Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horské rostliny jsou v ohrožení, semena uchová krkonošská Noemova archa

  9:00aktualizováno  9:00
Pokud by některé horské rostliny vyhynuly, krkonošským ochranářům stačí sáhnout do genetické banky ohrožených rostlinných druhů. V mrazicích boxech semena vydrží až půlstoletí. Počty uložených semen jdou do desítek tisíců. Ohrožena je až polovina horských rostlin.

Krkonošská Noemova archa vzácných rostlin (29.7.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Lednice, mrazák, sterilizátor, klimatizační box, Petriho misky se semeny, venku několik záhonů s květinami. Tak vypadá krkonošská Noemova archa - genetická banka ohrožených rostlinných druhů.

Pracoviště Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí sídlí v nenápadné přízemní budově mezi Krkonošským muzeem a sídlem ochranářů. Kdyby v budoucnu některý rostlinný druh z hor úplně zmizel, naděje odborníků na jeho obnovu se budou upírat právě sem.

Fotogalerie

Některá semena odpočívají v teplotě minus 20 stupňů i více než dvacet let. V současnosti pracoviště eviduje téměř čtyři stovky vzorků od desítek rostlinných druhů. Počty uložených semen jdou do desítek tisíců. Všechny, včetně kuliček sotva viditelných lidským okem, projdou rukama odborné pracovnice Ludmily Harčarikové.

Ta přelom léta a podzimu tráví především v terénu, kde sbírá vzorky rostlin. Přes zimu pracuje v laboratoři. „Všechna semena se musí vyčistit, vysušit, spočítat hmotnost tisíce kusů a před uložením provést testy klíčivosti,“ popisuje titěrnou práci.

Zatímco v klimatizačním boxu je nastaveno „jaro“ na Jestřábích Boudách, ve vedlejší lednici panuje tuhá zima. Každá rostlina vyžaduje pro klíčení jiné teplotní podmínky, a odborníci proto co nejvěrněji napodobují roční období. Trochu to připomíná pohádku O dvanácti měsíčkách.

Mezi nejohroženější patří koniklec i jeřáb

„Některá semena vyklíčí rovnou, některá potřebují světlo, jiná zase musejí mít tmu. Existují druhy, které nevyklíčí hned, ale potřebují zimu. Každá rostlina se chová jinak,“ vysvětluje Ludmila Harčariková. Testy klíčivosti vzorky podstupují i v průběhu skladování, zpravidla po 10 letech.

Genové banky

  • Po celém světě je dnes více než 1 300 genových bank rostlin. Mezi nejznámější patří pracoviště Královské botanické zahrady v londýnské části Kew a v roce 2008 otevřené globální úložiště potravinářských plodin na Špicberkách, pro které se vžily názvy jako Jeskyně soudného dne nebo Trezor pro den zkázy.
  • V České republice se centrální „sklad“ semen nachází v Praze-Ruzyni. Vzorky sem posílá také Správa KRNAP. Vlastní genetickou banku má jako jediný národní park u nás. Divoké rostliny z chráněných území ukládá olomoucké muzeum.

V ideálním případě by od každého druhu mělo v genobance být 10 tisíc kusů semen. Ne vždy to je možné. „Některé rostliny dělají málo semen nebo jich je tak málo, že si nemůžeme dovolit vysbírat je úplně,“ upozorňuje expertka.

V různém stupni ohrožení se v současnosti nachází téměř polovina z více než 800 rostlinných druhů Krkonoš. Mezi nejohroženější patří například koniklec jarní nebo jeřáb sudetský, ve volné přírodě je pouze několik málo desítek rostlin.

V mrazicích boxech vydrží semena až 50 let. Při nízkých teplotách si udrží schopnost klíčit i po této době. Pokud by některý druh vyhynul, dokáží ochranáři díky genobance populaci obnovit. V minulosti již několik výsadeb rostlin vypěstovaných ze semen v klášterní zahradě provedli.

Semena sbírají a evidují od roku 2002

V 80. letech vraceli do Sněžných jam na polské straně Krkonoš lomikámen sněžný, dosazovali také vrbu bylinnou v Kotelních jámách nebo keře kriticky ohroženého jeřábu sudetského, který se vyskytuje pouze v Krkonoších. V úložišti semen jsou stejné druhy zastoupeny i několikrát, pocházejí z různých částí národního parku.

„Nebylo by košer vracet na východ to, co vyrostlo v západní části Krkonoš. Ve složení rostlinných druhů bychom udělali nepořádek,“ dodává Harčariková.

S nápadem založit genetickou banku pro záchranu ohrožených rostlin přišli v roce 1983 botanici Helena a Jan Štursovi. Genofondovou zahradu nejprve tvořilo několik záhonů s rostlinami. Ty jsou součástí pracoviště, které sídlí v jihovýchodním rohu klášterní zahrady ve stejné budově jako útulek pro poraněná divoká zvířata, dodnes. Systematicky ochranáři semena sbírají a evidují od roku 2002.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Bratři Karamazovi v podání dua SKUTR slibují energii, emoce i naději

Klicperovo divadlo uvede Dostojevského Bratry Karamazovy v režii a úpravě dua...

Hradecké Klicperovo divadlo uvede nejočekávanější titul 133. sezony, Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie a úpravy se...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Najdete na iDNES.cz