MIlan Jiruška obžalobu nechápe a na projekt je hrdý. Žalobce říká, že nechal z...

MIlan Jiruška obžalobu nechápe a na projekt je hrdý. Žalobce říká, že nechal z dotace proplatit například hydromasážní vany, polohovací lůžka či stolky, které však nebyly fyzicky dodané. | foto: David Taneček, ČTK

Firma zneužila dotaci na centra pro seniory, jednatel dostal podmínku

  • 3
Krajský soud v Hradci Králové potrestal podnikatele Milana Jirušku za dotační podvod podmínkou. Regionální radě regionu soudržnosti Severovýchod má zaplatit jako náhradu škody více než 600 tisíc korun.

Obžaloba viní Jirušku ze zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a z přečinu dotačního podvodu při budování Domova se zvláštním režimem a Domova pro seniory v obci Ležáky, která je součástí Chrudimi. Podle soudu se těchto činů dopustil jako jednatel společnosti Senior Chrudim a jako jednatel jednoho z dodavatelů vnitřního zařízení.

Obžaloba viní Jirušku, že poskytovatelům dotace způsobil škodu za téměř dva miliony korun. Soud však potrestal Jirušku jen za část skutků a snížil tím škodu o více než polovinu.

„Hrozilo mu až osm let vězení. Soud přihlédl k tomu, že dosud žil řádným životem a nebyl trestán“ uvedl předseda senátu krajského soudu Petr Mráka.

Krajský soud Jirušku potrestal dvěma roky a čtyřmi měsíci vězení podmíněně odloženými na dobu tří a půl roku.

Stavba nebyla dokončena

Podle spisu společnost Senior Chrudim, ve které byl jednatelem, v letech 2011 až 2012 měla vybudovat v bývalém pivovaru v Chrudimi školicí středisko a lůžkové a sociální centrum pro seniory. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby na to firma nepoužila evropské peníze, i když nesplnila podmínky dotace.

„Vědomě v rozporu se sjednanými dotačními pravidly činil úkony k tomu, aby finanční prostředky čerpané z dotace byly užity k jinému než určenému účelu. Za tím účelem i předkládal poskytovateli dotace doklady obsahující nepravdivé údaje,“ píše se v obžalobě,

Na projekt získala firma ještě pod názvem Futurum vzdělávací institut evropskou dotaci přes 48 milionů korun a dalších 8,5 milionů korun mělo přijít od státu. V novém domově mělo být umístěno 120 seniorů s různým stupněm postižení, přičemž dnes je tam jen asi 60 lůžek. Stavba totiž nebyla dokončena. Podle obžaloby firma v čele s Jiruškou měla peníze vrátit, a proto skončila v insolvenčním řízení (více o případu čtěte zde).

Obžalovaný od počátku tvrdí, že je nevinný a soudu dokonce řekl, že navzdory všemu je na projekt hrdý. Žalobce naopak říká, že nechal z dotace proplatit například hydromasážní vany, polohovací lůžka či stolky, které však nebyly fyzicky dodané. Jiruška tvrdí, že poskytovatel dotace kvůli kontrole v roce 2011 přestal platit, a proto nebylo možné dát vany či například lůžka do rozestavěné budovy.

Rozsudek není pravomocný. Obhájce i státní zástupce si nechali lhůty na odvolání.