Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exnáměstek hradeckého primátora odmítá, že město připravil o 23 milionů

  13:45aktualizováno  13:45
Bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř odmítl u Krajského soudu v Hradci Králové další obžalobu, podle které městu způsobil třiadvacetimilionovou škodu. Popírá, že by v letech 2007 až 2010 zmanipuloval údajně předraženou koupi parkovacího domu Kollárova.

Není to poprvé, co se Josef Malíř ocitl na lavici obžalovaných. U hradeckého okresního soudu mu hrozí dva až osm let vězení kvůli smlouvě na pronájem a opravu zimního stadionu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Obžalovaný je stíhán pro zvlášť závažné zločiny zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Je ohrožen sazbou pět až 12 let,“ uvedl státní zástupce Petr Kouble.

Není to přitom poprvé, co se třiapadesátiletý Malíř ocitl na lavici obžalovaných. U hradeckého okresního soudu mu hrozí dva až osm let vězení kvůli smlouvě na pronájem a opravu zimního stadionu, čímž mohl městu způsobit škodu 26 milionů korun. I tuto obžalobu exnáměstek primátora v květnu odmítl (více najdete zde), další stání ho čeká začátkem prosince.

Město chce 23 milionů korun zpět

Podle krajského žalobce způsobil Hradci Králové škodu ve výši 23 milionů korun, kterou po něm město nyní požaduje. 

Za parkovací dům Kollárova, který vznikl v areálu bývalé mlékárny na hradeckém Pražském Předměstí, město v roce 2010 zaplatilo 75 milionů. Podle znalců měl tehdy hodnotu pouze 52 milionů korun a navíc v něm vzniklo méně parkovacích státní, než bylo původně v plánu. 

„Vědomě činil úkony k tomu, aby město pořídilo do svého majetku předmětnou nemovitost za cenu vyšší než obvyklou, tj. ke škodě města, a za tím účelem si vyhradil výlučně do své působnosti obstarávání veškerých úkonů nezbytných pro projednávání záměru v orgánech města,“ řekl Kouble.

O parkovací dům není zájem

Parkovací dům Kollárova stojí od roku 2010, ale dodnes zeje prázdnotou. Provozovala ho firma ISP (dříve Atol), letos v červnu ho převzala příspěvková organizace Správa nemovitostí Hradec Králové. 

Problém je, že je určen jen pro dlouhodobé stání, tedy minimálně na měsíc. Majitel menšího auta tak zaplatí 490 korun, větší automobily zde zaparkují za 730 korun měsíčně. Řidiči si navíc musí pořídit dálkový ovladač a čipový vstup pro pěší. 

V komplexu Kollárova vzniklo kromě parkovacích stání také kolem 150 bytů a velkorysé komerční prostory v přízemí, které se začaly prodávat teprve letos v červnu, tedy více než pět let po dokončení.

„Nikoli. Dostal jsem to na starosti na kolegiu primátora,“ odmítl tvrzení státního zástupce Malíř a dodal, že vše konzultoval s úředníky a odborníky. Popřel i to, že by zastupitelům a radním města vědomě předkládal nepravdivé a zkreslené informace nebo jim zamlčel to, že nebyla provedena předběžná finanční kontrola.

„Je to nesmysl. Pro rozhodování měl každý informace, které potřeboval,“ reagoval Malíř, jenž byl náměstkem pro rozvoj města za vlády primátora Otakara Divíška v letech 2002 až 2010 a dnes se živí jako soukromý poradce v investičních projektech.

„Rozpočet kontroloval investiční a ekonomický odbor, návrh přezkoumalo před předložením do zastupitelstva i právnické oddělení Magistrátu města Hradec Králové. I po schválení proběhla kontrola a vyjadřovaly se k tomu příslušné odbory, teprve poté šla smlouva k podpisu primátora,“ vysvětloval soudu obžalovaný.

Samotnou stavbu a kolaudační řízení parkovacího domu už podle něj řešil odbor majetkový, který měla v gesci jeho tehdejší kolegyně Pavla Finfrlová. 

Garáže stavěla spolu s bytovým komplexem developerská firma Eube, respektive účelově založená společnost Pyrit Property. V roce 2009 vyšlo najevo, že je společnost Eube zadlužená a skončila v konkursu a následně v insolvenci.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz