Tah do Polska ucpe proměna náchodské křižovatky. Dopravu zlepší ovál

  9:05aktualizováno  9:05
Na podzim čekají řidiče velká omezení v Náchodě, kde se přemění proklínaná křižovatka nedaleko hranic s Polskem v kruhový objezd. Bude to trvat dva měsíce, které tak zřejmě ve městě budou ve znamení kolon aut a kamionů.

Obyvatelé Náchoda bojovali před třemi lety za nový obchvat Náchoda. Ten je stále v nedohlednu. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stavba nové kruhové křižovatky u náchodského hypermarketu Kaufland na hlavním tahu od Hradce Králové směrem na Polsko začne v pondělí 30. září.

"Jde podle statistiky o nejnebezpečnější křižovatku ve městě. Pro chodce je obtížné ji přejít, pro řidiče je složité vyjet na hlavní silnici od železničního přejezdu i z nákupní zóny," říká starosta Náchoda Jan Birke.

Nový kruhový objezd v Náchodě

  • Staví se na křižovatce ulic Polská a Kapitána Jaroše na silnici I/33.
  • V říjnu a listopadu budou zavřeny obě odbočky do ulice Kapitána Jaroše, auta pojedou pouze směrem ke hranici do Polska a směrem k Náchodu.
  • Od 30. září do 30. října pojedou auta ve dvou pruzích, od 30. října do 30. listopadu kyvadlově v jednom pruhu.
  • Nájezd do nákupní zóny bude z Polské ulice nebo z ulice Kapitána Jaroše, výjezd bude přes Běloves kolem restaurace Montace na Polskou ulici.

Loni byl na zdejším přechodu zraněn chlapec, když ho smetl polský řidič.

Stavba křižovatky se připravuje tři roky, za tu dobu se vystřídalo pět ministrů dopravy. Kruhový objezd přijde bez daně zhruba na 8,8 milionů korun a bude hotov do konce listopadu. Kvůli silné nákladní dopravě směřující k hranici bude mít křižovatka tvar oválu, aby nebrzdila provoz.

Policisté chystají častější kontroly

Ředitelství silnic a dálnic už staveniště předalo vybrané firmě. Stavět se začne patrně v pondělí na polovině vozovky směrem k železniční trati.

Informace o stavbě se objeví už v Jaroměři, aby se část řidičů mohla Náchodu vyhnout. Policisté z dopravní služby i pořádkových jednotek se chystají kvůli stavbě na častější kontroly.

"Budou nápomocni řidičům, kteří se v Náchodě nevyznají," slibuje mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Dopravních komplikací však může ještě přibýt. Město už rozjelo stavbu autobusového terminálu a stát chystá opravu Plhovské ulice a navazující kruhové křižovatky U Itálie.

"Výstavba se v letošním roce nedotkne okružní křižovatky, ale za částečného omezení provozu budeme rekonstruovat část silnice I/14," říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová. Zbývající část oprav se uskuteční příští rok, celkem za ně stát vydá 21,5 milionu korun plus daň.

Obchvat Náchoda je zatím v nedohlednu, proto se Ředitelství silnic a dálnic dohodlo s městem, že jednotlivé úpravy na nynějším průtahu po silnicích první třídy zaplatí.

Od kruhového objezdu u Itálie by se měla opravovat Plhovská ulice až po benzinku Shell, město má příslib i na úpravy křižovatek u Čedoku a Slávie zřejmě v příštím roce.

Další omezení: Hradec i Rudník

Řidiči musí počítat i s dalšími silničními stavbami a objížďkami v kraji. Finišuje největší letošní krajská investice na opravě silnice přes průsmyk Pasa přes Broumovské stěny za 87 milionů korun, řidiči tam stavbou už projíždějí.

Až do 20. října potrvají objížďky kvůli opravě Kladské ulice v Hradci Králové za 30 milionů, ta se zdržela kvůli spodní vodě.

Pro obyvatele Nového Hrádku na Náchodsku komplikované objížďky skončí 23. října, kraj zde za 38 milionů vyměnil zanedbanou vozovku. Během září začaly opravy silnic vedoucích k průmyslové zóně ve Vrchlabí.

Opravy úseků od Horek u Staré Paky do Studence a z Dolní Branné do Kunčic za 72 milionů potrvají do konce listopadu.

Nejnákladnější stavbu se stát chystá začít v říjnu na Trutnovsku, dokončí ji v roce 2014. "Oprava silnice a opěrných zdí mezi Rudníkem a Čistou přijde na 86,5 milionu plus daň, provoz bude částečně omezen," říká mluvčí Ledvinová.

Nejčtenější

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Body pro domácí. Hradec neuspěl v Třinci, Vítkovice porazily Olomouc

Zleva Vladimír Dravecký z Třince a hráči Hradce Maris Bičevskis a brankář...

Dva zápasy hokejové Tipsport extraligy dopadly v úterý vítězně pro domácí mužstva. Třinec porazil na svém ledě...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Fotbalový stadion v Hradci může stát dvojnásobek, bojí se nový primátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Nové vedení Hradce Králové kritizuje kroky bývalých šéfů radnice v přípravě stavby nového fotbalového stadionu. Podle...

Škola v Nové Pace chce vychovávat sládky, pivovarům scházejí

Pivovar Rampušák v Dobrušce (3.12.2015).

Střední škola gastronomie a služeb v Nové Pace usiluje o otevření nového oboru sladovník-pivovarník. O vyučené...

Častolovice nechtějí být jen zatáčkou k zóně. Rozrostou se o nové byty

V Častolovicích u řeky může vzniknout náměstí s bytovými domy a obchodem.

Radnice v Častolovicích na Rychnovsku plánuje stavbu bytových domů. Zájem o byty je značný kvůli nedaleké automobilce v...

Najdete na iDNES.cz