Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební firmy stále čelí výrazné krizi, loni propustily polovinu lidí

  8:10aktualizováno  8:10
Loňský rok byl jeden z nejhorších pro stavební průmysl v Královéhradeckém kraji. Odvětví se propadlo až o 38 procent, stavební firmy propustily přes 1 500 zaměstnanců. Krize se letos prohlubuje, firmy nemají zakázky, problémy mají i menší dodavatelé.
Podle odborníků z branže se situace ve stavebnictví ani letos příliš nezlepší. Inženýrské stavebnictví se v kraji propadlo o 17 procent (Ilustrační foto).

Podle odborníků z branže se situace ve stavebnictví ani letos příliš nezlepší. Inženýrské stavebnictví se v kraji propadlo o 17 procent (Ilustrační foto). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do potíží se jedno z hlavních průmyslových odvětví dostalo v důsledku ekonomické krize už před šesti lety. Firmy mají málo zakázek, investoři tlačí ceny neúměrně dolů, lidé přicházejí o práci.

Královéhradecký kraj se v nelichotivém trendu utápí ještě víc než ostatní regiony: podle nejnovějších čísel statistiků měl loni v tomto oboru meziroční pokles největší ze všech krajů.

Podle Českého statistického úřadu se výroba největších místních stavebních firem, tedy těch, které zaměstnávají přes 50 lidí, propadla o 38 procent na 2,35 miliardy korun. Méně se stavělo už jen v Karlovarském kraji.

Podle odborníků z branže se situace ani letos nezlepší, problémů je ve stavebnictví hned několik. Jedním z největších je trend, kdy investoři kvůli klesajícímu objemu prací tlačí cenu zakázek dolů, čímž se firmy dostávají do situace, že nejsou schopné práci za danou cenu vykonat, tedy pokud ji nechtějí "odfláknout".

Firmy neplatí dodavatelům, krize bobtná

U veřejných zakázek platí, že soutěž takřka vždy vyhraje firma s nejlevnější nabídkou. Často pak není schopná vejít se do rozpočtu, což způsobuje, že neplatí svým dodavatelům. A krize dál bobtná.

"Je mi přes šedesát let, ve stavebnictví pracuju celý život, ale ještě nikdy to nebylo tak špatné jako poslední roky. Ani letos se to nelepší, je to pořád stejné. Typické je, že zakázku, jejíž cenu odhadl projektant třeba na 10 milionů, vyhraje firma, která nabídne o tři méně," uvedl majitel stavební firmy Delta z Velkého Poříčí na Náchodsku Jiří Prouza.

Jenže peníze kvůli tomu nedostanou podle stavaře třeba elektrikáři či instalatéři.

"Jedno souvisí s druhým. Tím dochází k likvidaci malých živnostníků ve stavebnictví i v příbuzných oborech," míní Prouza. Po změně zákona o veřejných zakázkách volají stavaři už několik let, zatím však bez výsledku.

Důsledkem situace je, že se firmy ve velkém zbavují zaměstnanců. Loni podle Českého statistického úřadu propustily až 48 procent lidí a jejich počet tak klesl na 1 713 z původních více než tří tisíc.

"I my jsme se setkali s tím, že firmy propustily až polovinu svých zaměstnanců. Krize se netýká jen stavebních podniků, ale i výrobních továren, které jsou na stavebnictví závislé," řekl ředitel trutnovského úřadu práce Václav Staněk.

"To číslo je odpovídající. Nyní už zakázky máme, ale před Vánocemi jsme kvůli jejich nedostatku museli propustit většinu z třiceti zaměstnanců, abychom je zdaleka ne všechny zase na jaře nabrali," přidává Jiří Prouza.

Firmám se podle ředitele Staňka nedaří ani letos. "Na řadě staveb, které letos měly vyrůst, se ještě ani nezačalo pracovat. Do velké krize se firmy dostaly už na začátku roku, kdy musely řešit, jestli propustí zaměstnance. My se je snažíme podpořit, využíváme k tomu různé programy z Evropské unie. Máme však i signály, že se to snad brzy trochu zlepší," pokračoval Staněk.

A krize se dotýká také architektů. "Jsme na začátku celého stavebního řetězce. Hluboký propad stavebnictví trvá, schválně se podívejte, kolik jeřábů po vašem městě uvidíte. Nejspíš hodně málo ve srovnání s předchozími lety," míní tvůrce územního plánu Hradce Králové Tomáš Vymetálek.

"Fakticky jedou jen projekty za evropské peníze"

Důvody vidí architekt v klesající kupní síle obyvatelstva i celkové výkonnosti ekonomiky. 

"Ač jsou hypotéky rekordně levné, lidé jsou opatrní a do koupě bytu či stavby domu se neženou. Firmy pak místo budování nových provozů drží hotové peníze, aby přežily a nemusely propouštět další lidi. Fakticky jedou jen projekty financované z Evropské unie či z vládních investičních pobídek pro zahraniční společnosti," řekl Vymetálek.

Patová situace má podle něj na stavebnictví fatální dopad. Přesto vidí i pozitiva. "Projekty z předchozích let, které se už nerozestavěly, se předělávají, hledají se úspornější řešení, mnohem více se hledí na cenu a zdravé obytné prostředí. Největší zájem je o bytové a komerční projekty v atraktivních lokalitách, o stavby pro sport a volný čas a také o moderní rodinné domy. Do budoucna vidím velký potenciál v kvalitním sociálním a seniorském bydlení, kterého je u nás stále nedostatek," dodal architekt.

Inženýrské stavebnictví, kam spadají silnice, železnice či vodní díla, se v kraji propadlo o 17 procent na 927 milionů korun. Pod celostátním průměrem má stavebnictví kraje i platy.

Loni mzdy u firem klesly o 10 procent na 23 tisíc korun. České stavebnictví ztratilo během posledních krizových let 443 miliard korun, tedy zhruba jeden rok tržeb. O práci v oboru přišlo od roku 2008 na 50 tisíc lidí. O čtvrtinu také klesl počet velkých stavebních firem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Najdete na iDNES.cz