Tetřívek obecný zahájil letošní kampaň Správy KRNAP k 50. narozeninám. | foto: Archiv Správy KRNAP

Kampaň k půlstoletí Krkonošského národního parku zahájil tetřívek

  • 1
Krkonošský národní park letos slaví půlstoletí od vyhlášení a květnovým oslavám předchází kampaň nazvaná V Krkonoších jsem doma. Milovníci hor díky ní každý měsíc poznají stopu některého ze vzácných druhů živočichů. Leden patří tetřívkovi obecnému, jehož může rušení během zimování zabít.

Stopy za sebou tetřívek obecný zanechal na hlavní budově Správy KRNAP ve Vrchlabí i na internetových stránkách národního parku. 

Stopy tetřívka obecného na hlavní budovy KRNAP ve Vrchlabí.

Tetřívek obecný ve foyer vstupního patra hlavní budovy KRNAP ve Vrchlabí.

"Nejsme v situaci, kdy bychom si mohli dovolit zaplatit nákladnou reklamní kampaň v tradičních médiích. Moji kolegové proto přišli s nápadem, jak s využitím našich prostor a našich internetových stránek po dobu jednoho roku přiblížit lidem dvanáct druhů živočichů žijících v Krkonoších," vysvětlil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

KRNAP slaví 50. narozeniny

Padesáté výročí založení Krkonošského národního parku, který je nejstarším v České republice, vyvrcholí v pátek 17. května, na kdy Správa KRNAP chystá velkou celodenní oslavu ve Vrchlabí.

Každý měsíc se návštěvníci hor seznámí se stopami jednoho ze vzácných živočichů, aby si připomněli, že lidé jsou v horách návštěvníky a měli by se podle toho chovat. 

"Tetřívek obecný právě v tuto dobu potřebuje klid, aby bezpečně přežil zimu. Přílišné rušení v místech, kde zimuje, by pro něho mohlo mít tragické následky," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Dalšími druhy budou třeba vydra, rys, ale i vřetenovka nebo netopýr. Posledním, kdo dvanáctiměsíční kampaň uzavře, bude sám člověk.

"Symbolicky tak na závěr připomene, že hory jsou již několik století člověkem osídleny a i ten má v Krkonoších své místo. Je v nich doma," dodal Drahný.

Podívejte se na starší kampaň k ochraně tetřívka: