Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jičín přemýšlí o předčasných volbách, ve městě už nefunguje ani rada

  12:24aktualizováno  12:24
Patovou situaci v jičínském zastupitelstvu mohou vyřešit mimořádné volby. Po rozpadu koalice je totiž město bez fungující rady. Pokud by na mandáty rezignovalo nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i jejich náhradníci, mohly by se volby konat už o prázdninách.

K předčasným volbám možná budou muset obyvatelé Jičína v létě nebo na podzim. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Politická krize v sedmnáctitisícovém Jičíně, kde se v lednu rozpadla koalice ODS, ČSSD a TOP 09, už došla tak daleko, že ji nejspíš vyřeší až předčasné volby do městského zastupitelstva. Na mimořádném jednání už o tom v pondělí večer otevřeně mluvila část tamních zastupitelů. Pro mimořádné volby se vyslovili někteří zástupci ODS, ČSSD, KSČM i Věcí veřejných.

Politolog: Je to výjimečné

Politolog Kamil Švec, který působí na Univerzitě Hradec Králové a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, si nevzpomíná, že by se někdy na hranici předčasných voleb ocitlo tak veliké město jako Jičín:

"Je to výjimečné. Ve větších městech se to nestává. Třeba v Praze se také rozpadla koalice, ale vzápětí vznikla druhá. Snaha dohodnout se je ve městech mnohem větší právě z důvodu vyhnout se předčasným volbám."

"Kdyby do toho šli i véčkaři, byla by to už nadpoloviční většina zastupitelů a bylo by to reálné," uvedl jičínský místostarosta Josef Dvořák (ČSSD).

Úředníci už studují pravidla předčasných voleb

Starosta Martin Puš (ODS) v úterý prohlásil, že varianta předčasných voleb je velice vážně ve hře, a už uložil úředníkům městského úřadu, aby nastudovali proces jak k předčasným volbám dospět. Potom s tím jak postupovat seznámí zastupitele.

"Je to velice vážná věc a budeme se na ni připravovat," řekl Puš.

Uspořádat nové volby jako východisko z patové situace navrhl zastupitel Miloš Starý (ODS). Město už totiž nemá ani funkční radu, neboť tři z jejích sedmi členů rezignovali a doplnění rady na zákonem požadovaných pět členů zastupitelé v pondělí neschválili. Kompetence radních teď převzalo zastupitelstvo.

Opozice předčasné volby nechce

Zástupci opozičních uskupení TOP 09, Volby pro město (VPM) či Sdružení pro Jičín, která se ještě spolu s Věcmi veřejnými sdružila ve Změnu pro Jičín, se však domnívají, že předčasné volby by být neměly. Podle Luďka Havla ze Sdružení pro Jičín je povinností zastupitelů dohodnout se na stabilním řešení.

Volby by mohly být v létě nebo na podzim

Po rezignaci zastupitelů by vše záleželo na rychlosti starosty Martina Puše. "Starosta obce nám musí zaslat návrh na vyhlášení nových voleb do třiceti dnů ode dne, kdy důvod pro vyhlášení nových voleb vznikl," uvedla Denisa Čermáková z ministerstva vnitra.

Nové volby vyhlásí ministr vnitra do třiceti dnů poté, co jeho úřad návrh obdrží. "Pak běží lhůta zhruba devadesáti dnů, než se volby uskuteční. Je totiž dán harmonogram lhůt a úkolů, které je třeba splnit," dodala Čermáková.

Kdyby zastupitelé rezignovali, nové volby by se mohly konat nejdříve o prázdninách, zřejmě však až na podzim. Podle Švece by to však nebylo ideální, neboť v tu dobu budou i volby krajské a čím víc voleb se koná, tím bývá účast voličů nižší.

"Mělo by se jednat o tom, kdo bude stát v čele radnice. Už dříve jsme nabídli variantu velké koalice, která však nebyla přijata," uvedl Jan Jiřička z VPM. Aby se mohly nové volby konat, musí na mandáty rezignovat nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i jejich náhradníci.

Kdy by Jičínští mohli jít k volbám, záleží i na tom, kdy potřebný počet zastupitelů rezignuje. Že by to bylo na jejich dalším jednání příští týden, to si Dvořák nemyslí.

Pokud by k rezignaci zastupitelů došlo, fungovalo by zastupitelstvo v omezeném počtu, avšak nemohlo by rozhodovat o všem. Nemohlo by například vydávat obecní vyhlášky, omezeně by mohlo nakládat s městskými penězi či poskytovat peníze místním spolkům.

Kromě voleb stále zůstává ve hře i možnost dohody. Podle Jiřičky se zástupci Změny snaží vyjednávat s některými členy stávající koalice, s nimiž by chtěli sestavit nové vedení radnice s větší podporou.

Také starosta Puš ještě v tomto týdnu svolá jednání stran. Místostarosta Dvořák prozradil, že koalice bude Změně nabízet místa tří radních. Změna už dříve v rámci široké koalice uvažovala o čtyřech místech. Tři včetně postů starosty a místostarosty by zůstaly ODS a ČSSD.

"Po pondělním jednání zastupitelů je velice vážně ve hře varianta předčasných voleb." Martin Puš, starosta Jičína
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

VIDEO: Na přehledné křižovatce s dobrou viditelností se srazila dvě auta

Auta se srazila na přehledné křižovatce

Ve Vrchlabí se ve středu před polednem srazila dvě auta. Na poměrně přehledné křižovatce nedala řidička přednost a oba...

Najdete na iDNES.cz