Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajský soud osvobodil strážníka z Jaroměře, který srazil násilníka

  13:17aktualizováno  13:17
Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby strážníka jaroměřské městské policie Petra Skálu za zákrok proti opilému muži z roku 2011. Žalobce ho vinil ze zneužití pravomoci úřední osoby, podle něj strážník postupoval nepřiměřeně. Rozsudek není pravomocný.

Strážník Městské policie v Jaroměři Petr Skála u Okresního soudu v Náchodě (31.3.2015). | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Když se Petr Skála po vynesení rozsudku na chodbě hradeckého krajského soudu objímal se svou přítelkyní, která ho přišla podpořit, zněla mu v uších ještě slova předsedy senátu Zdeňka Korfa:

„Obžalovaný Petr Skála se v plném rozsahu zprošťuje obžaloby“.

Fotogalerie

Po dlouhých třech letech si devětatřicetiletý muž konečně může oddechnout, i když jeho kauza zatím ještě neskončila.

„S rozsudkem jsem spokojený. Jsem rád, že krajský soud se ztotožnil s nálezem Ústavního soudu, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Velmi mi to znepříjemnilo život. Do služby jsem se vrátil až po verdiktu Ústavního soudu. Soudní tahanice trvaly před dva roky. Jsem rád, že už je konec,“ řekl Petr Skála.

Opilý muž napadal partnerku, jela k nim hlídka

Incident se stal 1. října 2011. Městský kamerový systém v Jaroměři na Náchodsku zaznamenal opilého muže, který v ulici Svatopluka Čecha nedaleko železničního přejezdu napadal svoji partnerku.

Jak rozhodovaly soudy

Strážníka Petra Skálu nejprve v červnu 2013 potrestal soud v Náchodě ročním vězením s podmíněným odkladem na dva roky. Verdikt potvrdil odvolací Krajský soud v Hradci Králové a následně i Nejvyšší soud. Strážník však uspěl u Ústavního soudu v červenci 2014, ale náchodská soudkyně Olga Galová ho v dubnu 2015 znovu shodně potrestala podmínkou. Krajský soud nyní strážníka zprostil obžaloby v plném rozsahu.

Před soudy stojí i další jaroměřský strážník Pavel Jurišta. Okresní soud v Náchodě mu v červnu 2014 uložil dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky a k tomu i tříletý trest zákazu činnosti. Krajský soud v prosinci 2014 zrušil rozsudek a poslal věc znovu náchodské soudkyni. V květnu 2015 odešel Jurišta od náchodského soudu se stejným podmíněným trestem i zákazem činnosti, odvolání bude teprve řešit krajský soud.

Na místo vyjela hlídka strážníků. Skála po příjezdu na místo činu proti sedmkrát trestanému recidivistovi zakročil a ten s pouty na rukou skončil na zemi. Nakonec však strážník muže pustil a věc se vyřešila na místě.

V obžalobě však nešlo v první řadě o posouzení důvodnosti zákroku strážníka, ale o to, jestli měl podezřelého zpacifikovat i poté, co už nic špatného nedělal.

„Posuzovalo se to, zda strážník zasahoval v podmínkách, kdy ze strany pachatele hrozilo nebezpečí pokračování násilí, a tedy, jestli bylo nutné ho omezit na osobní svobodě,“ uvedl státní zástupce Milan Vacek.

„Když se policista nebo strážník dostane do podobné situace, ve které jsem byl já, není čas nad čímkoli přemýšlet a musí okamžitě zakročit. Jde o vteřiny,“ uvedl Skála.

Případem se postupně zabývaly čtyři soudy. Okresní soud v Náchodě v červnu 2013 potrestal Skálu ročním vězením podmínečně odloženým na dobu dvou let (více čtěte zde), hradecký krajský soud ještě téhož roku verdikt potvrdil a loni v lednu dokonce Nejvyšší soud dovolání obžalovanému zamítl jako nedůvodné.

Obrat nastal, až když se do případu vložil Ústavní soud (více čtěte zde), který vrátil případ na samý začátek k náchodskému soudu se slovy: „Bylo porušeno základní právo na spravedlivý proces“.

Soud v Náchodě přesto letos v dubnu znovu Skálovu vinu potvrdil (o rozsudku čtěte zde). Strážník se opět odvolal.

Případ oznámil bývalý strážník

„Odvolání obžalovaného je důvodné. Okresní soud nerespektoval v plném rozsahu právní názor Ústavního soudu, že věc měla být posouzena podle zásady ´In dubio pro reo´, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného,“ uvedl v odůvodnění předseda senátu krajského soudu Zdeněk Korf.

Narážel tím na protichůdné výpovědi strážníků, kteří na místě činu zasahovali. Není bez zajímavosti, že trestní oznámení na údajně nezákonné jednání Skály až po půl roce podal jeho kolega Miroslav Machač, který byl také na místě činu. Podle Skály tehdy v týmu strážníků měli vážné rozpory.

„Případ byl v podstatě o tom, kdy může strážník městské policie zasáhnout proti pachateli trestného činu a jakým způsobem mají obecné soudy procesně postupovat při řešení těchto případů,“ uvedl Vacek.

Případ zřejmě ještě nekončí, proti nynějšímu verdiktu krajského soudu je možný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Najdete na iDNES.cz