Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj zrušil desítky spojů. Silnice nově brázdí autobusy na zavolání

  12:46aktualizováno  12:46
Na upravený autobusový jízdní řád si teď musí zvykat cestující v Královéhradeckém kraji. Vybrané málo využívané spoje vedení kraje od neděle úplně zrušilo. Některé autobusy nepojedou jen o prázdninách. Ušetřené peníze kraj dá dopravcům formou dotace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Rušení či změny se dotkly více než tří set spojů. Podle nových jízdních řádů třeba o prázdninách nepojede autobus z Rychnova nad Kněžnou do Náchoda v 5:15 nebo opačným směrem v 6:35 hodin, který v pracovní dny před osmou hodinou do Rychnova přiváží zaměstnance a školáky.

Kolik spojů se ruší a proč?

Zcela zrušena jsou zhruba tři procenta ze všech autobusových linek. Královéhradecký kraj, který dopravu dotuje, tak chce ušetřit, aby mohl připlatit dopravcům čtyřicet haléřů za ujetý kilometr. Zrušené spoje prý přepravovaly málo cestujících nebo jezdily souběžně s jinými.

"Naštěstí jezdím dřívějším, ale raději se ještě dnes podívám, jestli se změny řádů nedotknou autobusů, jimiž cestuji," řekla v neděli čtyřicetiletá cestující z Dobrušky, která si nepřála zveřejnit jméno. Dodala, že do zaměstnání v Rychnově dojíždí denně.

O prázdninách pojede méně spojů i z Náchoda do Červeného Kostelce, České Skalice, Broumova či Hradce Králové nebo třeba z Jičína do Nové Paky. Nepojedou ani některé autobusy z Nového Bydžova do Hradce Králové a zpět.

Radiobusy přijedou na zavolání

Podle společnosti Oredo, která organizuje autobusovou dopravu v kraji, omezení spojů o prázdninách nepovede k výraznému zhoršení dopravy cestujících. Jejich počet je o prázdninách výrazně nižší. Zatímco v době školního vyučování jezdí autobusy na hlavních trasách ve špičce každou čtvrt až půlhodinu, o prázdninách to bude v půlhodinových až hodinových intervalech.

Novinkou je zavedení autobusů na telefon, takzvaných radiobusů, v Orlických horách. Cestující je poznají podle oranžových políček v jízdních řádech. Pokud lidé chtějí autobusem cestovat, pak předem bezplatně zavolají na dispečink společnosti Audisbus v Rychnově nad Kněžnou a oznámí to. Radiobusy budou využity tam, kde lidé jezdí málo nebo jen občas.

"Ve velkých městech, třeba kolem Hradce, radiobusy asi zavést nepůjde, protože tam jezdí víc lidí. Uplatnění však najdou tam, kde často nejedou žádní nebo jen jeden či dva cestující," míní krajský radní Josef Ješina. Kraj veřejnou dopravu dotuje a od zavedení radiobusů očekává úspory. Ne vždy by autobus musel vyjíždět na celou trasu nebo by vyjel jen na určitý úsek.

Na některé spoje budou přispívat obce

K rušení spojů dochází také kvůli úsporám. "Potřebovali jsme ušetřit sedm milionů korun, abychom mohli přidat dopravcům 40 haléřů na cenu dopravního výkonu. Zvýšení bude z 29,64 na 30,04 korun za kilometr," uvedl Ješina.

Mezi zrušené spoje patří třeba ten vyjíždějící ve 13:35 hodin ze Dvora Králové nad Labem do Hořic. Do Hořic nepojede ani linka vyjíždějící v 18:03 z Nového Bydžova. Z Lázní Bělohrad už v 16:40 hodin nejezdí autobus do Jičína. Zrušeno je také několik spojů mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.

Na provoz některých málo využívaných linek, které zůstanou zachovány, budou přispívat obce. Půjde třeba o spoje do Úhlejova na Jičínsku či Kohoutova na Trutnovsku. Božanov na Náchodsku zase bude připlácet na to, aby autobus odjíždějící ve 14:40 z Broumova zajížděl i na dolní konec obce.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz