Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do prodeje jde 200 krkonošských „ekosmrčků“, zájem je obrovský

  9:12aktualizováno  9:12
Krkonošský národní park připravil do prodeje dvě stovky „ekologických“ vánočních smrčků. Zájem o stromky na vrchlabském náměstí je tradičně obrovský, loni zmizela první várka 120 smrčků během jediné hodiny. Pocházejí z výchovných prořezů, utržené peníze na nákup nových stromů.

Lesník Aleš Ramach při prořezávce smrkových porostů v Krkonoších. | foto: Radek Drahný, KRNAP

Chcete levný vánoční smrček, u kterého máte nejen jistotu, že vyrostl ve volné krkonošské přírodě, ale i že padl v zájmu růstu perspektivnějších stromů? Je jich sice stále méně, ale k sehnání jsou.

Co je certifikát FSC?

Správa Krkonošského národního parku je držitelem certifikátu Forest Stewardship Council od roku 2009. Osvědčení deklaruje, že zdejší lesy jsou obhospodařovány přírodě blízkým způsobem. Od běžného hospodaření se odlišuje tím, že lesníci například nemohou provádět rozsáhlé holoseče, pálit klest nebo používat chemické prostředky.

Organizace a značka FSC vznikla na počátku 90. let minulého století. Společně ji vytvořily velké mezinárodní ekologické organizace, například WWF nebo Greenpeace, obchodní a dřevařské společnosti, sdružení domorodých obyvatel a obchodníků se dřevem z celého světa.

V letošním roce prodá Správa Krkonošského národního parku přibližně o padesát vánočních stromků s nejprestižnějším lesnickým certifikátem FSC méně než loni. 

Dvě stovky smrků pocházejících ze šetrného hospodaření si zájemci budou moct koupit ve středu 17. prosince na vrchlabském náměstí T. G. Masaryka a nejdražší budou stát 150 korun. Počet nabízených stromků pocházejících s prořezávek se každoročně snižuje, v minulosti správa parku připravila i 400 kusů.

„V předchozích letech jsme prořezávali intenzivněji, nabídka byla výrazně větší. I v dalších letech bude co nabídnout, dvě stě kusů ale pokládáme za limit, který jsme schopni v budoucnu udržet,“ říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Lesníci prořezávají smrkový porost pravidelně. Na jeden hektar se vysazují čtyři tisíce stromků, v dospělosti jich zůstává jen stovka. Stromy, které před Vánocemi ochranáři prodávají, by proto stejně šly pryč.

„Je lepší je vyříznout nyní a nabídnout veřejnosti jako vánoční stromky. Vnímáme to i jako preventivní opatření, aby nám lidé nechodili s pilkou do lesa krást,“ vysvětluje ředitel správy parku Jan Hřebačka.

Vánoční stromky pocházejí z celých Krkonoš, od Harrachova až po Žacléř. S jejich vyřezáváním lesníci začali na přelomu listopadu a prosince a skladují je nastojato ve studené stodole.

„Stromy řežeme co nejpozději podle toho, kdy předpokládáme, že přijde první sníh. Několikrát se nám stalo, že jsme se k nim museli prodírat po pás sněhem, a to je hrozná práce,“ potvrzuje z lesní Správy KRNAP Aleš Ramach.

Třetí prosincovou středu si zájemci ve Vrchlabí budou moct koupit stromky za 45 až 150 korun, tedy za režijní cenu, která zahrnuje náklady na prořezávku a dopravu. Utržené peníze se vrátí do krkonošských lesů. Ochranáři za ně pořídí nové stromky.

Kromě hromadného prodeje si zájemci mohou objednat vánoční strom přímo na územních pracovištích správy parku. Například ve Špindlerově Mlýně každoročně prodají 60 až 80 kusů.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz