Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla to chyba, ale data pacientů nemocnic už neuniknou, slíbil kraj

  19:01aktualizováno  19:01
Pochybili jsme, avšak ke zneužití dat pacientů nedošlo. S takovým závěrem přišlo vedení Královéhradeckého kraje, které nechalo zpracovat audit poté, co se v únoru letošního roku objevila informace o neoprávněném použití dat stovek až tisíců pacientů krajských nemocnic soukromou firmou.

Radiologické oddělení v Oblastní nemocnici Náchod využívá nový multifunkční rentgen. Primář Petr Kohoutek ukazuje jeho obsluhu. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Podle spekulací firma narušila soukromí stovek až tisíců lidí, kteří prošli loni od ledna do září nemocnicemi v Náchodě, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. To se však podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) nepotvrdilo.

„Audit zaznamenal asi třicítku odchylek, třicítku slabých míst a devět příležitostí ke zlepšení. K žádném úniku a zneužití dat pacientů však nedošlo. Výsledek auditu zněl, že nebyly dotaženy konkrétní smluvní vztahy mezi nemocnicemi a firmou Stapro,“ vysvětlil hejtman.

Podle auditu pochybil zdravotnický holding

Tato společnost v minulosti pracovala s informacemi o pacientech, které dostávají pojišťovny, tedy s rodnými čísly, diagnózou, číslem pojištěnce a popisem léčby. „Nebylo mezi nimi ani jméno, ani adresa pacienta,“ upozornil již dříve Franc.

Dle auditu ve věci manažersky pochybil zdravotnický holding. „I z toho důvodu došlo k personálním změnám,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Tehdejší šéf holdingu Jiří Skřivánek na svůj post v polovině března rezignoval. Omluvil to osobnímu důvody (více o rezignaci čtěte zde).

Audit potvrdil, že bude potřeba sjednotit jednotlivé informační systémy v nemocnicích, které se mezi sebou v současné době liší úrovní i stářím.

Nový informační systém, který by kraj chtěl zavést mezi všemi svými nemocnicemi a sjednotit tak komunikaci, by měl podle hejtmana stát kolem 80 milionů korun.

„Tento projekt bychom měli financovat z prostředků Evropské unie. Měl by zajistit ochranu informací nejen dle současných, ale i budoucích legislativních norem,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Práce na zabezpečení dat pacientů bude také jedním z prvních úkolů nového šéfa zdravotnického holdingu Miroslava Procházky, které se své funkce ujal v pondělí.

Kraj kromě tohoto připravuje i projekt datového skladu, který by měl zajistit možnost zpracování dat pacientů bez nutnosti jejich získávání z jednotlivých nemocnic.

„Tím se eliminuje riziko jejich úniku mimo zdravotnická zařízení. V datovém skladu budou údaje anonymizované bez osobních údajů, a tedy bez vazby na konkrétní pacienty,“ popisuje funkci nového projektu Götzová.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz