Úpice na Trutnovsku

Úpice na Trutnovsku | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kriminalita v Úpici je konečně na ústupu, napětí však zůstává

  • 3
Policisté za loňský rok v podkrkonošské Úpici řešili v posledních čtyřech letech nejméně trestných činů. Místní však změnu nepozorují, mezi usedlíky a sociálně nepřizpůsobivými panuje napětí.

Obyvatelům šestitisícové Úpice, kterou zmítaly problémy se sociálně nepřizpůsobivými (více o problému čtěte zde), se začíná dýchat lépe. Alespoň podle policejních statistik za uplynulý rok. Vyplývá z nich, že trestná činnost v roce 2015 oproti předchozím letům výrazně poklesla.

Úpickým policistům se daří objasňovat čím dál více krádeží a přepadení. Usedlíci však optimismus kriminalistů nesdílejí. Atmosféra v ulicích dál zůstává napjatá, potíže se sociálně nepřizpůsobivými zůstávají na denním pořádku.

„Jsou to jen statistiky. Je pravda, že policisté jsou v ulicích vidět častěji, ale situace ve městě se příliš nezměnila. Lidé nejsou spokojení,“ říká úpická podnikatelka Dagmar Benešová ve svém baru Na Veselce.

Vývoj situace v Úpici

  • Bezpečnost v ulicích se stala hlavním tématem na přelomu let 2012 a 2013, kdy se do města přistěhovaly desítky sociálně nepřizpůsobivých.
  • Kriminalita meziročně vzrostla o třetinu, začaly se množit krádeže, výtržnosti i násilné potyčky v ulicích.
  • Obyvatelé na to reagovali peticemi, úpická radnice se však dlouho nedokázala rozhoupat, jak situaci začít řešit.
  • Zastupitelé diskutovali o založení vlastní městské policie, hlavním příspěvkem radnice ke zvýšení bezpečnosti bylo zavedení kamerového systému.
  • Kamery 24 hodin denně monitorují Dlouhé Záhony, ulici Dr. Hejny v centru města, Veselku, Sychrov a křižovatku na ulici Dr. Hejny u benzinové čerpací stanice.

V roce 2014 napsala radnici otevřený dopis, v němž žádá, aby radnice začala řešit bezpečnost ve městě. Dopis podepsalo více než osm stovek signatářů. S „přistěhovalci“ se dostaly do několika konfliktů sama i její rodina. Před rokem nezvaní hosté přišli vybílit její bar se sekerami v rukou, zastrašil je až výstřel z plynové pistole.

Sociální problémy mají vliv na ceny bytů

„Veselka je možná trochu klidnější, jinak ale velkou změnu nepozoruju,“ říká třicetiletý muž, který právě přišel do baru.

Podle místních se problémoví obyvatelé přesunuli více do centra. „Městská policie není vidět, o státní ani nemluvě. Policisty v ulicích nepotkáte, lidé mají dál strach. Už nevěřím, že se něco může změnit,“ přitakává další návštěvník baru.

Sociální problémy odráží také realitní trh. V Úpici jsou nemovitosti mnohem levnější než ve srovnatelně velkých městech v okolí, byt 2+1 se dá bez problémů pořídit za půl milionu korun i za méně.

Podle úpické radnice se kvalitu života ve městě podařilo zvednout. „Situace je klidnější, i když se najdou lidé, kteří budou říkat, že stále něco není v pořádku,“ přiznává místostarosta Radim Fryčka.

Radnice se domluvila se základními školami na úpravě školních řádů, aby šlo lépe postihovat záškoláctví. Vedení města podle místostarosty jedná s trutnovskou městskou policií o dalším posílení hlídek. Zatím do Úpice strážníci dojíždějí třikrát týdně, ve hře je možnost, že tu budou sloužit každý den.

Počet trestných činů

  • 2012: 283
  • 2013: 323
  • 2014: 281
  • 2015: 221

Zdroj: Policie ČR

Zákaz výherních automatů?

„Diskutujeme také o tom, zda plošně nezakázat výherní automaty. Otázkou je, jak velký by to znamenalo výpadek příjmů v rozpočtu, který je už tak napjatý,“ naznačuje Fryčka další možné opatření namířené proti sociálně nepřizpůsobivým.

Policisté v Úpici vloni řešili 221 trestných činů, nejméně v posledních čtyřech rocích. Ve srovnání s předchozím rokem kriminalita poklesla o 60 trestných činů, oproti kritickému roku 2013 dokonce o stovku. O dvacet pět se rovněž snížil počet spáchaných přestupků.

„Pokles je výsledkem zejména zvýšeného výkonu obchůzkové a hlídkové činnosti policistů z místního obvodního oddělení, funguje spolupráce s Městskou policií Trutnov a projevilo se i pět městských kamer,“ říká mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová.

Častější přítomnost strážníků v ulicích přinesla mnohem větší objasněnost případů. Ze všech loňských trestných činů se povedlo vyřešit tři čtvrtiny. Ze 40 vloupaček policisté dopadli viníka v 28 případech, násilné trestné činy a mravnostní delikty objasnili dokonce všechny.

Při šetření majetkové trestné činnosti mají téměř šedesátiprocentní úspěšnost. V objasňování jsou Úpičtí nejlepší ze všech policejních obvodů na Trutnovsku.

Po přijetí posil nyní na oddělení pracuje 22 policistů. „Snažíme se, aby byli vidět ve svém rajónu, aby jej i jeho obyvatele znali,“ upozorňuje mluvčí.