Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaroměř odemkne kryptu s mumiemi, třeba babičkou Bedřicha Smetany

  7:01aktualizováno  7:01
Zachovalá těla významných měšťanů, která díky dobrým podmínkám zmumifikovala v kryptě pod chrámem svatého Mikuláše v Jaroměři, si o víkendu výjimečně prohlédne veřejnost.

Mumifikované tělo Wenzeslause Rinxe, primátora Jaroměře, který zemřel ve věku 61 let (16. 11. 1736). | foto: Pavla Karásková

Mumifikovaná těla významných měšťanů, ale i nevlastní babičky skladatele Bedřicha Smetany, jaroměřského poštmistra či žáka a přítele sochaře Matyáše Bernarda Brauna a mnohých dalších osob leží už téměř 300 let v kryptě pod chrámem svatého Mikuláše v Jaroměři. Je tu 41 těl, které se mumiemi staly vlastně náhodou.

Dny evropského dědictví

Jaroměř – chrám sv. Mikuláše: otevřeno 13. a 14. září 2014 od 10 do 17:00.

Komentované prohlídky kostela, krypty, hudebního literátského kůru a varhan v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h.

„Krypta má tři nezasklená okna, takže do ní proudí čerstvý vzduch. Tím u některých těl, která do ní Jaroměřští pohřbili v letech 1734 až 1781, došlo k procesu mumifikace,“ vysvětluje průvodkyně Pavla Karásková.

Pod kostelem leží zachovalá těla 11 dětí a 30 dospělých, kteří byli členy několika vzájemně spřízněných významných jaroměřských rodin. V roce 1743 tam spočinul například poštmistr pro Jaroměř a Kuks Šimon Victora, který byl velkým přítelem hraběte Františka Šporka.

Návštěvníci jaroměřského kostela uvidí i mumie dalších lidí spjatých se známými osobnostmi regionu.

„V kryptě leží například sochař Řehoř Thény, který byl přítelem a žákem Matyáše Bernarda Brauna,“ připomíná Karásková. Je tu však i tělo čtrnáctileté Ludmily Miseliusové, sestřenice Braunovy manželky Marie.

Kde jsou ještě k vidění mumie?

Uchovávání mumifikovaných těl měšťanů není v České republice příliš obvyklé. Mumiemi se kromě Jaroměře mohou pochlubit už jen Klatovy, Mnichov u Mariánských Lázní a klášter v Broumově, kam před 14 lety převezli mumie měšťanů z Vamberka, kterým hrozila zkáza kvůli změně klimatu v tamní kryptě.

V kryptě dál leží rodiny jaroměřského soudce Josefa Krňovského, primátora a lesmistra Josefa Vlacha či čtyřčlenná rodina Khomlova, jejíž členové zemřeli během dvou měsíců roku 1738.

„Nejdříve zemřela osmnáctiletá dcera Marie Magdalena, pak otec a matka a poslední syn Jan Václav, student druhého ročníku teologické fakulty,“ popisuje zvláštní osud mumifikované rodiny průvodkyně.

Historie krypty v jaroměřském chrámu není příliš známá, její stáří se dá odhadnout pouze podle zachovalého románského okénka, které je její součástí a pochází přibližně z 11. až 13. století.

„V kryptě se pohřbívali zasloužilí obyvatelé města až do roku 1781, kdy tehdejší panovník Josef II. pohřbívání do krypt z hygienických důvodů zakázal,“ vysvětluje Karásková.

Veřejnost má do krypty přístup jen ve výjimečných případech, tento víkend to bude díky Dnům evropského dědictví. „Kryptu nemůžeme otevírat a pouštět do ní lidi příliš často, aby se mumie nepoškodily. Třeba v 70. letech, kdy se kostel zpevňoval, s nimi nebylo zacházeno citlivě, stavbaři rakve s mumiemi vytáhli ven,“ říká.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz