Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kastelánka bydlí na ubytovně. Na zámku v Náchodě dokončila dva okruhy

  8:05
O státní zámek v Náchodě se stará mladá kastelánka Iva Bártová. Nastoupila před pár měsíci, ale památce už dokázala vtisknout jinou tvář. Návštěvníci si letos mohou projít dva zcela nové prohlídkové okruhy.
Kastelánka Iva Bártová

Kastelánka Iva Bártová | foto: Stanislav Ďoubal, 5plus2.cz

Stavbaři od loňska pracují na rozsáhlé revitalizaci zámeckého kopce, která změnila okolí památky ve staveniště.

Se začátkem sezony se otevřela trasa přibližující historii rodu Piccolominiů, v první polovině srpna došlo i na druhý okruh zaměřený na poslední šlechtické majitele zámku z rodu Schaumburg-Lippe. Časem je doplní třetí expozice.

Za novinkami stojí mladá kastelánka Iva Bártová, která na státní zámek nastoupila letos v březnu.

„Zámek dosud vyvolával dojem připomínající spíš muzeum. Nové trasy přinášejí svědectví, jak jeho obyvatelé skutečně žili. Lidé mohou nahlédnout do jejich způsobu života a soukromí a srovnávat s tím, jak žijeme dnes,“ uvádí nová kastelánka.

Má kastelán pevnou pracovní dobu? V kolik hodin vstává?
To je různé podle toho, co je potřeba udělat. Mimo sezonu si můžeme práci rozvrhnout tak, jak nám to vyhovuje, v sezoně se musíme přizpůsobit otevírací době. Já osobně vstávám kolem půl sedmé a většinou pracuji od osmi hodin nebo od půl deváté, podle toho, jak dlouhý pracovní den mě čeká. Míváme i noční prohlídky.

Jaké musí mít kastelán pro svoji práci předpoklady?
Je to člověk mnoha profesí, takže čím víc toho umí, tím lépe. Začíná to nějakým právním povědomím, tak trochu jsme i personalisté, někdy možná psychologové, samozřejmě i historikové. Za sebe mohu říci, že se mi hodí průprava z vysoké školy, kde jsem studovala architekturu. Musím totiž řešit i stavební záležitosti, samozřejmě ve spolupráci s investičními techniky. Při řešení instalací a přípravách expozic se hodí i vhled do muzejnictví. Pečujeme také o parky a zahrady a takto bych mohla ještě pokračovat.

To všechno zvládáte?
Více či méně ano. Myslím si, že v tom je naše profese zajímavá. Každý si v tom může najít to svoje, a když se obklopíte dobrou partou lidí, vzájemně se doplňujete. Když třeba není k dispozici kolega údržbář, musíme si umět poradit. Je dobré mít o všem alespoň základní povědomí a důraz klást na oblasti, kterým se věnujete hlouběji. I proto každý kastelán svému objektu přináší něco jiného, podle toho, co umí a co ho baví.

Otvírací doba státního zámku Náchod v říjnu

Od 1. do 24. října je otevřeno vždy o víkendech od 10 do 15 hodin. Poslední možnost návštěvy bude v týdnu od 26. do 31. října, kdy je zámek otevřen od úterý do neděle od 10 do 15 hodin. Zájemci mohou vidět základní okruh věnovaný Piccolominiům a výběrový okruh o rodu Schaumburg-Lippe. Individuálně je možné projít si hladomornu a vystoupat do obranné věže. S dětmi se dá zajít na speciální prohlídky. Od listopadu do května bude zámek zavřený.

Bydlíte na zámku?
V současné době bydlím na ubytovně. Byt na zámku snad časem bude.

Jak jste se dostala na zámek v Náchodě?
Vedla k tomu docela dlouhá cesta. V 15 letech jsem začala provázet na zámku Humprecht v Českém ráji. Postupně jsem prostřídala zámky Červená Lhota a Hrubý Rohozec a potom jsem se přihlásila do výběrového řízení na pozici kastelána na státním hradě Grabštejn v severních Čechách, kde jsem prožila uplynulých sedm sezon. Když se můj předchůdce na zámku v Náchodě chystal do důchodu, začala památková správa řešit, kdo ho nahradí, a přišla nabídka, jestli bych to nechtěla zkusit. Říkala jsem si, že je to zajímavá výzva, a šla do toho.

Je běžné takto střídat památky?
Úplně asi ne, ale myslím si, že je přirozené, že kasteláni z menších objektů přecházejí do větších. Už za sebou mají nějaké zkušenosti, které mohou dál aplikovat a rozvíjet. Je to výzva. Činnost je to v uvozovkách stejná, ale na větším objektu s většími nároky na návštěvnický provoz, stavební opravy a podobně. Průprava z menšího objektu se hodí.

Měla jste před nástupem do Náchoda očekávání? A jaká byla později skutečnost?
Představu jsem si udělala nejprve z pozice návštěvníka. Ve volném čase jezdím po památkových objektech, poznávám jejich historii a hledám inspiraci. Následovalo několik návštěv, kdy jsem mohla nahlédnout za oponu do zázemí. Něco málo jsem tedy předem věděla, ale nejvíce toho zjistíte až při každodenním provozu. Člověk postupně objevuje další a další věci. Musím říci, že objevitelská éra ještě stále trvá.

Co jste například objevila?
Když jsme dělali inventuru, prošla mi rukama každá kniha ze zámecké knihovny. Bylo to přes 50 tisíc svazků, map, grafik či periodik. To byla zajímavá zkušenost. Inventura znamená vyndat všechny knihy z polic, každou otevřít, zjistit autora a další náležitosti, aby si ji kolega mohl odškrtnout a vrátit ji zpátky na místo. Trvalo to asi dva měsíce. Podobné to bylo s mobiliářem. Lidé si často myslí, že ho náchodský zámek moc nemá a všechno je zapůjčené, ale tak to není. Návštěvníci nyní mohou na nových okruzích vidět spoustu mobiliáře, který byl léta v depozitáři.

V čem se ještě lidé v souvislosti s náchodským zámkem mýlí?
Mnoho lidí, včetně místních, si vybaví pohled směrem od náměstí. Vypadá to, že je to maličký zámek, ze kterého trčí velká věž. Jenomže už cestou nahoru pochopí, že je o dost rozsáhlejší, než se zdá. Od města je totiž vidět užší část areálu, která se však ve skutečnosti hodně protahuje směrem na sever. Areál je to obrovský. Člověk by očekával, že v něm bude mnoho velikých, výpravných místností.

Když přijdete dovnitř, část jich skutečně takových je. Ovšem především prostory v západním křídle jsou tak maličké, že jsme měli problém vymyslet, jak do nich dostat mobiliář tak, aby splňoval naše představy. Je to takový náchodský paradox, člověk má pocit, že je místa dostatek, a pak zjistí, že to tak není. Souvisí to samozřejmě s historií zámku, který býval hradem.

Před otevřením prvního nového okruhu jste avizovala, že chcete vrátit zámeckého ducha.
Myslím si, že zámek Náchod, a zejména jeho první okruh, původně instalovaný někdy v 70. letech, v návštěvnících dosud vyvolával dojem připomínající spíš muzeum. Doba však pokročila a v 21. století nám nejde ani tak o uměleckou hodnotu jednotlivých předmětů, za kterými můžeme vyrazit do muzea nebo galerie, ale o svědectví, jak obyvatelé zámku skutečně žili. Návštěvníci mohou nahlédnout do jejich způsobu života a soukromí a srovnávat to s tím, jak žijeme dnes.

