Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize rudo-oranžové koalice skončila v Královéhradeckém kraji smírem

  9:51aktualizováno  9:51
Po necelých dvou letech společného vládnutí v Královéhradeckém kraji letos v červnu komunisté vyhrožovali sociálním demokratům odchodem z koalice. Rudo-oranžová rozhádaná koalice krizi v pondělí zažehnala.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a předseda KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml (vlevo). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tak silně jako letos v červnu se pod hejtmanem Královéhradeckého kraje Lubomírem Francem za šest a půl roku jeho vlády ještě židle nehoupala. Jeho koaliční partneři z KSČM, kteří se od začátku partnerství chovali spíš submisivně, si totiž po téměř dvouletém svazku dupli a hrozili i rozvodem.

Co bylo důvodem roztržky v koalici?

Komunistům se nelíbilo především to, že s nimi jejich koaliční partneři dostatečně a dopředu neprojednali změny ve zdravotnickém holdingu. Nesouhlasili především s nárůstem částek na odměny v situaci, kdy většina nemocnic zaváděla úsporná opatření, ale nelíbilo se jim ani posílení pravomocí holdingu. „Problematiku holdingu už řešíme, na ředitele náchodské nemocnice bude výběrové řízení,“ říká spokojeně radní a předseda komunistického zastupitelského klubu Otakar Ruml.

Stejně jako mnohá manželství se i krajská koalice otřásla kvůli nedostatečné komunikaci. Komunistům se nelíbilo, že jejich koaliční partner s nimi předem neprojednal personální a organizační změny v krajském zdravotnictví.

Ihned poté co hejtmanovi zamávali před očima „rozvodovými papíry“, se rozjela jednání a sociální demokraté nakonec přišli s návrhem doplnit koaliční smlouvu dodatkem o lepší výměně informací.

Strany krizi zažehnaly v pondělí, kdy krajský výbor komunistů dodatek odsouhlasil, sociální demokraté ho potvrdí na schůzi zastupitelského klubu příští pondělí. Ihned poté by ho měly obě strany podepsat a koalice by znovu měla fungovat.

Radní budou jednat s garanty z druhé strany

K čemu se tedy oba partneři vzájemně zavázali?

„Podstata dodatku je v tom, abychom dosáhli lepší vzájemné informovanosti ve všech oblastech, kterými se jako kraj zabýváme. Každá strana proto bude mít kromě radního ještě garanta z druhé strany,“ vysvětluje radní a předseda komunistického zastupitelského klubu Otakar Ruml.

Změny ve vedení

Malou úpravou koaliční smlouvy byly nedávné změny předsedů krajských výborů. Zesnulou Hanu Orgoníkovou nahradil v čele krajské ČSSD radní a senátor Josef Táborský, Taťánu Lankašovou v KSČM pak nahradila ve vedení krajského výboru Věra Žižková.

V praxi to bude vypadat tak, že například krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková bude úzce spolupracovat se svým protějškem z KSČM lékařem Leošem Voborníkem, který se stane garantem pro zdravotnictví. Stejně tak se komunistický radní Josef Lukášek bude domlouvat s Otakarem Kalendou z ČSSD.

„Obě koaliční strany se takto budou vzájemně informovat a jednat před každým závažným rozhodnutím,“ pokračuje Ruml. Nyní sice na obou stranách panuje shoda, ale dodatek vznikal v porodních bolestech.

„S prvním návrhem asi půlka našeho klubu, včetně mě, měla problém, ale nové znění už bereme. Na klubu ho budeme schvalovat v pondělí, ihned poté ho budou moct všichni zastupitelé podepsat,“ říká místopředseda zastupitelského klubu ČSSD Jan Birke.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz