Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domov u Hradce čekají velké opravy, kraj hledá azyl pro sto seniorů

  18:22aktualizováno  18:22
Královéhradecký kraj plánuje velkou rekonstrukci devadesát let staré budovy domova pro seniory v Černožicích u Hradce Králové. Pro sto klientů nyní hledá náhradní ubytování, kam se spolu s personálem na více než jeden rok uchýlí.

Domov důchodců v Černožicích. | foto: David Taneček, ČTK

„Několik míst již máme vyhlédnutých, ale zatím bych o nich nechtěl mluvit. Můžeme se přestěhovat jen do takového zařízení, které bude splňovat naše podmínky, tedy že poskytuje sociální služby,“ uvedl ředitel domova seniorů Martin Scháněl.

Fotogalerie

Podle něj by pro klienty i zaměstnance bylo nejvýhodnější, kdyby se přestěhovali všichni společně do jednoho zařízení.

Plán potvrdilo i vedení kraje. „Vše je teď v jednání. Určitě všechny seniory přestěhujeme na jedno místo i s jejich ošetřujícím personálem. Nebude to levné, ale nabízí se jedna možnost v Hradci Králové,“ říká hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Rekonstrukce má stát 87 milionů korun

Místo, kam se senioři spolu s ošetřovateli minimálně na rok přestěhují, bude muset být také bezbariérové a nabídnout zázemí pro stravování či praní prádla. Výběrové řízení by chtěl domov spustit už příští měsíc. Domov důchodců v Černožicích se skládá ze tří budov, dvě slouží k ubytování klientů, třetí jako kompletní technické zázemí.

Rekonstrukcí za 87 milionů korun projde historická budova z roku 1926. Budovu se zázemím kraj zbourá a postaví novou. Vzniknou v ní sklady a garáže.

Nedotčena zůstane budova B, kterou domov přistavěl v roce 2011. Ani v ní však senioři nebudou moci zůstat. „Na sousedních dvou budovách nás čekají velké bourací práce, během nichž bychom těžko provozovali třeba kuchyň nebo prádelnu,“ vysvětluje krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Čtrnáctiměsíční vyhnanství však bude stát za to, protože obyvatelům domova přinese vyšší komfort. Například třílůžkové pokoje nahradí jednolůžkové a dvoulůžkové.

Spolu s tím se zlepší dostupnost sociálního zařízení, které je již nevyhovující. „Nyní ho mají klienti společné na chodbách a z některých pokojů to je do koupelny či na toaletu hodně daleko. To se přestavbou zlepší, protože nově bude jedno sociální zařízení sloužit pro dva pokoje,“ slibuje radní Dvořák. Kvůli přestavbě sociálních zařízení se kapacita domova sníží ze 104 lůžek na 102.

Historická budova má kapacitu 48 klientů, dalších 56 jich bydlí v nové přístavbě. V černožickém domově pro seniory žijí také lidé trpící Alzheimerovou chorobou.

Přestavba by měla začít v srpnu

Kraj právě dokončuje projektovou dokumentaci a 22. února by chtěl vypsat tendr na zhotovitele stavby. Cena včetně DPH má být podle odhadu 87 milionů korun, část z toho má pokrýt dotace od ministerstva práce a sociálních věcí. „Z našeho rozpočtu půjde na přestavbu 52 milionů korun,“ dodává hejtman Franc.

Samotná rekonstrukce by podle optimistických odhadů měla začít ještě letos v srpnu a trvat by měla 14 měsíců. Jelikož je budova památkové chráněna, bude rekonstrukce probíhat pod dohledem památkářů. Senioři by se zpět do domova měli nastěhovat na konci příštího roku.

Stará budova domova pro seniory vznikla v památkově chráněném Sehnoutkově domě z roku 1926, který původně sloužil jako ubytovna pro zaměstnance textilní továrny.

V roce 1936 ji převzaly řádové sestry a začaly se v ní starat o staré a nemocné. Sestry působily v Černožicích s několika přestávkami v období protektorátu a normalizace až do roku 2005, kdy domov převzal Královéhradecký kraj.

Senioři se museli vystěhovat jen jednou, a to v roce 1943, kdy budova sloužila německé mládeži. Královéhradecký kraj je zřizovatelem 16 domovů důchodců a osmi ústavů sociální péče rozesetých po celém regionu.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz