Zemědělské muzeum se chystá na otevření

Zemědělské muzeum se chystá na otevření | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kravín se proměnil v muzeum, zaměstnává nadšence i postižené

  • 0
Na začátku všeho byl zánik JZD v Radči u Úpice a sběratelská vášeň. Po několika letech už zemědělské muzeum musí odmítat nové exponáty.

Jak účelně využít například objekt nepoužívaného kravína, ukázali nadšenci z občanského sdružení Chalupění v Radči u Úpice. Tato kdysi samostatná obec, která nyní spadá pod Úpici, se může pochlubit regionálním zemědělským muzeem. Opatrují tu vzácné kousky zemědělského náčiní, s nímž ještě nedávno pracovali místní zemědělci a dříve jejich předci.

V obci v 90. letech zaniklo zemědělské družstvo a po něm zůstal chátrající kravín. Ale to ještě nikoho nenapadlo, že by z něj mohlo být muzeum.

"Nejdříve jsme si všimli, že lidé mají v zahradách různé zemědělské náčiní a stroje, které už dávno nepoužívají. Bylo nám líto, že je postupně zlikvidují. Začali jsme je shromažďovat s tím, že někdy by z toho mohla být taková připomínka, jak se pracovalo kdysi," říká dnešní předseda sdružení Pavel Melichar.

Nadšenci dali dohromady už 1 200 exponátů

Po několika letech jich měli tolik, že je nebylo kam dát a venku hodně chátraly. Stejně jako nepoužívaný kravín.

"Pak jsme si řekli, že zachráníme jak kravín, tak i stroje a náčiní, ale musí vzniknout muzeum," říká jednatel sdružení Jiří Martinec. Nápad na regionální zemědělské muzeum zaujal i místní, kteří na opravu kravína začali přispívat také.

V současné době se v zemědělském muzeu v Úpici-Radči nachází více než dvanáct set exponátů. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu těch nejmenších předmětů až po ohromné mlátičky.

"Lidé se stále hlásí s dalšími předměty. Několikrát už se také stalo, že jsme museli někoho odmítnout. Buď byl předmět v katastrofálním stavu, nebo prostě proto, že máme v současné době téměř naplněnou kapacitu muzea," říká Jiří Martinec.

Lidé zjišťují, jak je práce s exponáty těžká

Jakmile muzeum vzniklo, členové sdružení zjišťují, jak je práce s exponáty těžká. Nejdříve se projektu věnovala skupina deseti lidí, pak začali pomáhat různí dobrovolníci všech generací. Učí se restaurovat, konzervovat nebo stroje sestavovat.

"Lidé nám pomáhají svážet z různých koutů regionu náčiní i stroje, s úklidem a s dalšími pracemi, které bychom v deseti lidech při současné vytíženosti nestíhali. Dokonce jsme vytvořili ve spolupráci s trutnovským úřadem práce místa pro lidi se zdravotním postižením," říká Martinec.

Stavba zemědělského muzea ale není jediným projektem sdružení. "Náš největší a dlouhodobý projekt se jmenuje Chalupění v Krakonošově zahradě. Chceme jím oživit turistickou nabídku v regionu Jestřebí hory. Cílem je obnovit několik historických objektů a provozovat v nich historické, kulturní a tradiční společenské aktivity," říká Pavel Melichar.

Dalším projektem, na kterém sdružení nadšenců pracuje, je obnova vzácného roubeného stavení Dřevěnka v Úpici, které bylo postaveno na přelomu 17. a 18. století.