Zájem turistů o nejvyšší české hory pomalu, avšak vytrvale opadá. (Ilustrační snímek)

Zájem turistů o nejvyšší české hory pomalu, avšak vytrvale opadá. (Ilustrační snímek) | foto: KRNAP

Krkonoše přicházejí o turisty, ubývají hlavně Nizozemci

  • 126
Krkonoše každý rok navštěvuje méně lidí. Na uplynulou zimu si sice tamní majitelé hotelů a prodejci služeb stěžovat nemohou, je však rovněž patrné, že lidé v horách tráví méně času. Velký úbytek turistů se projevuje hlavně v létě. Ubývá hlavně návštěvníků z Nizozemska, vracejí se ale Poláci a Rusové.

Krkonoše se pyšní kvalitními lyžařskými středisky, bohatou sítí sjezdovek, cyklostezek, turistických tras, množstvím hotelů či adrenalinových parků. A hlavně krásnou přírodou. Přesto počet turistů, kteří hory navštíví, rapidně klesá.

Hosté ubytovaní v Krkonoších

Počet hostů za rok:

2006 853 332

2007 707 033

2008 754 304

2009 691 605

2010 686 231

2011 673 204

Zdroj: ČSÚ

V roce 2006 se v Krkonoších podle Českého statistického úřadu ubytovalo přes 850 tisíc turistů, ale v roce 2011 do největších českých hor našlo cestu o 180 tisíc lidí méně. Jenom za poslední rok klesl počet hostů v chalupách, penzionech a hotelích o 13 tisíc.

Mění se i složení turistů. Dříve do Krkonoš každoročně přijížděli hlavně Nizozemci, nyní jich do Krkonoš míří o 80 procent méně.

"Letos jsme tu měli hodně Poláků, Holanďané a Němci jezdí mnohem méně. Co je ale překvapující, přibyli Rusové," řekl vedoucí půjčovny lyží v areálu Herlíkovice Jan Bastyúr.

Více než polovina návštěvníků stráví v regionu nejvýš dvě noci. "Právě kratší doba pobytu je hlavní problém. Týdenní turnusy jsou dnes běžné pouze o prázdninách, mimo hlavní sezonu převažují jedno a dvoudenní pobyty," uvedl bývalý starosta Špindlerova Mlýna Oldřich Šimek.

Speciální karta bude lákat turisty na slevy

Tip na dovolenou

Vyberte si z nabídky pobytů v Krkonoších na dovolena.iDNES.cz.

A to letos provozovatelům hotelů, půjčoven a lyžařských škol vyšla zimní sezona. "Letošní zima byla lepší než ty předešlé, takže si moc nemáme na co stěžovat," míní manažerka sportovní a vzdělávací společnosti Yellowpoint ve Špindlerově Mlýně Petra Kratochvílová.

Její slova potvrzují i další horští podnikatelé. "Mohu hodnotit jen naši kasu, ta byla po zimě určitě plnější než vloni. Letní sezona v Krkonoších však bývá mnohem slabší, turistů zase výrazně ubude," míní Bastyúr.

Spasit Krkonoše se teď pokouší nový soukromý projekt Regioncard Krkonoše/Krkonosze, do kterého se autoři snaží zahrnout horská města, hotely, lyžařské střediska a lyžařské školy. Na jednotnou kartu návštěvníci hor budou moci využívat značné slevy na různé služby na české i polské straně hor.

Dostanou třeba dvacetiprocentní slevu na jízdu na bobové dráze ve Špindlerově nebo v kabinové lanovce z Janských Lázní na Černou horu.

"Službu spustíme 1. června a jejím prostřednictvím nabídneme turistům na české i polské straně Krkonoš 124 slev ve 22 městech a obcích. Lidé se levněji ubytují, najedí, mohou využít lacinější dopravu i kulturní a sportovní aktivity a atrakce," popsal výhody ředitel projektu Matěj Dunka. Cena čtrnáctidenní karty pro dospělé bude 150, pro děti 90 korun.