Co se tedy dozvědí?
Možná si uvědomí, že šlechtici nebyli nějaká kasta odtržená od ostatních, ale že to byli lidi jako my, kteří ovšem měli jiné povinnosti a mnohdy velké starosti. Museli pečovat o hodnoty, které jim byly svěřeny, udržovat odkaz předchozích generací a zachovat ho pro generace budoucí.

Proč jste se rozhodli představit právě rody Piccolominiů a Schaumburgů?
V historii zámku patří mezi nejdůležitější. Samozřejmě spolu s rodem Kuronských, tedy Petra Birona. Náchod má sice i starší historii, ale těžko by se nám v novějších interiérech podařilo věrohodně vytvořit instalaci, která by nám připomínala třeba Smiřické nebo Trčky.

Prohlídkový okruh Zámek za Schaumburgů slibuje přiblížení příběhu Viléma Karla Augusta a jeho ženy. Jaký je to příběh?
Dokazuje, že členové poslední šlechtické rodiny byli normální lidé s běžnými starostmi. Děti žily v symbióze s místními, hrály si s nimi, společně sáňkovaly. Ale zároveň také to, že na rodině ležela velká zodpovědnost, ať už za lidi, které zaměstnávala, nebo za svěřené statky a majetky. Je to také příběh velké lásky mezi Vilémem Karlem Augustem a jeho manželkou Bathildis. Do toho se ještě přidává postava Jiřího Gutha-Jarkovského, kterého se rovněž snažíme ukázat jako obyčejného člověka, který tady začínal svoji kariéru, a přiblížit, jak ho rodina majitelů náchodského zámku formovala.

Guth-Jarkovský byl vychovatelem dětí Viléma Karla Augusta a Bathildis Amalgunde a v Náchodě patrně odstartoval svoji slavnou kariéru...
Děti zároveň učil a také s nimi cestoval, což byl pro něj další zdroj inspirace, který později využil, když psal své cestopisy a další knihy. Členové rodiny se věnovali i sportu, lyžovali, hráli tenis. Tam mohl být i počátek Guthova zájmu o olympijské dění. Skoro bych řekla, že právě oni zaseli semínko jeho pozdějších aktivit. Šlechtické rodiny obecně pomáhaly utvářet společenský rámec a podmínky, aby někdo jako právě Guth mohl růst a potom dále formovat společnost.

Plánujete i další okruh?
Do budoucna chceme upravit trasu týkající se rodu Kuronských. Rádi bychom ji vrátili do původních pozic. Třeba v místě, kde měla apartmá manželka Petra Birona Dorothea, je dnes depozitář. Chceme jednak předměty z depozitáře přemístit na prohlídkovou trasu, aby návštěvníci měli možnost je vidět, a zároveň si tím takzvaně rozvázat ruce, abychom mohli vytvořit apartmá tam, kde bývalo.

13. ledna 2021

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zranitelné místo domácností bývá router, říká expert na kyberbezpečnost

15. dubna 2024

Premium Doba, kdy stačilo nainstalovat antivirus a byli jsme chráněni před kybernetickými útoky, je dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

Dvouletý chlapec se zavřel do boxu na balíky, hasiči museli dvířka vypáčit

12. dubna 2024  16:20

Malý hoch v Jičíně se ve čtvrtek zavřel v jednom ze samoobslužných boxů na balíky. Na pomoc mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

Královopolanky dominovaly v Hradci Králové. Jedna výhra je dělí od bronzu

19. dubna 2024  19:27

Basketbalistky KP TANY Brno dělí už jen jedno vítězství od ligového bronzu. Sokol Hradec Králové...

Ředitele královéhradecké policie čeká kázeňské řízení kvůli odchodům policistů

19. dubna 2024  16:43

Ředitele Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Petra Sehnoutku čeká kvůli možnému...

Policisté mají nové kamery na vestách, umí točit v noci i streamovat

19. dubna 2024  15:35

Policisté na východě Čech dostali do výbavy nové osobní minikamery. První hlídky už je nafasovaly...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...