Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Série vloupání straší Broumov, radnice nabere další strážníky

  11:00aktualizováno  11:00
Nebývalý nárůst počtu vloupání zaměstnává policii na Broumovsku. Zatímco menší trestné činy mají podle místních na svědomí sociálně slabí, kteří se nedávno přistěhovali, závažnější případy připisují lidé Polákům.
Znepokojení přiživují policejní statistiky, které potvrzují, že jen za první dva měsíce letošního roku stoupl počet vloupaček v Broumově oproti loňsku na dvojnásobek.

Znepokojení přiživují policejní statistiky, které potvrzují, že jen za první dva měsíce letošního roku stoupl počet vloupaček v Broumově oproti loňsku na dvojnásobek. | foto: Profimedia.cz

Přestože se některé zloděje podařilo celkem rychle dopadnout, v jejich stopách se vydávají stále další kriminálníci. O problému se mluví nejen v domácnostech a hospodách, ale i na radnici.

Někteří obyvatelé si nechali namontovat nejmodernější zabezpečovací zařízení, ostatní nervózně vyčkávají, co se bude dít dál.

Znepokojení přiživují policejní statistiky, které potvrzují, že jen za první dva měsíce letošního roku stoupl počet vloupání oproti loňsku na dvojnásobek.

"Od počátku roku 2014 skutečně evidujeme nárůst majetkové kriminality, kdy vzrostl počet vloupání do sklepů, sklepních kójí, zahradních chatek či garáží. V porovnání se stejným obdobím let 2012 a 2013 jde o nárůst přibližně o třicet případů," potvrdila mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

"Mám s tím osobní zkušenost, zloději mi běhali v čepicích a kapucích po zahradě. Záznamy z kamer jsem dal policistům, ale nebylo z nich poznat, o koho jde. Asi to nepřeženu, když řeknu, že tu vykradli zhruba 50 objektů. Jednu dobu to bylo snad každý den něco. Je tady i víc problémů s drogově závislými," stěžuje si Lubomír Pohl z Broumova.

I když si zloději pro své výpravy zatím vybírají většinou menší neobydlené objekty, lidé ve městě se bojí, že se jim dříve nebo později vlámou i do bytů a domů.

Mohou za to přistěhovalci?

Mezi místními se spekuluje, kdo vlastně za problémy ve městě stojí. Podle místostarosty Kamila Slezáka, který je sám původním povoláním policista, mohou za nárůst kriminality hlavně nově nastěhovaní Romové, kteří nemají v Broumově trvalé bydliště.

"Je pravda, že se nám tu letos bezpečnostní situace zhoršila. Navýšili jsme počty strážníků, z původních šesti jich je nyní jedenáct a další dva nabereme v květnu. Chceme, aby byl Broumov bezpečné město. Podle mě je to tím, že se sem stěhují Romové z okolních měst, přitom Broumov jim žádné nájemní byty nedává," říká místostarosta Slezák.

Noví nepřizpůsobiví obyvatelé Broumova se podobně jako třeba v Úpici na Trutnovsku stěhují do soukromých nemovitostí, které skoupili různí podnikatelé.

"Lidé za námi chodí, že je tu nechtějí, ale my na to nemáme páky," podotýká místostarosta. Zatímco noví obyvatelé mají podle místních na svědomí hlavně menší trestné činy, opravdu velké ryby sem i podle Slezáka jezdí z Polska.

"Na větších trestných činech se částečně opravdu podílejí Poláci. Dopadnout je přitom není jednoduché, i když spolupráce s polskou stranou se v poslední době zlepšila," říká.

Mladík jednou ukradl krabičku cigaret, příště už bral brusku

V únoru se ve velkém kradlo také na broumovském gymnáziu. Někdo tam v noci vypáčil několik desítek šatních skříněk a dětem ukradl oblečení i boty.

V březnu pak zloději vyloupili prodejnu zahradní techniky ve Velké Vsi v Broumově. "Z prodejny si zloději odnesli celkem devatenáct motorových pil a šest křovinořezů," potvrdila mluvčí Prachařová.

K letošní pozoruhodné statistice velkým dílem přispěl i devatenáctiletý mladík v podmínce, který má podle policie na svědomí víc než deset menších krádeží. Policisté po něm šli přes dva měsíce.

"Obyvatelé činžovního domu například zjistili, že jim přes noc zmizely z chodby několikery dámské boty, jindy v dílně sebral jen krabičku cigaret. V dalších případech ale odnesl rozbrusku, kabely, CD nosiče nebo digitální fotoaparát," uvedla Prachařová na adresu nepoučitelného zloděje.

Gang navrtávačů už skončil ve vazbě

Poslední větší sérii takzvaných vloupaček řešili kriminalisté z Náchodska vloni na podzim. Tři pachatelé měli tehdy na svědomí 28 případů vloupání do firem a benzinových stanic. Všechny tři policie dopadla (více o případu čtěte zde).

Královéhradečtí kriminalisté nedávno ukončili také vyšetřování série "navrtaných" a vykradených domů po celém Česku. Dobře organizovaný gang, který do domů vnikal vždy v noci, když majitelé spali, strašil majitele novostaveb dlouhé čtyři roky.

Čtveřice obviněných Poláků se bude u soudu zpovídat ze 418 skutků. Unikat se jim dařilo až do loňského července, kdy zásahová jednotka skupinu dopadla. Od té doby jsou ve vazbě (více o navrtávačích čtěte zde).



Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...



Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz