Křižovatku smrti má zkrotit podchod. Podle autorů petice je to nesmysl

  9:20aktualizováno  9:20
Kruhový objezd na křižovatce mezi Třebechovicemi a Krňovicemi na Královéhradecku zamítlo Ředitelství silnic a dálnic. Proti úpravě značení zase protestuje petice, a tak je tu třetí návrh: podchod. Chodci tam však na rozdíl od řidičů aut a motorek neumírají.

Srážka osobního automobilu s kamionem u Třebechovic Pod Orebem (18.10.2012) | foto: Foto: Archiv HZS Královéhradeckého kraje (18.10.2012)

"Revoluční novinku", která má z druhé nejkritičtější křižovatky v České republice udělat mnohem bezpečnější komunikaci, vymysleli třebechovičtí zastupitelé. Křižovatku smrti na hlavní komunikaci od Hradce k Týništi by měl umravnit podchod.

Problém však je, že u Třebechovic neumírají chodci, jak potvrzuje i policejní statistika. Za poslední čtyři roky zde při dopravních nehodách zemřelo sedm lidí, ale nikoliv pěších.

"Řeší se otázka chodců, ale jako by se zapomnělo, že v drtivé většině se tady stávají tragické autonehody bez jakékoli účasti pěších," říká Eduard Hanousek, zakladatel petice za kruhový objezd, kterou podepsalo více než 1 100 lidí.

Smutná čísla však nejsou jediným argumentem, který nahrává názorům, že podchod je zcela zbytečný. Křižovatka u Krňovic totiž spadá do záplavového pásma, je tu vysoká hladina spodní vody a stavbu by rovněž prodražily přeložky plynovodu či vodovodu.

Potrubí by sice snadno překonal rovněž uvažovaný nadchod, ale podle signatářů petice i několika třebechovických zastupitelů by vše nejúčinněji vyřešil kruhový objezd. Jenže o něm nechce ani slyšet Ředitelství silnic a dálnic.

Obec se kvůli křižovatce hádá

Nebezpečná křižovatka se stala hlavním bodem jednání posledního třebechovického zastupitelstva, které se v třaskavé atmosféře protáhlo dlouho do noci.

"Město se sice naoko tváří, že dál podporuje kruhový objezd, ale je evidentní, že se tuto myšlenku snaží opustit," stěžuje si Hanousek.

Nejsmutnější na celém konfliktu mezi vedením města, petičníky a ŘSD je, že na "stopce" u Krňovic mohou při nehodách dál umírat lidé ještě dlouhé měsíce. Nejdřív totiž variantu s podchodem či nadchodem musí posoudit studie ŘSD.

Bude to již druhá expertiza, ta úvodní konstatovala, že kruhový objezd je vyloženě nevhodný. "Způsobil by závažnou překážku na obchvatu a na silnici první třídy," zdůvodňuje zamítavé stanovisko mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Starosta Jiří Němec (KDU-ČSL) sice na myšlence kruhového objezdu trvá, avšak připouští, že smysl má i kompromis s podchodem či nadchodem: "Jsme v patové situaci a hledáme řešení, které by vyhovovalo ŘSD i městu. Kdyby vznikl podchod, potom by se dal z ostrůvku pro pěší udělat odbočovací pruh, který by určitě přispěl k vyššímu bezpečí."

Patová situace zatím nemá řešení

Avšak starostův stranický kolega, krajský i třebechovický zastupitel Vladimír Derner, je pevně přesvědčen, že pro nejbezpečnější variantu s kruhovým objezdem město nedělá maximum.

Tři návrhy, jak udělat křižovatku bezpečnější

Zákaz odbočení: Návrh ŘSD na změnu dopravního značení se zákazem odbočení do Třebechovic ve směru od Hradce se nelíbí signatářům petice

Kruhová křižovatka: Pro ni je město i petice, ale zásadně proti naopak ŘSD, podle kterého je "kruháč" nebezpečný kvůli riziku nedobrzdění aut

Podchod/nadchod: Nová varianta, místo ostrůvku uprostřed silnice by mohl být odbočovací pruh

"Šance přesvědčit ŘSD stále ještě existuje, ale orientační hlasování zastupitelstva prokázalo, že pro kruhovou křižovatku by zvedli ruku jen čtyři lidé. A to je hlavní problém - není k tomu vůle," zlobí se Derner, jenž si myslí, že Třebechovice by na ŘSD měly tlačit mnohem intenzivněji.

O tom, že pod Orebem jednota rozhodně nevládne, svědčí i slova místostarosty Romana Drašnara. "Zjistili jsme, že okružní křižovatka je u ŘSD neprůchodná. Než jezdit brečet do jejich kanceláří, orodovat za kruhovou křižovatku a dva roky aby se vůbec nic nehnulo, je rozhodně lepší alternativní řešení s podchodem."

Protože zastánci kruhového objezdu nedovedou pochopit, proč stejné řešení na té samé silnici vyhovuje v nedalekém Blešně, zazněla dokonce tvrdá obvinění na adresu ŘSD.

"Jsem pevně přesvědčen, že přístup ŘSD nadřazuje průchodnost křižovatky a rychlost před bezpečností. Je to naprosto nepřijatelné," hřímá Derner.

"Mrzí mne, že spousta lidí se nedokáže objektivně zamyslet. Alespoň já jednoznačně preferuji možnost, která je realizovatelná, tedy variantu s podchodem či nadchodem," pokračuje místostarosta Drašnar.

Podle něj bylo ŘSD už letos připraveno křižovatku upravit zákazem odbočení vlevo do Třebechovic. "To by ale bylo vůbec nejhorší možné řešení, které by zaplavilo střed města auty," říká Hanousek.

Poslední schůze zastupitelů prý jen podtrhla tragikomický podtext křižovatky: "Bylo to jedno velké divadýlko, které nic nerozhodlo."Kdo rozsekne začarovaný kruh a kritickou křižovatku? Ať už to bude kdokoli, letos se zde bude bourat dál. Za posledních několik let se tady zabilo už sedm lidí. Kdy přibude osmý křížek?

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

Další z rubriky

Knihy až po strop a hudba z vinylu, antikvariát se drží od revoluce

Hynek Kaněra v Antikvariátu na rynku v Hradci Králové

Místo pro antikvariát jako stvořené. Původně renesanční dům na hradeckém Malém náměstí má dnes klasicistní podobu....

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Mladý řidič srazil v Hradci Králové studentku, skončila v nemocnici

Řidič v Hradci Králové srazil mladou chodkyni (15.10.2018).

Dvacetiletý řidič na rušné ulici v Hradci Králové srazil šestnáctiletou chodkyni. Dívka skončila s vážným poraněním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz