Muž u soudu tvrdí, že jen nemocnice diskriminovala kvůli národnosti. Ilustrační snímek

Muž u soudu tvrdí, že jen nemocnice diskriminovala kvůli národnosti. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bývalý zaměstnanec chce po hořické nemocnici omluvu za bossing

  • 4
Peter Hrnčiar žaluje Městskou nemocnici v Hořicích kvůli diskriminaci na pracovišti. Původně chtěl i náhradu nemajetkové újmy ve výši 900 tisíc korun, před začátkem řízení u hradeckého krajského soudu se ale rozhodl, že se prozatím spokojí s omluvou. Hořická nemocnice obvinění odmítá.

Advokát žalobce mluví o takzvaném bossingu, což je psychická šikana a diskriminační jednání v zaměstnání ze strany nadřízeného (více v boxu).

Co je bossing

Bossing je psychická šikana v zaměstnání, které se dopouští na svém podřízeném nadřízený pracovník. Jde o chování vedoucího, které poškozuje podřízeného před jeho kolegy, znesnadňuje či znemožňuje mu jeho práci. Bossing se samozřejmě vyvíjí a stupňuje. Tato šikana zhoršuje vztahy na pracovišti a zvyšuje kult osobnosti vedoucích (články k tématu najdete zde).

„Jakožto občan slovenské národnosti byl znevýhodňován a byli upřednostňováni jiní zaměstnanci nemocnice na vedoucí pozici, pro kterou splňoval veškeré předpoklady,“ shrnul žalobu právní zástupce Roman Rožnovský.

Peter Hrnčiar se na Jičínsko přestěhoval ze Slovenské republiky kvůli místu vedoucího laboratoří Oddělení klinické biochemie a hematologie v hořické nemocnici, kde pracoval v letech 2006 až 2009. Navíc se podle advokáta dostal do vedení nemocnice, když byl jmenován náměstkem ředitele a později i interním auditorem.

„Teprve později začalo vedení nemocnice konstruovat vůči mému klientovi různá obvinění -podle nich se dopouštěl porušování pracovní kázně, neplnění pracovních úkolů. To vše pokládáme za smyšlenky,“ uvedl advokát a dodal, že Hrnčiar měl dlouhodobé spory s tehdejším ředitelem nemocnice, na kterého si posléze stěžoval u zřizovatele. 

„Městský úřad v Hořicích v podstatě donutil ředitele nemocnice abdikovat z funkce a od té doby se datuje bossing a tlak na mého klienta, což si samozřejmě dáváme do souvislostí,“ doplnil Rožnovský.

Nemocnice diskriminaci odmítá

Právní zástupkyně hořické nemocnice ale obvinění z diskriminačního jednání rezolutně odmítla. „Žalobce nebyl v žádném případě diskriminován a nelze mluvit o nerovném zacházení zacházení se zaměstnanci,“ zopakovala u soudu advokátka Hana Desenská.

Hledáte novou práci?

Na jobDNES.cz vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek.

Uspějte mezi davy uchazečů. Vygenerujte si zdarma profesionální CV.

Poukázala také na dřívější rozhodnutí soudů, u kterých se Hrnčiar domáhal neplatnosti jeho výpovědi. Okresní soud v Jičíně totiž jeho dřívější žalobu zamítl, po odvolání tento rozsudek potvrdil krajský soud a následné dovolání zamítl Nejvyšší soud v Brně. Hrnčiarovi nepomohla ani ústavní stížnost.  

Nemocnice nepřistoupila na návrh mimosoudní dohody a vzkázala po advokátce, že se Hrnčiarovi neomluví. Výpověď dostal údajně proto, že se vedení nemocnice rozhodlo pro organizační změnu a jeho pozici vedoucího laboratoře zrušilo.

Hrnčiar hradeckému krajskému soudu předložil důkaz a uvedl, že hned druhý den po jeho odchodu nastoupil na účelově zrušenou funkci jiný pracovník, vedoucí laborant. „Tím se soudy vůbec nezabývaly,“ namítl k dřívějším sporům s nemocnicí. 

Požadavek náhrady nemajetkové újmy ve výši 900 tisíc korun ale stáhl. Satisfakci prý bude řešit až v dalším řízení, pokud se nyní domůže omluvy za porušení práva na rovné zacházení se zaměstnanci.