Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli strachu z plynu se stanice nejspíš odstěhuje dál od lidí

  15:43aktualizováno  15:43
Přečerpávací stanice plynu, proti které podepsalo petici více než tisíc lidí, se z Hradce Králové možná odstěhuje do bývalého vojenského prostoru. Obyvatelé Slezského Předměstí mají strach z ničivého výbuchu.

Přečerpávací stanice v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V lesích u Račic nad Trotinou se našel areál, který by mohl vyhovovat všem stranám: petičníkům a nervózním obyvatelům Slezského Předměstí, radnici, společnosti Profer Group, jež přečerpávací stanici provozuje i armádě coby vlastníkovi rozlehlého prostoru asi 15 kilometrů od Hradce Králové.

Případné stěhování má však jeden háček. Areál dříve sloužil jako sklad chemického vojska a nyní se jedná o podmínkách, za jakých by ho armáda mohla převést.

"Ještě v listopadu dojde k vyřazení vojenského prostoru z majetku armády a bude se nabízet institucím, které mají nárok převodu ještě před městem," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich, jenž se netají tím, že Hradec by o areál zájem měl: "Je to velmi vhodná a dobrá lokalita. Jen je třeba najít další využití, protože areál je opravdu hodně rozsáhlý."

"Mám radost z takového posunu, ale raději jsem opatrný. Minulost nás poučila, že jednání s armádou bývají zdlouhavá," uvedl Miloslav Devetter, předseda komise samosprávy na hradeckém Slezském Předměstí.

Nic proti stěhování by neměl ani generální ředitel firmy Profer Group Petr Madurkay. "Když to zjednoduším, do jednoho týdne můžeme být přestěhovaní. Jenže to je z legislativního hlediska dlouhý proces, který trvá nejméně půl roku," řekl šéf firmy.

Pravděpodobnost výbuchu je malá, říká šéf stanice

Vojenský prostor u Smiřic je prý pro podobnou živnost jako šitý na míru. Většina objektů je zrekonstruovaná, má železniční vlečku, nejbližší domy jsou zhruba tři kilometry daleko a celý areál je navíc schován v údolí. "Po technické stránce by nám nic nechybělo," dodal Madurkay.

Přečerpávací stanice na Slezském Předměstí sice funguje už deset let, avšak první protesty se objevily až vloni. "My jsme se to dozvěděli ve chvíli, kdy jsme chtěli rozšiřovat provoz," řekl Devetter. Stanice přečerpává plyn ze železničních vagonů do autocisteren a je vzdálená asi 200 metrů od nejbližší zástavby.

Místní obyvatelé se obávají hlavně dominového efektu při případném výbuchu. "Kdyby vybuchla jediná cisterna, vytvořila by se ohnivá koule o průměru 210 metrů a smrtící koule horka o průměru 440 metrů. A to jen z jediné cisterny, podle firmy jich tam je deset," řekl Jan Šedivý, který je jedním ze spoluorganizátorů petice.

"Pravděpodobnost, že by se u nás něco stalo, je o několik řádů menší než ta, že by vám začal unikat plyn u kotle," odmítl riziko Madurkay.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Najdete na iDNES.cz