Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jičín přemýšlí o předčasných volbách, ve městě už nefunguje ani rada

  12:24aktualizováno  12:24
Patovou situaci v jičínském zastupitelstvu mohou vyřešit mimořádné volby. Po rozpadu koalice je totiž město bez fungující rady. Pokud by na mandáty rezignovalo nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i jejich náhradníci, mohly by se volby konat už o prázdninách.

K předčasným volbám možná budou muset obyvatelé Jičína v létě nebo na podzim. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Politická krize v sedmnáctitisícovém Jičíně, kde se v lednu rozpadla koalice ODS, ČSSD a TOP 09, už došla tak daleko, že ji nejspíš vyřeší až předčasné volby do městského zastupitelstva. Na mimořádném jednání už o tom v pondělí večer otevřeně mluvila část tamních zastupitelů. Pro mimořádné volby se vyslovili někteří zástupci ODS, ČSSD, KSČM i Věcí veřejných.

Politolog: Je to výjimečné

Politolog Kamil Švec, který působí na Univerzitě Hradec Králové a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, si nevzpomíná, že by se někdy na hranici předčasných voleb ocitlo tak veliké město jako Jičín:

"Je to výjimečné. Ve větších městech se to nestává. Třeba v Praze se také rozpadla koalice, ale vzápětí vznikla druhá. Snaha dohodnout se je ve městech mnohem větší právě z důvodu vyhnout se předčasným volbám."

"Kdyby do toho šli i véčkaři, byla by to už nadpoloviční většina zastupitelů a bylo by to reálné," uvedl jičínský místostarosta Josef Dvořák (ČSSD).

Úředníci už studují pravidla předčasných voleb

Starosta Martin Puš (ODS) v úterý prohlásil, že varianta předčasných voleb je velice vážně ve hře, a už uložil úředníkům městského úřadu, aby nastudovali proces jak k předčasným volbám dospět. Potom s tím jak postupovat seznámí zastupitele.

"Je to velice vážná věc a budeme se na ni připravovat," řekl Puš.

Uspořádat nové volby jako východisko z patové situace navrhl zastupitel Miloš Starý (ODS). Město už totiž nemá ani funkční radu, neboť tři z jejích sedmi členů rezignovali a doplnění rady na zákonem požadovaných pět členů zastupitelé v pondělí neschválili. Kompetence radních teď převzalo zastupitelstvo.

Opozice předčasné volby nechce

Zástupci opozičních uskupení TOP 09, Volby pro město (VPM) či Sdružení pro Jičín, která se ještě spolu s Věcmi veřejnými sdružila ve Změnu pro Jičín, se však domnívají, že předčasné volby by být neměly. Podle Luďka Havla ze Sdružení pro Jičín je povinností zastupitelů dohodnout se na stabilním řešení.

Volby by mohly být v létě nebo na podzim

Po rezignaci zastupitelů by vše záleželo na rychlosti starosty Martina Puše. "Starosta obce nám musí zaslat návrh na vyhlášení nových voleb do třiceti dnů ode dne, kdy důvod pro vyhlášení nových voleb vznikl," uvedla Denisa Čermáková z ministerstva vnitra.

Nové volby vyhlásí ministr vnitra do třiceti dnů poté, co jeho úřad návrh obdrží. "Pak běží lhůta zhruba devadesáti dnů, než se volby uskuteční. Je totiž dán harmonogram lhůt a úkolů, které je třeba splnit," dodala Čermáková.

Kdyby zastupitelé rezignovali, nové volby by se mohly konat nejdříve o prázdninách, zřejmě však až na podzim. Podle Švece by to však nebylo ideální, neboť v tu dobu budou i volby krajské a čím víc voleb se koná, tím bývá účast voličů nižší.

"Mělo by se jednat o tom, kdo bude stát v čele radnice. Už dříve jsme nabídli variantu velké koalice, která však nebyla přijata," uvedl Jan Jiřička z VPM. Aby se mohly nové volby konat, musí na mandáty rezignovat nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i jejich náhradníci.

Kdy by Jičínští mohli jít k volbám, záleží i na tom, kdy potřebný počet zastupitelů rezignuje. Že by to bylo na jejich dalším jednání příští týden, to si Dvořák nemyslí.

Pokud by k rezignaci zastupitelů došlo, fungovalo by zastupitelstvo v omezeném počtu, avšak nemohlo by rozhodovat o všem. Nemohlo by například vydávat obecní vyhlášky, omezeně by mohlo nakládat s městskými penězi či poskytovat peníze místním spolkům.

Kromě voleb stále zůstává ve hře i možnost dohody. Podle Jiřičky se zástupci Změny snaží vyjednávat s některými členy stávající koalice, s nimiž by chtěli sestavit nové vedení radnice s větší podporou.

Také starosta Puš ještě v tomto týdnu svolá jednání stran. Místostarosta Dvořák prozradil, že koalice bude Změně nabízet místa tří radních. Změna už dříve v rámci široké koalice uvažovala o čtyřech místech. Tři včetně postů starosty a místostarosty by zůstaly ODS a ČSSD.

"Po pondělním jednání zastupitelů je velice vážně ve hře varianta předčasných voleb." Martin Puš, starosta Jičína

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz