Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté vyrazí přes Google do Krkonoš. Virtuální výlet může inspirovat

  7:02aktualizováno  7:02
Od začátku prázdnin si zájemci mohou virtuálně projít Krkonoše na mapách Googlu s funkcí Street View. Královéhradecký kraj na nich boduje. Některá místa se zařadila v žebříčku nejhledanějších a nejprohlíženějších do první desítky vedle Karlova mostu, Karlštejna či pražské zoo.

Se speciální kamerou se vydali na Sněžku, k Pančavskému vodopádu nebo k prameni Labe. | foto: archiv KRNAP

Když společnost Google před třemi lety nasnímkovala pro funkci Street View celou Českou republiku, mohl si kdokoliv z kteréhokoliv koutu světa virtuálně projít i tu nejzapadlejší uličku v kraji.

Zároveň s tím speciální vozítko nafotilo virtuální prohlídky turisticky zajímavých míst, která nejsou dostupná ze silnice. Virtuálně si tak lze prohlédnout hradecké koupaliště Flošna, Šrámkův statek v Pileticích nebo zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

S novou aktualizací, kterou společnost Google provedla na začátku letošního léta, se seznam virtuálních vycházek rozrostl o Krkonošský národní park.

Krkonoše snímkovali vloni s obřím batohem

Fotogalerie

Jeho nejzajímavější trasy si loni prošel „turista“ s obřím batohem, z něhož čouhala speciální kamera snímající vše kolem.

„Na internetu jsme narazili na nabídku spolupráce s mapami Google, kterou firma nabízela zajímavým místům na celém světě. Kontaktovali jsme je a z Londýna se nám ozvali, že se jim nápad nasnímat Krkonoše moc líbí,“ popsal mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Klik za klikem lze vystoupat třeba řetězovou cestou na Sněžku, projít se kolem Luční boudy, okouknout Pančavský vodopád, pramen Labe nebo Sněžné kotle.

Google Street View

Funkce map Google, která umožňuje prohlížet snímky ulic měst a krajiny na celém světě v 360stupňovém pohledu. V oblastech, v nichž je Street View dostupné, stačí přiblížit do nejnižší vrstvy map nebo přetáhnout oranžového panáčka „Peg-mana“ v levé straně mapy do modře vyznačených míst. Street View doplňuje i funkce Panoramio, s níž uživatelé přímo do map vkládají své obrázky pořízené na místě.

Speciální kamera zachytila i polskou stranu Krkonoš, kde jsou k vidění Schroniska pod Sněžkou, od nichž se dá vydat po stezce až do městečka Karpacz a tam si obejít vikinský kostelík Wang.

Nepřístupná místa zavrhli

Strážci parku vytipovali dvě trasy, obě vedou po značených stezkách. Nápad ukázat lidem místa, kam běžný turista nesmí, hned zavrhli.

„Chceme ukazovat místa, na která se mohou podívat, a nikoliv ta nepřístupná. Nechceme turisty inspirovat, aby chodili tam, kam nemají,“ vysvětlil Drahný.

„Věříme, že na začátku prázdnin mapa Street View může inspirovat místní i zahraniční turisty k objevování nových zajímavých míst České republiky,“ řekl produktový manažer Googlu Jaroslav Bengl.

Jeho slova potvrzuje i ředitel zahraničních zastoupení agentury Czech Tourism Jan Herget: „Internet se stal jedním z hlavních informačních zdrojů při plánování turistických cest nejen pro turisty zahraniční, ale i pro ty české.“

Region uspěl v desítce nejvyhledávanějších destinací

Že internet svědčí turismu v kraji, dokazují statistiky, které firma Google na konci června poprvé zveřejnila. Hradec Králové se totiž dostal mezi deset nejpopulárnějších záběrů speciálních sbírek Street View a zařadil se například po bok Českého Krumlova, Kutné Hory, pražské zoo či pražského městského centra. V top 10 skončil na 9. místě a nechal za sebou i řadu míst zapsaných v UNESCO.

Region boduje i v deseti nejvyhledávanějších cílových destinacích v Česku. Vedle Karlova mostu, orloje či hradu Karlštejn se umístily Adršpašsko-teplické skály.

Google procházky zveřejnil až po roce, protože jejich zpracování trvalo několik měsíců. Každý snímek musel projít speciálním rozostřovačem obličejů, aby nebylo možné identifikovat turisty.

„Funkce Street View umožňuje i dodatečné odstranění snímků. Každý uživatel může jednoduše označit obrázky k odstranění, které považuje za nevhodné, jednoduchým kliknutím na tlačítko Nahlásit problém. Zcela vymazat tak na žádost uživatele můžeme nejen jednotlivce, ale i jeho dítě, auto, nebo dokonce celý dům,“ upřesnila Janka Zichová z české pobočky Google.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz