Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rýchorská bouda potřebuje nájemce, jinak baště turistů hrozí zavření

  9:57aktualizováno  9:57
Správa Krkonošského národního parku už nebude provozovat Rýchorskou boudu, u níž se zastavují stovky běžkařů i letních turistů. Bouda slouží jako středisko ekologické výchovy, její provoz je však dlouhodobě ztrátový. Nového nájemce chce proto vedení parku najít do listopadu.

Rýchorská bouda v Krkonoších. | foto: Archiv KRNAP

U Rýchorské boudy se střetávají významné turistické stezky a populární byl i tamní bufet, místo občerstvení při mnohakilometrovém pochodu mezi Horním Maršovem, Žacléří nebo Svobodou nad Úpou.

Historie Rýchorské boudy

  • První budovou na pustém temeni Rýchor v nadmořské výšce 1000 metrů byla od roku 1892 Maxova chata, stávala na místě dnešní vyhlídky na panorama východních Krkonoš. Původní výstavní pavilon ze Zemské jubilejní průmyslové výstavy v Praze roku 1891 daroval rakouskému Krkonošskému spolku majitel vystavující firmy průmyslník Max Hirsch ze Slaného. Sousední Rýchorskou boudu postavil za jeden milion korun stavitel Wagenknecht z Trutnova jako moderní pohostinské zařízení. Objednatelem stavby byla v roce 1926 slečna Bertholda Hampelová a Josef Grossmann. 
  • V roce 1946 přešla bouda pod národní správu Klubu českých turistů v Praze. V srpnu 1950 ji převzalo pražské sokolské družstvo Vzlet. Delší čas patřila podniku Interhotel Krkonoše. 
  • V roce 1976 převzala Rýchorskou boudu Správa KRNAP s úmyslem vybudovat u nás první školicí středisko ochrany přírody internátního typu. V letech 1980–1985 prošla Rýchorská bouda rozsáhlou rekonstrukcí, do níž Správa KRNAP investovala více než 8 milionů. Výchovněvzdělávací středisko ochrany přírody slouží od roku 1986.

O to víc teď všechny ty, kteří ji mají rádi, zaskočila informace, že ji Správa Krkonošského národního parku už nebude provozovat.

"Peníze nejsou, vládní škrty dopadly i na nás. Museli jsme hledat možnosti, kde ušetřit. Navíc o ekologickou výchovu, kterou jsme zde pro školy organizovali, je stále menší zájem a provoz boudy je pro nás ztrátový," říká mluvčí správy Radek Drahný.

V minulých letech dotovala Správa národního parku Rýchorskou boudu částkou v rozmezí od 2,5 do 2,9 milionu korun ročně. Přes všechnu snahu se jí ale nepodařilo dlouhodobě snížit ztrátu, která byla 1,9 milionu ročně.

Nechceme, aby skončila jako Petrovka

Správa parku proto hledá nového nájemce. Pokud ho rychle nesežene, zůstane bouda přes zimu prázdná.

"Snažíme se najít nějaké řešení. Nechceme, aby skončila jako Petrovka," varuje Drahný a hned dodává, že boudu rozhodně nechtějí prodat.

Variantu, že by se měla bouda zcela zavřít, si nechce připustit ani starosta Horního Maršova Pavel Mrázek.

"Sehnat nájemce nebude lehké, provozní náklady jsou velké. Je to ale důležitý bod, kde si turisté odpočinou. Bez ní by vzniklo prázdné místo na trase, což by výrazně snížilo atraktivitu pro turisty a hlavně běžkaře v zimě," říká.

Pokud by měli o osudu Rýchorské boudy rozhodovat turisté, nezůstalo by pouze u bufetu, podle mnohých by z ní měla vzniknout klasická horská chata s restaurací a ubytovnou.

"Doteď sloužila chata hlavně jako středisko výchovy a příchozí mohli využít bufet, kde si dali čaj. Mnoho lidí by uvítalo, kdyby v chatě vzniklo i ubytování a hospoda. Pevně doufáme, že se chata zavírat nebude," říká horal Václav Vágner.

KRNAP se nechce vzdát ekologické koncepce chaty. Zájemce, který ji bude chtít zachovat, tak bude mít oproti ostatním výhodu. Správa parku by mu dala při výběru přednost.

"Pro nájemce může být ekologické zaměření chaty výhodou oproti konkurenci. Nový nájemce na tom může stavět. Není to ale podmínka, hlavně nechceme mít barák zavřený, aby přes zimu chátral," upřesňuje mluvčí Drahný.

Kdyby museli správci parku Rýchorskou boudu skutečně zavřít, turisty, správce parku i obec Horní Maršov by to bolelo dvojnásob. Hned vedle "Rýchorky" na místě bývalé Maxovy boudy má totiž do roka vyrůst úplně nová vyhlídka dotovaná z fondů Evropské unie.

"Projekt má přitáhnout nové návštěvníky, už proto by bylo dobré, aby bouda fungovala," tvrdí starosta Maršova Mrázek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Roky tepali hradeckou radnici z opozice, teď chtějí podíl na vedení

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

Zatímco některé strany se čtyřletým obdobím v zastupitelstvu Hradce Králové takřka promlčely, případně jen kopírovaly...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz