Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laser vytvoří plastický model Krkonoš, snímky odhalí i nemoci rostlin

  17:15aktualizováno  17:15
Letadlo vybavené speciálním laserovým zařízením během léta nasnímalo celé Krkonoše. Nový digitální reliéf za 7,6 milionu korun pomůže nejen geografům nebo turistickému ruchu, ale i ochráncům přírody. Dokáže totiž odhalit i nemocné rostliny.
Digitální model terénu by mohl být hotový ještě na podzim (foto: archiv Správy KRNAP)

Digitální model terénu by mohl být hotový ještě na podzim (foto: archiv Správy KRNAP) | foto: Správa KRNAP

Milovníky nejvyšších českých hor čeká další dobrodružství. Už brzy budou brouzdat na webových stránkách Krkonošského národního parku a probírat se detailním reliéfem Krkonoš. Uvidí každý strom, kopeček nebo boudu.

Laserové snímání

  • Stálo 7,6 milionu korun.
  • Projekt financoval Evropský fond pro regionální rozvoj.
  • Data využije Správa KRNAP, Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, jejich partneři i odborná a široká veřejnost na mapovém portálu Správy KRNAP
  • Více na www.krnap.cz

O letních prázdninách totiž mohly některé turisty na krkonošských vrcholech překvapit bílé plachty hlásající: "Toto je signální bod leteckého snímkování. Prosím neničte jej."

Byly to kontrolní zaměřovací body. Speciální zařízení v letadle vysílalo laserové paprsky na zem a nasbíralo obrovské množství dat, které budou nyní odborníci zpracovávat.

"Tato geografická data nám umožní dělat velice přesné prostorové analýzy určené pro kvalitnější a efektivnější plánování v oblasti péče o krajinu, ochranu přírody, lesního hospodářství, turismu nebo krizového managementu," vyjmenovává přínosy zbrusu nové technologie mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Poláci už díky laseru znovuobjevili lovecký chodník

"Digitální model terénu by mohl být hotový už na podzim," odhaduje Drahný a dodává, že nyní srovnali krok s národním parkem na polské straně Krkonoš, který již data získaná laserovým snímáním používá. Díky laserscanningu tam dokonce objevili dávno zapomenutý lovecký chodník.

"Našli ho pod Sněžnými jámami v kleči. Vůbec o něm nevěděli a teď uvažují o přeložení současné cesty, která je ve špatném stavu a vede cennými lokalitami, právě na tento historický chodník," říká Drahný.

Snímky odhalí i nemoci rostlin

Není sice jisté, že pracovníci národního parku také na české straně hor objeví podobný "poklad", ale snímkování jim rozhodně pomůže v péči o přírodu.

Mají totiž k dispozici také letecké snímky ve vysokém rozlišení a díky infračervenému záznamu dokonce poznají, které rostliny jsou napadené škůdci či nemocemi.

Vidí například, když je les v horším zdravotním stavu a mohou zkoumat proč, případně včas zasáhnout. Zdraví rostlin odborníci poznají podle jejich barevné intenzity na snímcích.

"Když jsou rostliny méně kvalitní nebo narušené, tak jsou na snímcích světlejší než zdravé rostliny, které jsou sytě červené," vysvětluje Miroslav Válek, který se stará o Geografický informační systém KRNAP.

Digitální reliéf tak brzy doplní mapový server KRNAP, kde si mohou nadšenci prohlížet turistické informace a mapy, hledat chráněné druhy nebo si vyfiltrovat třeba jen vyhlídková místa v Krkonoších či lanovky a vleky.

Tyto mapy Správa Krkonošského národního parku průběžně aktualizuje a zanese do nich každou změnu. Stačí, že vznikne nová cyklotrasa, lyžařský areál nebo naopak zanikne turistická cesta.

"S turistickými mapami pracujeme dlouhodobě. Takzvaný mapový podklad je východiskem pro všechny vydavatele map, protože pokud si vydavatel nevezme mateřskou mapu se zaručenými daty od nás, má pak v mapě chyby," upozorňuje Drahný.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Najdete na iDNES.cz