Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté při Krakonošově stovce minou Sněžku, KRNAP je tam nepustí

  16:26aktualizováno  16:26
Tradiční dálkový pochod Krakonošova stovka letos nepůjde přes vrchol Sněžky. Správci Krkonošského národního parku to zamítli kvůli už tak vysoké návštěvnosti na nejvyšším vrcholu Česka. Pořadatelé uspěli až s náhradní trasou. Ochranáři argumentují, že organizované závody nemají na vrcholu hory co dělat. Pořadatelé se však brání, že jde o turistický podnik.

Sněžka z letadla | foto: Martin Veselý, MAFRA

Turisté vyrazí na pochod z Vrchlabí v noci 19. června. Mají čtyřiadvacet hodin na zdolání stokilometrové trasy. Letošní 49. ročník se však musí obejít bez výstupu na Sněžku, který měl vést z Polska. Trasy pochodu na 100 a 55 kilometrů Sněžku obejdou.

„Potvrzujeme, že opravdu do budoucna, počínaje letošním ročníkem, ani pro Krakonošovu stovku nebudeme uvolňovat vrchol nejvyšší české hory, a to z důvodu jeho celoročního obrovského zatížení velkými počty návštěvníků,“ říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Podle ochranářů platí Sněžka za nejnavštěvovanější vrchol nejen v Krkonoších, ale i okolních evropských středohořích. V hlavní sezoně se denně objeví na vrcholu deset tisíc návštěvníků, přičemž rozloha přístupné části Sněžky je velká asi jako fotbalové hřiště. Podle správců parku je to nepohodlné pro turisty a zároveň rizikové pro přírodu.

Turisté o změně bouřlivě debatují

Změna trasy rozčílila některé zájemce o pochod, takže v internetové diskusi vyzvali k posílání stížností na správu parku. Správa parku už je řeší, ale prý jde o jednotlivce.

„Krakonošova stovka bez Sněžky? To je jako kafe bez kofeinu. Tahle trasa už nemá s Krakonošovou stovkou vůbec nic společného,“ zlobí se diskutér pod přezdívkou Krtek, jemuž vadí, že pochod přežil bez úhony socialistickou éru a nyní narazil.

Jiní plánují, že si na Sněžku udělají dvanáctikilometrovou zacházku třeba z Karpacze. Turista Radek Urban je smířlivější. „Popravdě to slyším poprvé, že se nepůjde přes Sněžku. Vlastně je mi to jedno, protože přes Sněžku se přecházelo kolem sedmdesátého kilometru a to už mívám jiné starosti,“ říká Radek Urban z Plzně, který se na pochod chystá asi pošesté.

Vloni neuspěla Horská výzva

Už loni v létě neuspěli se Sněžkou na trase pořadatelé seriálu extrémních běhů Horská výzva, kteří museli změnit tratě na poslední chvíli. Tehdy se ještě Krkonošská stovka uskutečnila v tradiční podobě (více čtěte zde).

„Už loni se rozvinula kampaň, jak je možné, že Horská výzva na Sněžku nesmí a my ano. Vedli jsme mnoho jednání se správou parku, ale neuspěli, i když jsme opakovaně zdůvodňovali, že účastníci pochodu a ti nejrychlejší, kteří obvykle i běží, zmizí ze Sněžky velmi rychle,“ povzdechl si Josef Vejnar z pořádajícího Domu dětí a mládeže Pelíšek ve Vrchlabí.

„Chtějí to omezit na české i polské straně. Je to zvláštní, v národním parku se tahají stromy na velkých vozech, staví se asfaltky a nás nepustí na kameny na Sněžku,“ říká pořadatel a podivuje se nad tím, proč správa parku spíš neomezí výjezd turistů lanovkou na Sněžku.

Vedení parku oponuje. „Lanovka má limitovanou denní kapacitu 250 osob ze stejných důvodů, tedy kvůli vysoké návštěvnosti. Jinak nechceme nijak omezovat počty běžných návštěvníků hor,“ říká mluvčí Drahný.

Lidé se neodhlašují

Že trasa nepůjde přes Sněžku, vědí pořadatelé Krkonošské stovky teprve tři týdny. Úbytek přihlášených účastníků nezaznamenali, na nejdelší trasu se už přihlásilo téměř pět set lidí.

„Zařadili jsme hezký úsek kolem polského Karpacze na Pomezní Boudy, i když zkrátka Sněžka to není a z toho jsem špatný. Ale podařilo se nám dojednat, že můžeme navýšit kapacitu účastníků o desetinu na 550 lidí, což věříme, že ještě zvládneme. Tento počet už je téměř vyčerpán,“ říká Josef Vejnar.

Stokilometrová trasa povede z Vrchlabí přes Valteřice, Žalý a Špindlerovu boudu na polskou Polanu. Nový úsek jde přes Karpacz a Soví dolinu na Pomezní Boudy a dál tradiční trasou do Pece pod Sněžkou až do Vrchlabí.

Pětapadesátikilometrová trasa se mění jen tím, že pořadatelé vynechali výstup na Sněžku od Slezské boudy.

Třebaže Krkonošská stovka se letos na Sněžku nepodívá, jiné akce měly víc štěstí. Třeba příznivci Nočního výstupu na Sněžku za východem slunce se nedávno velmi radovali, když zjistili, že 39. ročník padesátikilometrového pochodu z Dolní Kalné se skutečně půjde 3. července. Také závod horských nosičů Sněžka sherpa cup pro třicet závodníků se bude konat 13. června.

Hromadné akce jsou v Krkonošském národním parku zakázané ze zákona. Pořadatelé si musí požádat o výjimku ve správním řízení.

„V posledních dvou letech se zdá, že všichni organizátoři různých akcí mají pocit, že jediný možný cíl je pokořit nejvyšší vrchol Čech. Nárůst je opravdu velký a pro nás je to neudržitelná situace, když se k tomu připočte ještě individuální návštěvnost Sněžky,“ zdůvodňuje Drahný.

„Obecně je naše filozofie, že nechceme přes vrchol Sněžky pouštět závody. Každá akce se posuzuje samostatně. Je rozdíl mezi turistickým pochodem a hromadným závodem,“ zdůrazňuje mluvčí správy parku.

Několik závodů plánují i Poláci

Pořadatelé Krkonošské stovky se však hájí, že nejde o závod, ale o pochod. „Je to pochod, ale protože se ho účastní hodně lidí a musíme dbát o bezpečnost, máme elektronický systém k sledování jejich průchodu, abychom zjistili i to, že někdo neprošel konkrétní kontrolou. Měří se jim tedy i čas. Někteří lidé to běhali odjakživa, teď je takových asi dvacet. Stává se to tedy jakoby závodem, ale není to míněno jako závod,“ vysvětluje pořadatel Vejnar.

Připouští, že Krkonošská stovka přivede do hor hodně lidí. Loni jich bylo i na doprovodných tratích přes osm set, letos to může být i rekordních víc než tisíc.

Několik závodů na vrchol Sněžky přitom plánují letos i Poláci. „Se zástupci polského Krkonošského národního parku jsme v souladu, ale máme jinou legislativu. Sněžka je rozpůlenou horou. Když Poláci jdou po svém území na vrchol, česká strana do toho legislativně do jisté míry nemá co zasahovat. Pochopitelně s vedením polského parku intenzivně jednáme, aby se hromadné akce na Sněžku nepouštěly. Víme, že snaha polského parku je, že když už něco povolí, zároveň minimalizuje počty účastníků. Tím, že máme rozdílnou legislativu, však nejde udělat jednotné rozhodování,“ podotýká Radek Drahný.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz