Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanovku na Sněžku zastavila údržba, pak ji čeká zřejmě poslední sezona

  13:26aktualizováno  13:26
Od posledního březnového pondělí se turisté dostanou na vrchol Sněžky jen po svých. Lanovka z Pece se na necelý měsíc zastavila kvůli pravidelné údržbě. Potrvá až do 22. dubna a pak se otevřené sedačky rozjedou do zřejmě poslední sezony. Už na podzim se má začít stavět nová dráha s kabinkami.

"Stále platí, že ještě letos na podzim chceme začít se stavbou nové lanovky. V takovém případě by se ta současná v září po letní sezoně zastavila a už by se nikdy nerozjela," uvedl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Vizualizace nové lanovky

Vizualizace nové stanice lanovky na Sněžce
Skica nové stanice lanovky na Sněžce, severovýchodní pohled
Vizualizace nové stanice lanovky na Sněžce
Vizualizace nové stanice lanovky na Růžové hoře

Podívejte se, jak bude vypadat nová lanovka na Sněžku. Bude kabinková s místem pro čtyři lidi. A dvakrát rychlejší než dnes. Počet přepravených osob se ale kvůli ochraně přírody zvyšovat nemá.

Obec ale musela v lednu zrušit výběrové řízení na dodavatele, protože všechny tři závazné nabídky na projekt za více než 300 milionů korun postupně vyřadila. To celou stavbu mírně zpožďuje.

"Desátého dubna je uzávěrka pro podání nabídek do nové soutěže a o den později by se měly obálky s nabídkami firem otevírat. Potom je bude zhruba čtrnáct dnů vyhodnocovat výběrová komise. Na konci dubna bychom tedy teoreticky mohli znát vítěze a v květnu bychom mohli výběrové řízení uzavřít podpisem smlouvy," informoval starosta.

Žádost jednoho z vyřazených uchazečů o přezkum zrušeného výběrového řízení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže už podle něj nemůže novou soutěž nijak ovlivnit. "U antimonopolního úřadu je už všechno uzavřené. Začínáme nanovo s čistým stolem," řekl Tomášek.

Sezona bez závějí s turisty nalehko

Provozovatel letité lanovky na Sněžku v zimní sezoně nezaznamenal žádné výrazné problémy. Svezlo se zhruba 25 tisíc lidí, z toho více než polovina chtěla jet až na vrchol. Ve 33 dnech lanovka v úseku Růžová hora - Sněžka nejela kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Na ně podle náčelníka lanovky často turisté nedbají. "Například takoví Holanďané. Ti se do lanovky nasoukali bez čepice. My jsem jim říkali, ať si dají pokrývku na hlavu, že nahoře to pěkně fouká a je tam dost velká zima, ale přešli to s úsměvem a mávnutím ruky," vyprávěl Jiří Martinec.

Pohled od stanice lanovky na Sněžce v poledne 16. prosince 2010

Pohled od stanice lanovky na Sněžce v poledne 16. prosince 2010. Autor: HumlNET

Jeho kolega doplnil, že na Sněžce pár takových turistů potkal. Měli čepice zastrčené v kapse a úplně červené uši. "Jsou holt tvrdohlaví," pousmál se.

Martince na skončené sezoně mrzí, že na Sněžce bylo velmi málo sněhu. "Byly časy, kdy u lanovky byly až pětimetrové závěje, ale letos jsem tam narazil jen na malé půlmetrové kupičky," řekl.

Zastaví se i Černohorský expres

Údržba čeká i další lanové dráhy v Krkonoších. Kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu se kvůli pravidelné údržbě zastaví v pondělí 11. dubna.

"Budeme stát pouze ve všedních dnech. O víkendech pojedeme v plném rozsahu, stejně jako o Velikonočním pondělí. Každodenní letní provoz zahájíme v sobotu 30. dubna," informoval ředitel Skiresortu Černá hora Petr Hynek.

Lanové dráhy na Pláně a na Medvědín ve Špindlerově Mlýně pojedou až do Velikonočního pondělí, které letos připadá na 25. dubna. Potom je také bude čekat odstávka kvůli nutné údržbě.

"Na lanovce na Pláně zahájíme letní sezonu už v pátek 6. května," informoval ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz