Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domov u Hradce čekají velké opravy, kraj hledá azyl pro sto seniorů

  18:22aktualizováno  18:22
Královéhradecký kraj plánuje velkou rekonstrukci devadesát let staré budovy domova pro seniory v Černožicích u Hradce Králové. Pro sto klientů nyní hledá náhradní ubytování, kam se spolu s personálem na více než jeden rok uchýlí.

Domov důchodců v Černožicích. | foto: David Taneček, ČTK

„Několik míst již máme vyhlédnutých, ale zatím bych o nich nechtěl mluvit. Můžeme se přestěhovat jen do takového zařízení, které bude splňovat naše podmínky, tedy že poskytuje sociální služby,“ uvedl ředitel domova seniorů Martin Scháněl.

Fotogalerie

Podle něj by pro klienty i zaměstnance bylo nejvýhodnější, kdyby se přestěhovali všichni společně do jednoho zařízení.

Plán potvrdilo i vedení kraje. „Vše je teď v jednání. Určitě všechny seniory přestěhujeme na jedno místo i s jejich ošetřujícím personálem. Nebude to levné, ale nabízí se jedna možnost v Hradci Králové,“ říká hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Rekonstrukce má stát 87 milionů korun

Místo, kam se senioři spolu s ošetřovateli minimálně na rok přestěhují, bude muset být také bezbariérové a nabídnout zázemí pro stravování či praní prádla. Výběrové řízení by chtěl domov spustit už příští měsíc. Domov důchodců v Černožicích se skládá ze tří budov, dvě slouží k ubytování klientů, třetí jako kompletní technické zázemí.

Rekonstrukcí za 87 milionů korun projde historická budova z roku 1926. Budovu se zázemím kraj zbourá a postaví novou. Vzniknou v ní sklady a garáže.

Nedotčena zůstane budova B, kterou domov přistavěl v roce 2011. Ani v ní však senioři nebudou moci zůstat. „Na sousedních dvou budovách nás čekají velké bourací práce, během nichž bychom těžko provozovali třeba kuchyň nebo prádelnu,“ vysvětluje krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Čtrnáctiměsíční vyhnanství však bude stát za to, protože obyvatelům domova přinese vyšší komfort. Například třílůžkové pokoje nahradí jednolůžkové a dvoulůžkové.

Spolu s tím se zlepší dostupnost sociálního zařízení, které je již nevyhovující. „Nyní ho mají klienti společné na chodbách a z některých pokojů to je do koupelny či na toaletu hodně daleko. To se přestavbou zlepší, protože nově bude jedno sociální zařízení sloužit pro dva pokoje,“ slibuje radní Dvořák. Kvůli přestavbě sociálních zařízení se kapacita domova sníží ze 104 lůžek na 102.

Historická budova má kapacitu 48 klientů, dalších 56 jich bydlí v nové přístavbě. V černožickém domově pro seniory žijí také lidé trpící Alzheimerovou chorobou.

Přestavba by měla začít v srpnu

Kraj právě dokončuje projektovou dokumentaci a 22. února by chtěl vypsat tendr na zhotovitele stavby. Cena včetně DPH má být podle odhadu 87 milionů korun, část z toho má pokrýt dotace od ministerstva práce a sociálních věcí. „Z našeho rozpočtu půjde na přestavbu 52 milionů korun,“ dodává hejtman Franc.

Samotná rekonstrukce by podle optimistických odhadů měla začít ještě letos v srpnu a trvat by měla 14 měsíců. Jelikož je budova památkové chráněna, bude rekonstrukce probíhat pod dohledem památkářů. Senioři by se zpět do domova měli nastěhovat na konci příštího roku.

Stará budova domova pro seniory vznikla v památkově chráněném Sehnoutkově domě z roku 1926, který původně sloužil jako ubytovna pro zaměstnance textilní továrny.

V roce 1936 ji převzaly řádové sestry a začaly se v ní starat o staré a nemocné. Sestry působily v Černožicích s několika přestávkami v období protektorátu a normalizace až do roku 2005, kdy domov převzal Královéhradecký kraj.

Senioři se museli vystěhovat jen jednou, a to v roce 1943, kdy budova sloužila německé mládeži. Královéhradecký kraj je zřizovatelem 16 domovů důchodců a osmi ústavů sociální péče rozesetých po celém regionu.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz