Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Labská bouda shořela před 50 lety. Na novou se čekalo deset let

  14:53aktualizováno  14:53
Známá Labská bouda na hřebenech Krkonoš si připomíná dvě kulatá výročí. Právě před padesáti lety 6. listopadu 1965 vyhořela historická budova. O deset let později se turistům otevřela Labská bouda v devítipatrové železobetonové podobě.

Labská bouda. Stará bouda shořela až do základů, když jeden z řemeslníků neuhlídal plamen letovací lampy. | foto: Archiv Krkonošského muzea Vrchlabí

Stará bouda shořela až do základů, když jeden z řemeslníků neuhlídal plamen letovací lampy. Budova přestavěná v 19. století hrabětem Janem Harrachem mohla těžko odolávat, byla totiž z větší části dřevěná a oheň se rychle šířil i kvůli větrnému počasí.

„Domovník se dvěma děvčaty nemohl závratnou rychlostí se rozrůstající oheň uhasit, a tak zbyly z boudy jen ohořelé trosky,“ popisoval ničivý požár časopis Krkonoše, který mapoval historii proslulé boudy.

Fotogalerie

O necelé čtyři roky později v červnu 1969 už položili základní kámen k nové boudě a 15. listopadu 1975 ji slavnostně otevřeli. Budova navržená architektem Zdeňkem Řihákem zahrnuje hotel se dvěma restauracemi a 79 pokoji pro 120 hostů.

V listopadu turisté platí polovic

Na Labské nyní slaví dvojí kulaté výročí tím, že turistům v listopadu nabízejí ubytování za poloviční cenu. Chtějí se pochlubit, jak pokročili ve stavebních úpravách.

„Rádi přivítáme další zájemce. Ozvalo se nám už několik set lidí, kterým jsme zaslali informace. Už teď máme nadprůměrný počet rezervací pokojů, ale netroufám si to srovnávat, protože před rokem jsme ještě neměli opraveno tolik pokojů a kapacita byla nižší,“ říká Jiří Chvojka z Labské boudy.

Rekonstrukce budovy začala před více než dvěma lety opravou pokojů, rozvodů vody a topení. Od loňského podzimu prochází zásadní změnou také technologie vytápění. Místo ekologicky rizikovými topnými oleji se bude na Labské nově vytápět dřevem a uhlím. Příští rok už by měla fungovat nová kotelna.

Letos procházely opravou hlavně vnitřní prostory, některé pokoje, společenská místnost a rozvody. Řemeslníci pracovali také na části opláštění.

„Na místě Labské boudy se prodával kozí sýr, mléko a kořalka už od roku 1830. Tehdy šlo o malou budku z kamení, kůry a roští. Dnes se snažíme napravit socialistický realismus a Labské boudě jsme letos v rámci pokračující rekonstrukce vtiskli přívětivější podobu,“ řekla spolumajitelka Labské a Luční boudy Klára Sovová.

Nákladná rekonstrukce se plánuje do roku 2020. Pak by upravená bouda měla vyhovovat současným nárokům turistů a bude i co nejvíc ekologicky neutrální. Labskou boudu provozuje společnost AEZZ, která vlastní také Luční boudu.

O Labské boudě:

V roce 1830 v místech dnešní Labské boudy začala v improvizovaných podmínkách v malé budce podnikavá žena zvaná die Blasse („stará Blažková“) prodávat kozí sýr, mléko a kořalku. Pozdější majitelé Devátové a Šírové z Rokytnice nad Jizerou rozšířili původní primitivní budovu tak, aby sloužila i k ubytování návštěvníků. V letech 1878 až 1879 přestavěl boudu hrabě Jan Harrach a dalšími přístavbami ji zvětšoval ještě v letech 1888 až 1889. V roce 1913 přímo na Labské boudě zemřel lyžař Bohumil Hanč při závodu na 50 kilometrů. Od roku 1934 byl nájemcem Bedřich Hloušek, významný milovník hor a vlastenec, jehož život skončil po zatčení gestapem. Později si objekt pronajal Josef Zapadlo. Dne 6.11.1965 bouda kvůli neopatrnému zacházení řemeslníků s benzínovou lampou vyhořela. V červnu 1969 byl položen základní kámen nové, moderně pojaté devítipatrové železobetonové panelové budovy, jež byla slavnostně otevřena dne 15. listopadu 1975. Budova je umístěna ve svahu, hlavní vchod je v úrovni nejvyššího podlaží. Do roku 1996 ji provozovaly Krkonošské hotely – státní podnik. V říjnu 1996 byla Labská bouda v rámci velké privatizace odprodána soukromé firmě. Po rekonstrukcích v letech 1998 až 2004 byla znovuotevřena. Od září 2012 ji provozuje společnost AEZZ.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Najdete na iDNES.cz