ze zásadních povinností kraje. Bez informací, jak se firmám daří, zda musí propouštět nebo jakou pomoc potřebují, nedokáže hejtmanství nastavit dobré podmínky pro podnikání.

Na důležitost spolupráce kraje s místními firmami upozorňuje i hlavní ekonomický analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

"Když se velké firmy rozhodují, do kterého regionu vstoupit, často je podpora kraje tím hlavním faktorem a jazýčkem na vahách. Naopak firmy, které podporu v kraji dlouhodobě necítí, mohou zvažovat, že region opustí. Výhody plynoucí ze vzájemné spolupráce jsou navíc oboustranné, když kraj pomáhá velkým zaměstnavatelům, firmy to poté regionu vrací, podpoří kulturu, sport a celkový rozvoj," vysvětluje ekonom.

Nejvíce jsou dlouhodobým nezájmem ze strany kraje zaskočeni představitelé firem, kteří mají zkušenosti z jiných regionů.

"Celý život pracuji v průmyslu, takže cestuju po republice. Je mi smutno, když slyším o místní úrovni spolupráce podnikatelské sféry s krajem. Na mě to působí tak, že tady žijeme v atmosféře vzájemného neobtěžování se," říká personální ředitel společnosti Saar Gummi z Červeného Kostelce Zdeněk Netřebský.

Pracoval jsem na Liberecku, Plzeňsku a ve Středočeském kraji a tam vždy vedení kraje chodilo za významnými podnikateli, nabízeli pomoc a svolávali formální i neformální schůzky, kde se bavili o problémech, které se potom kraj snažil řešit," popisuje své zkušenosti Netřebský.

Podle hejtmana úzce spolupracují, podle podnikatelů nikoli

Hejtman Lubomír Franc je však přesvědčen, že kraj komunikuje s důležitými zaměstnavateli dostatečně.

"Podnikání a obecně činnost firem a zaměstnavatelů je pro rozvoj kraje zcela klíčová. Dialog se zaměstnavateli vede kraj od roku 2008 prostřednictvím krajské tripartity a úzce spolupracuje s krajskou hospodářskou komorou," říká Franc. Na tvrzení šéfů firem ale nijak nereagoval, přestože ho k tomu redakce MF DNES vyzvala.

Zástupci velkých firem, které dávají práci tisícům lidí, si ale za celé čtyři roky zájmu hejtmana nebo jeho podřízených nevšimli.

"Lidé z kraje se ozvou, jen když přijede nějaký důležitý host a potřebují se blýsknout. To potom naběhneme a reprezentujeme," podotýká ironicky Vít Rybák, jednatel hradecké společnosti Glatt Pharma, která se zabývá farmaceutickým strojírenstvím.

Spolupráce s městy je podle podniků mnohem lepší

Šéfové firem si ale pochvalují spolupráci s městy.

"Vedení města naše podnikání podporuje a my jim to vracíme. I proto se nám nelíbilo převedení úřadů práce a školství do pravomoci krajů, to vidím jako nešťastné řešení. Dříve když jsme něco potřebovali, obraceli jsme se na okresní úřad v Trutnově a fungovalo to lépe," říká Rudolf Kasper, jehož firma letos slaví dvacet let existence.

Podle šéfa hradecké firmy EllaCS Karla Volence by se daly chyby kraje ve vztahu k velkým podnikům vyřešit poměrně jednoduše. Chce to jen trochu snahy.

"Možná by měli krajští úředníci alespoň vyrazit do terénu, jít mezi lidi do firem, zeptat se, co je trápí, a nezavírat se do paláců. Vždycky záleží na lidech, kteří tam sedí, a na tom, jak si systém nastaví," přemýšlí Volenec, jehož firma vyvíjející speciální zdravotnické prostředky zaměstnává kolem dvou stovek lidí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Najdete na iDNES.cz