Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podrazil jste nás, odstupte! Vyzývá krajského šéfa SPO škrtnutý kandidát

  19:19aktualizováno  19:19
Nezávislí kandidáti, kteří šli do voleb na společné kandidátce SPD a SPO, vyzvali nového krajského zastupitele Miroslava Matějku ze Strany práv občanů k rezignaci. Vadí jim, že účelově odvolal Helmuta Dohnálka z kandidátky, aby se sám dostal do zastupitelstva.

Helmut Dohnálek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Všichni signatáři výzvy jsou z Rychnovska a tvrdí, že byli podvedeni. Bez jejich podpory by prý koalice Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) a Strany práv Občanů (SPO) ve volbách nepřekročila hranici pěti procent hlasů, potřebnou ke zvolení.

„Je zcela zřejmé, že kdybychom na té kandidátce nebyli, tak by pět procent nepřelezli. Byla to účelová záležitost,“ tvrdí odvolaný kandidát Helmut Dohnálek (BEZPP), který byl dříve náměstkem hejtmana.

Podrobné výsledky voleb v Královéhradeckém kraji najdete zde

Uskupení nechalo Dohnálka vyškrtnout těsně před otevřením volebních místností. Krajský úřad dostal prohlášení od zmocněnkyně v pátek ve 12:28. Podle zákona tak informace nemusela být předána do volebních místností a voliči nevěděli, že Dohnálek nekandiduje.

„Zmocněnec může kteréhokoliv kandidáta odvolat až do zahájení voleb, tedy do 14:00 hodin. Zákon nijak neupravuje, zda by o tom měl být kandidát informován. To je záležitost dotyčné volební strany,“ vysvětluje mluvčí krajského úřadu Martina Götzová.

Sám Dohnálek se o svém vyřazení dozvěděl od redaktora MF DNES v sobotu dopoledne (psali jsme zde). Zvažoval dokonce napadnutí výsledků voleb, ale podle právníků by nejspíš neuspěl. Postup strany byl legální. Požaduje proto alespoň Matějkovu rezignaci na post zastupitele a zvažuje, zda bude chtít vrátit investované peníze.

Preferenční hlasy

Kandidáti volební strany, kteří získají více než 5% preferenčních hlasů, se při volbách přesunují do čela kandidátní listiny. Mohou tak odsunout jména z čela kandidátky.

Pro přeskočení na první místo potřebovali kandidáti SPD+SPO alespoň 453 preferenčních hlasů.

TOP 5 SPD+SPO podle preferenčních hlasů:

Jiří Morávek 516
Luďka Tomešová 339
Markéta Pakandlová 185
Miroslav Matějka 170
Šárka Škrabalová 155

Helmut Dohnálek tvrdí, že měl dostat 509 preferenčních hlasů

„Větší část kampaně jsem odpracoval já, připravil jsem program a volební noviny, jako SNK jsme zaplatili jejich tisk, za čtvrté místo na kandidátce jsem složil 10 tisíc korun, dělal mítinky, podpisové akce,“ vyjmenovává Helmut Dohnálek.

Podle něj stojí za jeho odvoláním právě Matějka, který byl dvojkou kandidátky a bál se, že ho Dohnálek díky preferenčním hlasům přeskočí. Údajně chtěl vyškrtnout i trojku volební strany Luďku Tomešovou (SPD), která má podporu na Trutnovsku. S tím však neuspěl.

„Také jsem slyšela, že pan Matějka měl zájem na mém odvolání. Údajně se o mě měli zasadit náš předseda s místopředsedou a pan Morávek. Podle mě se pan Matějka bál, že bychom ho s Helmutem Dohnálkem přeskočili. Není pěkné, že se přes své lidi z kandidátky vyšplhal na místo, které mu nepatřilo. Kdyby se to nestalo, byl by tam pan Dohnálek,“ věří Tomešová.

Krajský šéf SPD Ota Janda výhrady Matějky vůči ní potvrdil: „Koaliční partner vznesl nějaké námitky, které jsem vysvětlil. Do naší kandidátky jsme si zasahovat nenechali,“ řekl Janda, který výzvu proti Matějkovi nechal bez odezvy.

Sám Dohnálek tvrdí, že má neoficiální informaci o tom, že dostal 509 preferenčních hlasů, což by ke zvolení na úkor Matějky stačilo. Jeho volební výsledek však statistici nezveřejnili a není jasné, odkud jeho zdroj čerpá.

„Jakmile byl odvolán, jeho hlasy se nezapočítávaly. Okrskové komise je sice mohly vyplnit, ale tady v centru se mazaly a nelze je nyní dohledat. Jedině rekonstruovat výsledky ze zápisů okrskových komisí,“ popisuje šéf zpracování výsledků voleb Miroslav Řípa.

Miroslav Matějka nařčení z účelového vyškrtnutí Dohnálka odmítá a k rezignaci na post krajského zastupitele se nechystá.

„Já už jsem měl od pana Drymla takových výzev k odstoupení, že když se k nim přidá pan Dohnálek, budu moc rád. Je to úsměvné. Pan Dohnálek se místo kampaně staral o to, co bude po volbách. V ulicích jsem ho viděl dvakrát,“ reaguje Matějka na tvrzení, že Dohnálek měl odpracovat „větší část kampaně“.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz