Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla to chyba, ale data pacientů nemocnic už neuniknou, slíbil kraj

  19:01aktualizováno  19:01
Pochybili jsme, avšak ke zneužití dat pacientů nedošlo. S takovým závěrem přišlo vedení Královéhradeckého kraje, které nechalo zpracovat audit poté, co se v únoru letošního roku objevila informace o neoprávněném použití dat stovek až tisíců pacientů krajských nemocnic soukromou firmou.

Radiologické oddělení v Oblastní nemocnici Náchod využívá nový multifunkční rentgen. Primář Petr Kohoutek ukazuje jeho obsluhu. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Podle spekulací firma narušila soukromí stovek až tisíců lidí, kteří prošli loni od ledna do září nemocnicemi v Náchodě, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. To se však podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) nepotvrdilo.

„Audit zaznamenal asi třicítku odchylek, třicítku slabých míst a devět příležitostí ke zlepšení. K žádném úniku a zneužití dat pacientů však nedošlo. Výsledek auditu zněl, že nebyly dotaženy konkrétní smluvní vztahy mezi nemocnicemi a firmou Stapro,“ vysvětlil hejtman.

Podle auditu pochybil zdravotnický holding

Tato společnost v minulosti pracovala s informacemi o pacientech, které dostávají pojišťovny, tedy s rodnými čísly, diagnózou, číslem pojištěnce a popisem léčby. „Nebylo mezi nimi ani jméno, ani adresa pacienta,“ upozornil již dříve Franc.

Dle auditu ve věci manažersky pochybil zdravotnický holding. „I z toho důvodu došlo k personálním změnám,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Tehdejší šéf holdingu Jiří Skřivánek na svůj post v polovině března rezignoval. Omluvil to osobnímu důvody (více o rezignaci čtěte zde).

Audit potvrdil, že bude potřeba sjednotit jednotlivé informační systémy v nemocnicích, které se mezi sebou v současné době liší úrovní i stářím.

Nový informační systém, který by kraj chtěl zavést mezi všemi svými nemocnicemi a sjednotit tak komunikaci, by měl podle hejtmana stát kolem 80 milionů korun.

„Tento projekt bychom měli financovat z prostředků Evropské unie. Měl by zajistit ochranu informací nejen dle současných, ale i budoucích legislativních norem,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Práce na zabezpečení dat pacientů bude také jedním z prvních úkolů nového šéfa zdravotnického holdingu Miroslava Procházky, které se své funkce ujal v pondělí.

Kraj kromě tohoto připravuje i projekt datového skladu, který by měl zajistit možnost zpracování dat pacientů bez nutnosti jejich získávání z jednotlivých nemocnic.

„Tím se eliminuje riziko jejich úniku mimo zdravotnická zařízení. V datovém skladu budou údaje anonymizované bez osobních údajů, a tedy bez vazby na konkrétní pacienty,“ popisuje funkci nového projektu Götzová.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Sbírku tácků stát vydražil za devadesátinásobek vyvolávací ceny

Stát zabavil stovky pivních tácků. V aukci jsou za vyvolávací cenu 20 korun...

Za devadesátinásobek vyvolávací ceny vydražil stát sbírku pivních tácků, kterou zabavil městský úřad neplatiči...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Najdete na iDNES.cz