Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do prodeje jde 200 krkonošských „ekosmrčků“, zájem je obrovský

  9:12aktualizováno  9:12
Krkonošský národní park připravil do prodeje dvě stovky „ekologických“ vánočních smrčků. Zájem o stromky na vrchlabském náměstí je tradičně obrovský, loni zmizela první várka 120 smrčků během jediné hodiny. Pocházejí z výchovných prořezů, utržené peníze na nákup nových stromů.

Lesník Aleš Ramach při prořezávce smrkových porostů v Krkonoších. | foto: Radek Drahný, KRNAP

Chcete levný vánoční smrček, u kterého máte nejen jistotu, že vyrostl ve volné krkonošské přírodě, ale i že padl v zájmu růstu perspektivnějších stromů? Je jich sice stále méně, ale k sehnání jsou.

Co je certifikát FSC?

Správa Krkonošského národního parku je držitelem certifikátu Forest Stewardship Council od roku 2009. Osvědčení deklaruje, že zdejší lesy jsou obhospodařovány přírodě blízkým způsobem. Od běžného hospodaření se odlišuje tím, že lesníci například nemohou provádět rozsáhlé holoseče, pálit klest nebo používat chemické prostředky.

Organizace a značka FSC vznikla na počátku 90. let minulého století. Společně ji vytvořily velké mezinárodní ekologické organizace, například WWF nebo Greenpeace, obchodní a dřevařské společnosti, sdružení domorodých obyvatel a obchodníků se dřevem z celého světa.

V letošním roce prodá Správa Krkonošského národního parku přibližně o padesát vánočních stromků s nejprestižnějším lesnickým certifikátem FSC méně než loni. 

Dvě stovky smrků pocházejících ze šetrného hospodaření si zájemci budou moct koupit ve středu 17. prosince na vrchlabském náměstí T. G. Masaryka a nejdražší budou stát 150 korun. Počet nabízených stromků pocházejících s prořezávek se každoročně snižuje, v minulosti správa parku připravila i 400 kusů.

„V předchozích letech jsme prořezávali intenzivněji, nabídka byla výrazně větší. I v dalších letech bude co nabídnout, dvě stě kusů ale pokládáme za limit, který jsme schopni v budoucnu udržet,“ říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Lesníci prořezávají smrkový porost pravidelně. Na jeden hektar se vysazují čtyři tisíce stromků, v dospělosti jich zůstává jen stovka. Stromy, které před Vánocemi ochranáři prodávají, by proto stejně šly pryč.

„Je lepší je vyříznout nyní a nabídnout veřejnosti jako vánoční stromky. Vnímáme to i jako preventivní opatření, aby nám lidé nechodili s pilkou do lesa krást,“ vysvětluje ředitel správy parku Jan Hřebačka.

Vánoční stromky pocházejí z celých Krkonoš, od Harrachova až po Žacléř. S jejich vyřezáváním lesníci začali na přelomu listopadu a prosince a skladují je nastojato ve studené stodole.

„Stromy řežeme co nejpozději podle toho, kdy předpokládáme, že přijde první sníh. Několikrát se nám stalo, že jsme se k nim museli prodírat po pás sněhem, a to je hrozná práce,“ potvrzuje z lesní Správy KRNAP Aleš Ramach.

Třetí prosincovou středu si zájemci ve Vrchlabí budou moct koupit stromky za 45 až 150 korun, tedy za režijní cenu, která zahrnuje náklady na prořezávku a dopravu. Utržené peníze se vrátí do krkonošských lesů. Ochranáři za ně pořídí nové stromky.

Kromě hromadného prodeje si zájemci mohou objednat vánoční strom přímo na územních pracovištích správy parku. Například ve Špindlerově Mlýně každoročně prodají 60 až 80 kusů.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Grafton Recruitment Praha
MATERIÁLOVÝ DISPONENT | NÁSTUP MOŽNÝ IHNED

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz