V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015).

V barokním hospitalu Kuks skončila dvouletá rekonstrukce (23.3.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Poprvé na Kuks. Lidé nesmí vynechat Tanec smrti, lékárnu, ani nádvoří

  • 1
V sobotu se po více než roční pauze otevře turistům Kuks, východočeský barokní skvost hraběte Šporka. Za více než 450 milionů rekonstruovaná památka láká novým nádvořím, zahradou, hospodou i hororovou malbou.

Redakce MF DNES pro návštěvníky vybrala to nejzajímavější, co by si v areálu hospitalu neměli nechat ujít.

Cyklus Tance smrti

Bezpochyby lákadlo číslo jedna. V hlavní chodbě hospitalu se do práce pustili restaurátoři, aby obnovili vzácné malby z cyklu Tanec smrti z 18. století, které mají svým duchovním přesahem doplňovat soubor soch Ctností a Neřestí. Na padesáti malbách návštěvník uvidí, jak si smrt bere kramáře, boháče, zloděje, krále i papeže.

„Také díky restaurátorským sondám jsme tušili, kde se malby nacházejí, ale nevěděli jsme, v jakém stavu. V době, kdy ještě hospital nesloužil svému účelu, sem chodili lázeňští hosté, v těchto chodbách pravděpodobně hrála barokní hudba,“ říká kastelán Kuksu Libor Švec.

Některé obrazy působí až děsivě. Lze vidět, jak bílá postava unáší dítě, jak si přišla pro koně, jinde „navštíví“ krále, královnu, kardinála nebo svádí ostrý souboj s ozbrojeným mužem.

Nádvoří a hodiny

V hospitalu prokouklo také nádvoří, které se znovu stane místem pro setkávání. „Bude opět plnit původní funkci, kdy se zde potkávali chovanci s milosrdnými bratry. Nyní má podobu z počátku 18. století,“ vypráví kastelán.

Okrovo-bílé fasády domů kopírují podobu Kuksu v jeho nejstarší době. „Fasády na západním křídle nyní mají podobu z konce 19. století, stejně jako třeba balkon nebo horní patro, kde byl letní byt hraběcí rodiny,“ popisuje Švec.

Kdo vstoupí na nádvoří, jistě si všimne velkých opravených slunečních hodin, které vznikly kolem roku 1787.

Otevírací doba

Od 1. dubna bude hospital otevřený každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Základním prohlídkovým okruhem je 60minutový Hospital, který ukáže i malby z cyklu Tanec smrti. Dalšími okruhy jsou Šporkovská hrobka v délce 15 minut a půlhodinová expozice Historie lékáren. Na prohlídku bez průvodce bude možné jít do expozice Historie výroby léčiv.

Další novinky na Kuksu

V Kuksu vznikl také vycházkový okruh od parkoviště k baroknímu areálu. Jsou na něm informační panely a turistická aplikace, která slouží jako průvodce po památkách. Zrekonstruované jsou i všechny cesty v okolí hospitalu, schodiště a kašna. Vznik vycházkové trasy a obnovu infrastruktury v obci podpořilo bezmála 18 evropských milionů. Už vloni otevřeli Rentzovu barokní tiskárnu s expozicí dávného řemesla.

„Opět mohou od 7 do 17 hodin měřit čas. Hodiny jsou původním vybavením hospitalu, latinský nápis zdůrazňuje symboliku času. Připomíná, že by každý měl být obezřetný, neboť nikdy neví, zda se neblíží jeho poslední hodina,“ líčí správce.

Zahrada s bylinkami

K nepoznání se změnila zdejší zahrada. Ta měla doposud podobu francouzského parteru bez užitkové části, ale nyní je na 144 záhonech osázená bylinkami a zeleninou. Nechybí zde ani sad s tradičními odrůdami ovoce, jako je kdouloň nebo mišpule.

„Jsem rád, že se hospital nadechl novým životem. Doufám, že třeba právě zahrada bude důvod, proč se na Kuks vracet,“ láká správce. Otevře se zde i bylinkářství s pestrou nabídkou produktů z vlastní pěstírny.

Lékárna U Granátového jablka

Dobová lékárna vám řekne mnohé o tom, jak se na Kuksu žilo a čím se zde veteráni z válek léčili. Lékárna s nově zrestaurovanou stropní malbou patří mezi nejstarší barokní lékárny v Česku, má původní vybavení a existují záznamy o tom, že byla veřejně přístupná.

Prďola je zpět

Opravený je i bývalý lázeňský dům. Ten bude opět sloužit jako hospoda U Prďoly, která bude vařit česká a regionální jídla. Nechybí v něm výstavní sál, rodiče ocení dětský koutek. Ve vedlejší budově vzniklo informační centrum, v horním patře budou turistům sloužit dva apartmány.