Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunisté obsadí v Královéhradeckém kraji tři křesla radních

  17:04aktualizováno  17:04
Partnerské oťukávání v hradeckém kraji skončilo a politici začali vyjednávat o složení nové krajské rady. Ta bude patřit pouze členům právě vytvořené koalice ČSSD a KSČM. Komunisté dostali posty radních pro ekonomický rozvoj, školství a sociální oblast.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a předseda KSČM Otakar Ruml (vpravo) se dohodli. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Koaliční zásnuby sociální demokracie s komunisty stvrdila dohoda, že Královéhradeckému kraji v příštích čtyřech letech povládne "sňatek z politického rozumu" ČSSD + KSČM posvěcený a odsouhlasený z Prahy.

Definitivní znění koaliční smlouvy sice ještě není oficiálně zveřejněno, avšak oba partneři na tom prý pracují a hotovo by mělo být příští týden. Pondělní schůzka obhájce hejtmanského postu a nového senátora Lubomíra France (ČSSD) s krajským lídrem KSČM Otakarem Rumlem přinesla i některá jména krajské rady.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) a předseda KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml...

Úplnými nováčky se stává komunistická trojice. Přestože Ruml chtěl vést krajské zemědělství, nakonec se spokojí i s významným křeslem radního pro regionální rozvoj. Školství a kulturu přebírá Táňa Šormová a sociální oblast připadá Josefu Lukáškovi.

Své posty nejspíš obhájí Josef Táborský (ekonomika), Jan Tippner (životní prostředí a zemědělství) i Jana Třešňáková (zdravotnictví). Vyjednávat se sice ještě bude o radním pro dopravu a majetkoprávní záležitosti, avšak oba partneři se shodli, že budou patřit sociálním demokratům.

O některých postech se dál vyjednává

"Nemáme to ještě uzavřené, pořád se jedná. V personálních záležitostech máme ještě některé sporné věci," přiznal člen vyjednávacího týmu ČSSD Josef Táborský.

Komunisté sice v krajských volbách získali jen o 0,34 procenta méně hlasů než sociální demokraté, ale zatím se neprojevili jako tvrdí vyjednavači. Nejprve souhlasili s počtem křesel v radě v poměru šest ku třem pro ČSSD, zemědělský expert Ruml se vzdal i postu radního pro stejnou oblast.

"Nemohu mít všechno, co bych chtěl. Jsem naučený dělat to, co je potřeba," řekl Ruml, který se s hejtmanem Francem znovu sejde už v úterý dopoledne, aby doladili složení výborů a další organizační záležitosti. Na koaliční smlouvě chtějí obě strany pracovat celý týden.

"Musí projít ještě naším výkonným výborem. Projednávat ji chceme příští pondělí. Podobně to mají i naši koaliční partneři. Jsou to pravidla, která ctíme," zamyslel se krajský lídr KSČM. "O složení krajské rady bude jasno do týdne," pronesl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Jestliže hejtmanský post obhájí Lubomír Franc, bude si muset zvykat na nové náměstky. Končí Vladimír Derner (opozice), Helmut Dohnálek (neuspěl ve volbách) i Josef Táborský, který se chce naplno věnovat práci senátora, i když dál nejspíš zůstane radním zodpovědným za ekonomickou oblast.

Nová koalice bude mít křehkou většinu jediného hlasu a vládnoucí pakt může velmi často ohrožovat disciplinovaná opozice.

"Tipnul bych si, že těsná většina jednoho hlasu nebude vždycky stačit a ČSSD se bude snažit domlouvat si podporu u jednotlivců z jiných stran," nabídl možný scénář Jan Outlý, politolog královéhradecké pobočky Metropolitní univerzity.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Najdete na iDNES.cz