Krkavci velcí jsou podle odborníků spíš prospěšní v přírodě, někdy však vyrážejí za snadnou potravou na farmy (ilustrační foto).

Krkavci velcí jsou podle odborníků spíš prospěšní v přírodě, někdy však vyrážejí za snadnou potravou na farmy (ilustrační foto). | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Farmář od Broumova může střelit pět krkavců ročně. Ochránci nesouhlasí

  • 15
Chovatel ovcí z Broumovska se po řadě měsíců dočkal povolení na odstřel chráněných krkavců. Tvrdí, že mu kvůli ptákům ročně uhyne až 150 jehňat, pokud by je nechal narodit na pastvinách. Proti výjimce se dvakrát odvolali ornitologové z nevládního sdružení, s platným povolením nesouhlasí ani teď.

Farmář Jan Šefc z Lachova může od dubna do června zastřelit pět krkavců velkých, pokud by se slétli k jeho stádům ve velkém hejnu. Úřady mu k tomu uložily řadu podmínek.

"Jsem rád, že mi to povolili, ale víc bych se o to nestaral, aby se do toho nevložil zase nějaký chytrák a celé mi to znovu nezrušili," řekl farmář, který chová kolem tisíce ovcí. Jehňata teď nechával narodit v halách a ven je pouští až ve dvou měsících.

Výjimku vydala Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, rozhodnutí nakonec potvrdila hradecká pobočka ministerstva životního prostředí. Farmář musel mezitím doložit video ukazující hejno krkavců a také výpověď svědka.

"Chovatel může za splnění řady podmínek plašit krkavce, mimo jiné také střelbou, a několik jich odstřelit. Zákonný důvod spatřujeme v tom, že jde o předcházení závažným škodám na dobytku," uvedla ředitelka správy Hana Heinzelová.

Chovatelé popisují drsné případy (více čtěte zde). Třeba jak se ovce vestoje bahnila přímo na pastvině a krkavec už kloval do ještě se rodícího jehněte. Že mláďatům vyklovou oči, je podle nich běžné.

"Když se ovce obahní už venku, predátoři bývají velmi agresivní. Já bych tam postavila ochránce, ať to vidí. To pak chodí jehně bez oka, s vyklovanou kýtou a je přitom živé. Musí se zabít," posteskla si na jaře farmářka Monika Menčíková ze Šonova na Broumovsku.

Česká společnost ornitologická pokládá tyto příhody za přehnané. Proti výjimce se postavila."Situaci nepovažujeme za správnou, důkazy jsou nepřesvědčivé. Žádné zabíjení dobytka na videu není natočeno a výpověď svědka se objevila až během řízení," ohradil se ředitel společnosti Zdeněk Vermouzek. Podle něj jde o zbytečný odstřel, chovatelé by měli svá stáda na pastvinách raději hlídat.

Nyní se krkavci ve velkých hejnech na Broumovsku nezdržují, podle ochranářů šlo na jaře o nedospělé jedince, kteří se na farmách rádi přiživují na krmivu pro domácí zvířata. Jinak páry krkavců zde běžně hnízdí.

Krkavci byli skoro vyhubeni, ale přibývá jich

Krkavec velký je ohroženým druhem a chrání ho zákon. Je všežravý, živí se i mršinami nebo odpadky. Jeho takřka vyhubená populace se však rozrůstá.Podle zoologů jde spíš o prospěšného živočicha, například loví hlodavce, kteří ničí úrodu, a také se živí mršinami a odpadky.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že populace krkavce velkého přibývá v posledních letech až desetiletích. Celkový počet hnízdících krkavců nyní přesahuje dvanáct set párů. O přemnožení se nejedná, neboť působí vnitrodruhová konkurence a krkavců žije stabilně přibližně 2 až 5 párů na 100 km².

Krkavec patří mezi kriticky ohrožené druhy, které chovatelé nesmějí podle zákona ani plašit. Stát už však vydal podle ministerstva životního prostředí kolem deseti výjimek, které umožňují farmářům plašit a mimo jiné i odstřelit některé kusy.

Povolení k odstřelu jsou vydána v kraji Karlovarském, Plzeňském, v menší míře pak ve Středočeském, například na Křivoklátsku, v Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

"V krajích, kde se tento problém vyskytuje a podle potřeby řeší, jsou aktuálně v platnosti nejvýš jedna až dvě výjimky. Svým způsobem to vypovídá o rozšíření a rozsahu daného problému," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.