Křižovatku smrti má zkrotit podchod. Podle autorů petice je to nesmysl

  9:20aktualizováno  9:20
Kruhový objezd na křižovatce mezi Třebechovicemi a Krňovicemi na Královéhradecku zamítlo Ředitelství silnic a dálnic. Proti úpravě značení zase protestuje petice, a tak je tu třetí návrh: podchod. Chodci tam však na rozdíl od řidičů aut a motorek neumírají.

Srážka osobního automobilu s kamionem u Třebechovic Pod Orebem (18.10.2012) | foto: Foto: Archiv HZS Královéhradeckého kraje (18.10.2012)

"Revoluční novinku", která má z druhé nejkritičtější křižovatky v České republice udělat mnohem bezpečnější komunikaci, vymysleli třebechovičtí zastupitelé. Křižovatku smrti na hlavní komunikaci od Hradce k Týništi by měl umravnit podchod.

Problém však je, že u Třebechovic neumírají chodci, jak potvrzuje i policejní statistika. Za poslední čtyři roky zde při dopravních nehodách zemřelo sedm lidí, ale nikoliv pěších.

"Řeší se otázka chodců, ale jako by se zapomnělo, že v drtivé většině se tady stávají tragické autonehody bez jakékoli účasti pěších," říká Eduard Hanousek, zakladatel petice za kruhový objezd, kterou podepsalo více než 1 100 lidí.

Smutná čísla však nejsou jediným argumentem, který nahrává názorům, že podchod je zcela zbytečný. Křižovatka u Krňovic totiž spadá do záplavového pásma, je tu vysoká hladina spodní vody a stavbu by rovněž prodražily přeložky plynovodu či vodovodu.

Potrubí by sice snadno překonal rovněž uvažovaný nadchod, ale podle signatářů petice i několika třebechovických zastupitelů by vše nejúčinněji vyřešil kruhový objezd. Jenže o něm nechce ani slyšet Ředitelství silnic a dálnic.

Obec se kvůli křižovatce hádá

Nebezpečná křižovatka se stala hlavním bodem jednání posledního třebechovického zastupitelstva, které se v třaskavé atmosféře protáhlo dlouho do noci.

"Město se sice naoko tváří, že dál podporuje kruhový objezd, ale je evidentní, že se tuto myšlenku snaží opustit," stěžuje si Hanousek.

Nejsmutnější na celém konfliktu mezi vedením města, petičníky a ŘSD je, že na "stopce" u Krňovic mohou při nehodách dál umírat lidé ještě dlouhé měsíce. Nejdřív totiž variantu s podchodem či nadchodem musí posoudit studie ŘSD.

Bude to již druhá expertiza, ta úvodní konstatovala, že kruhový objezd je vyloženě nevhodný. "Způsobil by závažnou překážku na obchvatu a na silnici první třídy," zdůvodňuje zamítavé stanovisko mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Starosta Jiří Němec (KDU-ČSL) sice na myšlence kruhového objezdu trvá, avšak připouští, že smysl má i kompromis s podchodem či nadchodem: "Jsme v patové situaci a hledáme řešení, které by vyhovovalo ŘSD i městu. Kdyby vznikl podchod, potom by se dal z ostrůvku pro pěší udělat odbočovací pruh, který by určitě přispěl k vyššímu bezpečí."

Patová situace zatím nemá řešení

Avšak starostův stranický kolega, krajský i třebechovický zastupitel Vladimír Derner, je pevně přesvědčen, že pro nejbezpečnější variantu s kruhovým objezdem město nedělá maximum.

Tři návrhy, jak udělat křižovatku bezpečnější

Zákaz odbočení: Návrh ŘSD na změnu dopravního značení se zákazem odbočení do Třebechovic ve směru od Hradce se nelíbí signatářům petice

Kruhová křižovatka: Pro ni je město i petice, ale zásadně proti naopak ŘSD, podle kterého je "kruháč" nebezpečný kvůli riziku nedobrzdění aut

Podchod/nadchod: Nová varianta, místo ostrůvku uprostřed silnice by mohl být odbočovací pruh

"Šance přesvědčit ŘSD stále ještě existuje, ale orientační hlasování zastupitelstva prokázalo, že pro kruhovou křižovatku by zvedli ruku jen čtyři lidé. A to je hlavní problém - není k tomu vůle," zlobí se Derner, jenž si myslí, že Třebechovice by na ŘSD měly tlačit mnohem intenzivněji.

O tom, že pod Orebem jednota rozhodně nevládne, svědčí i slova místostarosty Romana Drašnara. "Zjistili jsme, že okružní křižovatka je u ŘSD neprůchodná. Než jezdit brečet do jejich kanceláří, orodovat za kruhovou křižovatku a dva roky aby se vůbec nic nehnulo, je rozhodně lepší alternativní řešení s podchodem."

Protože zastánci kruhového objezdu nedovedou pochopit, proč stejné řešení na té samé silnici vyhovuje v nedalekém Blešně, zazněla dokonce tvrdá obvinění na adresu ŘSD.

"Jsem pevně přesvědčen, že přístup ŘSD nadřazuje průchodnost křižovatky a rychlost před bezpečností. Je to naprosto nepřijatelné," hřímá Derner.

"Mrzí mne, že spousta lidí se nedokáže objektivně zamyslet. Alespoň já jednoznačně preferuji možnost, která je realizovatelná, tedy variantu s podchodem či nadchodem," pokračuje místostarosta Drašnar.

Podle něj bylo ŘSD už letos připraveno křižovatku upravit zákazem odbočení vlevo do Třebechovic. "To by ale bylo vůbec nejhorší možné řešení, které by zaplavilo střed města auty," říká Hanousek.

Poslední schůze zastupitelů prý jen podtrhla tragikomický podtext křižovatky: "Bylo to jedno velké divadýlko, které nic nerozhodlo."Kdo rozsekne začarovaný kruh a kritickou křižovatku? Ať už to bude kdokoli, letos se zde bude bourat dál. Za posledních několik let se tady zabilo už sedm lidí. Kdy přibude osmý křížek?

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

První velké lyžování začíná, většinou za nižší ceny. Užijí si i běžkaři

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

První lyžařský supervíkend chystají skiareály ve východních Čechách. Přestože se někde už lyžuje, opravdová zimní...

Cizinec marně ujížděl kradeným autem. Dopadli ho policisté na Náchodsku

Policisté na Náchodsku dopadli cizince, který ujížděl z Německa s kradeným...

Policisté na Náchodsku ve čtvrtek dopadli cizince, který ujížděl s kradeným autem z Německa. Po prostřelení pneumatiky...

Soud potrestal muže za týrání manželky a dcer před 25 lety

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal po pětadvaceti letech Zdeňka Š. za týrání jeho tehdejší manželky a dcer. Žena...

Najdete na iDNES.cz