Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaroměř odemkne kryptu s mumiemi, třeba babičkou Bedřicha Smetany

  7:01aktualizováno  7:01
Zachovalá těla významných měšťanů, která díky dobrým podmínkám zmumifikovala v kryptě pod chrámem svatého Mikuláše v Jaroměři, si o víkendu výjimečně prohlédne veřejnost.

Mumifikované tělo Wenzeslause Rinxe, primátora Jaroměře, který zemřel ve věku 61 let (16. 11. 1736). | foto: Pavla Karásková

Mumifikovaná těla významných měšťanů, ale i nevlastní babičky skladatele Bedřicha Smetany, jaroměřského poštmistra či žáka a přítele sochaře Matyáše Bernarda Brauna a mnohých dalších osob leží už téměř 300 let v kryptě pod chrámem svatého Mikuláše v Jaroměři. Je tu 41 těl, které se mumiemi staly vlastně náhodou.

Dny evropského dědictví

Jaroměř – chrám sv. Mikuláše: otevřeno 13. a 14. září 2014 od 10 do 17:00.

Komentované prohlídky kostela, krypty, hudebního literátského kůru a varhan v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h.

„Krypta má tři nezasklená okna, takže do ní proudí čerstvý vzduch. Tím u některých těl, která do ní Jaroměřští pohřbili v letech 1734 až 1781, došlo k procesu mumifikace,“ vysvětluje průvodkyně Pavla Karásková.

Pod kostelem leží zachovalá těla 11 dětí a 30 dospělých, kteří byli členy několika vzájemně spřízněných významných jaroměřských rodin. V roce 1743 tam spočinul například poštmistr pro Jaroměř a Kuks Šimon Victora, který byl velkým přítelem hraběte Františka Šporka.

Návštěvníci jaroměřského kostela uvidí i mumie dalších lidí spjatých se známými osobnostmi regionu.

„V kryptě leží například sochař Řehoř Thény, který byl přítelem a žákem Matyáše Bernarda Brauna,“ připomíná Karásková. Je tu však i tělo čtrnáctileté Ludmily Miseliusové, sestřenice Braunovy manželky Marie.

Kde jsou ještě k vidění mumie?

Uchovávání mumifikovaných těl měšťanů není v České republice příliš obvyklé. Mumiemi se kromě Jaroměře mohou pochlubit už jen Klatovy, Mnichov u Mariánských Lázní a klášter v Broumově, kam před 14 lety převezli mumie měšťanů z Vamberka, kterým hrozila zkáza kvůli změně klimatu v tamní kryptě.

V kryptě dál leží rodiny jaroměřského soudce Josefa Krňovského, primátora a lesmistra Josefa Vlacha či čtyřčlenná rodina Khomlova, jejíž členové zemřeli během dvou měsíců roku 1738.

„Nejdříve zemřela osmnáctiletá dcera Marie Magdalena, pak otec a matka a poslední syn Jan Václav, student druhého ročníku teologické fakulty,“ popisuje zvláštní osud mumifikované rodiny průvodkyně.

Historie krypty v jaroměřském chrámu není příliš známá, její stáří se dá odhadnout pouze podle zachovalého románského okénka, které je její součástí a pochází přibližně z 11. až 13. století.

„V kryptě se pohřbívali zasloužilí obyvatelé města až do roku 1781, kdy tehdejší panovník Josef II. pohřbívání do krypt z hygienických důvodů zakázal,“ vysvětluje Karásková.

Veřejnost má do krypty přístup jen ve výjimečných případech, tento víkend to bude díky Dnům evropského dědictví. „Kryptu nemůžeme otevírat a pouštět do ní lidi příliš často, aby se mumie nepoškodily. Třeba v 70. letech, kdy se kostel zpevňoval, s nimi nebylo zacházeno citlivě, stavbaři rakve s mumiemi vytáhli ven,“ říká.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Najdete na iDNES.cz