Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někomu ubrala, jiným přidala. Komise chybovala, volby v Hradci ale platí

  12:26aktualizováno  12:26
Krajský soud v Hradci Králové zamítl stížnost na průběh hradeckých komunálních voleb. Soud sice potvrdil, že komise v městské části Třebeš pochybila, celkové výsledky to ale neovlivnilo. Hradečtí zastupitelé se tak konečně mohou sejít, vedení si zvolí za dva týdny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Volební komise v okrsku číslo 70 v Hradci Králové odvedla hodně špatnou práci, na výsledek voleb to ale nemělo vliv a hlasy ve všech 29 355 odevzdaných obálkách se přepočítávat nebudou. Tak rozhodl krajský soud v Hradci Králové.

„Okrsková volební komise se dopustila pochybení ve vztahu prakticky ke všem volebním stranám. U některých v řádu jednotek, u některých v řádu desítek hlasů. Některým hlasy přidala, některým naopak ubrala,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Jan Rutsch.

I tak ale přepočítání všech hlasů nenařídil. „Nejednalo se o pochybení záměrné, vedené snahou o manipulaci s výsledky voleb. Na vině byl s největší pravděpodobností lidský faktor,“ odůvodnil soudce.

Navrhovatel žaloby je spokojen

Navrhovatel žaloby František Řehounek z politické strany Hradečtí Patrioti (více o kauze čtěte zde), je i přesto, že soud jeho žalobu zamítl, spokojený.

„Beru to jako potvrzení skutečnosti, na kterou si naši voliči stěžovali. Takovéto pochybení soud uznal. Nebrali jsme to jako pokus se do zastupitelstva dostat, na to jsme měli moc málo hlasů. Také chápu, že město už potřebuje zvolit nové vedení a začít pracovat,“ uvedl Řehounek, jehož strana ve volbách získala 1,89 procenta hlasů.

V sedmdesátém okrsku, na jehož pochybení upozornili, je komise dle soudu obrala o 186 hlasů.

Patrioti žádali soud o přepočítání hlasů i v dalších osmi okrscích, kde dostali příliš málo hlasů, a měli tak podezření, že někdo chyboval. Soud přepočítal dva z nich. „Dospěli jsme k závěru, že počty hlasů souhlasí se zápisem o volebních výsledcích,“ uvedl Rutsch.

Hradeckému primátorovi Zdeňku Finkovi už tak nic nebrání v tom, aby svolal zastupitele, kteří zvolí nové vedení města na následující čtyři roky. „Ustavující zastupitelstvo se uskuteční v úterý 25. listopadu od 13 hodin. Ihned po něm bude následovat řádné zasedání,“ informovala mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Hradec řešil podobnou situaci poprvé

Pro radnici v Hradci Králové byla takováto žaloba na neplatnost voleb první zkušeností v historii. Možnost ovlivnit kvalitu práce jednotlivých volebních komisí do budoucna ale prý nemá.

„Jsme pouze administrátorem a za pochybení, které nastalo, neneseme žádnou zodpovědnost. Ta je plně na straně okrskové volební komise a jejích členů s hlasem rozhodným,“ uvedla Vlčková a dodala, že o složení jednotlivých komisí rozhodují především kandidující volební strany, které do nich posílají své lidi.

Vlastní členku do komise 70. okrsku delegovali i Patrioti: „Byla přítomna sčítání a vyhotovení zápisu o hladkém a zákonném průběhu voleb, který nakonec stvrdila svým podpisem,“ upozornila mluvčí magistrátu.

To před časem přiznal i Řehounek. „Ona se za to stydí, ale vysvětluje to tak, že když dvakrát viděla to číslo správně, tak už ji nenapadlo, že by se mohlo stát, že to bude špatně,“ uvedl lídr Patriotů.

V říjnu zvolení hradečtí zastupitelé si za dva týdny zvolí nové vedení radnice, v jejímž čele bude pokračovat vítěz voleb Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

V křeslech jeho náměstků zůstanou Anna Maclová (Koalice pro Hradec) a Jindřich Vedlich (TOP 09). Nováčky v čele města se stanou náměstci Romana Lišková (Hradecký demokratický klub) a Milan Jaroš (ČSSD). Zvolí i nové radní.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz