Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exnáměstek hradeckého primátora odmítá, že město připravil o 23 milionů

  13:45aktualizováno  13:45
Bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř odmítl u Krajského soudu v Hradci Králové další obžalobu, podle které městu způsobil třiadvacetimilionovou škodu. Popírá, že by v letech 2007 až 2010 zmanipuloval údajně předraženou koupi parkovacího domu Kollárova.

Není to poprvé, co se Josef Malíř ocitl na lavici obžalovaných. U hradeckého okresního soudu mu hrozí dva až osm let vězení kvůli smlouvě na pronájem a opravu zimního stadionu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Obžalovaný je stíhán pro zvlášť závažné zločiny zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Je ohrožen sazbou pět až 12 let,“ uvedl státní zástupce Petr Kouble.

Není to přitom poprvé, co se třiapadesátiletý Malíř ocitl na lavici obžalovaných. U hradeckého okresního soudu mu hrozí dva až osm let vězení kvůli smlouvě na pronájem a opravu zimního stadionu, čímž mohl městu způsobit škodu 26 milionů korun. I tuto obžalobu exnáměstek primátora v květnu odmítl (více najdete zde), další stání ho čeká začátkem prosince.

Město chce 23 milionů korun zpět

Podle krajského žalobce způsobil Hradci Králové škodu ve výši 23 milionů korun, kterou po něm město nyní požaduje. 

Za parkovací dům Kollárova, který vznikl v areálu bývalé mlékárny na hradeckém Pražském Předměstí, město v roce 2010 zaplatilo 75 milionů. Podle znalců měl tehdy hodnotu pouze 52 milionů korun a navíc v něm vzniklo méně parkovacích státní, než bylo původně v plánu. 

„Vědomě činil úkony k tomu, aby město pořídilo do svého majetku předmětnou nemovitost za cenu vyšší než obvyklou, tj. ke škodě města, a za tím účelem si vyhradil výlučně do své působnosti obstarávání veškerých úkonů nezbytných pro projednávání záměru v orgánech města,“ řekl Kouble.

O parkovací dům není zájem

Parkovací dům Kollárova stojí od roku 2010, ale dodnes zeje prázdnotou. Provozovala ho firma ISP (dříve Atol), letos v červnu ho převzala příspěvková organizace Správa nemovitostí Hradec Králové. 

Problém je, že je určen jen pro dlouhodobé stání, tedy minimálně na měsíc. Majitel menšího auta tak zaplatí 490 korun, větší automobily zde zaparkují za 730 korun měsíčně. Řidiči si navíc musí pořídit dálkový ovladač a čipový vstup pro pěší. 

V komplexu Kollárova vzniklo kromě parkovacích stání také kolem 150 bytů a velkorysé komerční prostory v přízemí, které se začaly prodávat teprve letos v červnu, tedy více než pět let po dokončení.

„Nikoli. Dostal jsem to na starosti na kolegiu primátora,“ odmítl tvrzení státního zástupce Malíř a dodal, že vše konzultoval s úředníky a odborníky. Popřel i to, že by zastupitelům a radním města vědomě předkládal nepravdivé a zkreslené informace nebo jim zamlčel to, že nebyla provedena předběžná finanční kontrola.

„Je to nesmysl. Pro rozhodování měl každý informace, které potřeboval,“ reagoval Malíř, jenž byl náměstkem pro rozvoj města za vlády primátora Otakara Divíška v letech 2002 až 2010 a dnes se živí jako soukromý poradce v investičních projektech.

„Rozpočet kontroloval investiční a ekonomický odbor, návrh přezkoumalo před předložením do zastupitelstva i právnické oddělení Magistrátu města Hradec Králové. I po schválení proběhla kontrola a vyjadřovaly se k tomu příslušné odbory, teprve poté šla smlouva k podpisu primátora,“ vysvětloval soudu obžalovaný.

Samotnou stavbu a kolaudační řízení parkovacího domu už podle něj řešil odbor majetkový, který měla v gesci jeho tehdejší kolegyně Pavla Finfrlová. 

Garáže stavěla spolu s bytovým komplexem developerská firma Eube, respektive účelově založená společnost Pyrit Property. V roce 2009 vyšlo najevo, že je společnost Eube zadlužená a skončila v konkursu a následně v insolvenci.




Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...



Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz