Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději dostali podmínku, že ukradli auto směnárníka a 194 tisíc eur

  16:59aktualizováno  16:59
Krajský soud v Hradci Králové potrestal podmínkou dva muže za krádež vozu směnárníka v květnu 2010. Podle obžaloby Martin Banáš a Zbyszek Cienciala ukradli z benzinové stanice na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku automobil značky BMW, v němž se nacházela i taška se 194 tisíci eur.

Poláka, který vůz ukradl, zachytily kamery v občerstvení u čerpací stanice u dálnice D1 krátce předtím, než vůz ukradl. | foto: iDNES.cz

Oba muži podle obžaloby patří do širší skupiny polských zlodějů. Z krádeže měli mít podíl ze zisku.

„Banáš a Cienciala se chtěli obohatit, rozdělili si úkoly a na spáchání trestného činu se dohodli s polskými společníky,“ uvedl státní zástupce.

Banáš podle něj trestný čin zorganizoval, protože se s poškozeným směnárníkem, kterému auto ukradli, přátelil a dříve u něj také pracoval jako řidič. Proto údajně věděl, že směnárník ve voze převáží vysoké finanční částky často přesahující deset milionů korun.

„O tom, že bývá auto plné peněz, vědělo celé město. Také jsem věděl, že v něm nebyla žádná bezpečnostní opatření. Krádež byla Banášův nápad, přišel za mnou, protože jsem měl v Polsku určité kontakty a chtěl s tím pomoct. Znali jsme se, jelikož jsme ze stejné vesnice,“ řekl u soudu Cienciala, který byl už v minulosti několikrát trestně stíhaný.

Polské známé, kteří trestný čin uskutečnili a jsou za něj ve své zemi souzeni, poznal před několika lety ve vězení. Přiznal, že z krádeže měl mít pětadvactiprocentní zisk. Banáš svou vinu popírá a tvrdí, že Ciencialu nezná (o jejich dopadení více čtěte zde).

Majitel na auto viděl, tak v něm nechal peníze

O auto majitel přišel při jedné ze svých pracovních cest z Českého Těšína do Chomutova.

„Zaparkoval jsem u čerpací stanice, kam jsme se šli s mým řidičem a dvěma známými najíst. Jen jsme si vybrali jídlo, vůz zmizel, nebyla to snad ani minuta, co jsem z něj spustil oči. Peníze jsem nechal uvnitř, protože z benzinky byl na auto dobrý výhled, byli jsme od něj pár metrů,“ vypověděl směnárník. Celková škoda přesáhla pět milionů korun.

Banáš podle obžaloby využil blízkého vztahu se směnárníkem a v příhodné chvíli mu z domu vzal klíč od vozidla, který následně předal Ciencialovi a ten jej pak poskytl Polákům.

„Banáš měl mou stoprocentní důvěru. O tom, kde mám klíče od auta, věděl jako jeden z mála. Když mi asi měsíc před krádeží klíč zmizel, neřešil jsem to, myslel jsem, že jsem ho ztratil někde doma,“ podotkl poškozený.

Zároveň dodal, že ho nenapadá jiná osoba, která by klíč mohla vzít. V té době neměl s nikým pracovní ani osobní konflikty a netuší, kdo by ho mohl chtít poškodit.

Auto se našlo otevřené nedaleko benzinky

Po dvou dnech od krádeže směnárník auto sám našel na opuštěném místě, když se jej vydal hledat do blízkého okolí benzinky.

„Vůz byl otevřený, neztratilo se z něj nic než peníze, okamžitě jsem volal policii,“ potvrdil majitel. Peníze využili polští zloději k zaplacení svého dluhu, k Banášovi a Ciencialovi se tak ve výsledku nedostaly.

Soudce Jiří Vacek v rozsudku uznal oba obžalované vinnými a odsoudil je tříletou podmínku s odkladem na zkušební dobu čtyř let.

Polehčující okolností byla pro Banáše dosavadní trestní bezúhonnost, u Ciencialy zase ochota se soudem spolupracovat a také to, že se ukradenými penězi ani jeden z nich neobohatil. Navíc musí dohromady uhradit téměř pět milionů korun jako náhradu škody.

„Pro poškozeného byla krádež téměř likvidační, ukradené peníze stále splácí, musel si vzít úvěr. Nejde nám ani tak o trest pro obžalované, jako o finanční náhradu,“ přiznal advokát směnárníka.

S rozsudkem nesouhlasí obhájce Martina Banáše, který tvrdí, že soud nemá k výslednému rozsudku dostatek důkazů a zejména dokazování ztracených klíčů nebylo dostatečné.

„Máme podezření, že celá akce byla dopředu připravena, mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno. Například částka, která měla být v autě, stojí jen na výpovědi poškozeného a jeho řidiče. Zvážíme proto odvolání,“ řekl Banášův advokát. Lhůtu na odvolání si ponechal také státní zástupce.

Autoři:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz