Stav sněhové pokrývky pravidelně monitorují členové Horské služby. Ilustrační foto

Stav sněhové pokrývky pravidelně monitorují členové Horské služby. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo, podmínky jsou ale zrádné

  • 0
Horská služba v Krkonoších snížila odhad lavinového nebezpečí v nejvyšších českých horách na třetí z pěti stupňů. O víkendu se oteplilo a nový sníh z konce minulého týdne se spojil se starou sněhovou pokrývkou. Přesto cesty do lavinových katastrů vyžadují zkušené posouzení, podmínky jsou zrádné.

"Pro nezkušené znamená třetí stupeň ukončení túr v nebezpečných oblastech," připomíná na webu Horské služby lavinový expert Pavel Cingr.

Podívejte se, jak se určuje lavinové nebezpečí

Jak se určuje lavinové nebezpečí

Možnosti jednotlivých túr jsou omezené, ve výjimečných případech může samovolná lavina ještě pořád zasáhnout i označené frekventované cesty používané pro výstupy a sestupy při túrách.

"Sněhové profily vykazují střední stabilitu. Nadále se však mohou vyskytnout deskové laviny středních, výjimečně až velkých rozměrů. Dají se očekávat sesuvy lavin i v nižších polohách," uvedl Cingr.

Návštěvníci hor by měli dávat pozor i na sesuvy z menších strmých svahů v blízkosti turistických cest a o trase výletu se poradit s Horskou službou. Ta v pátek vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí po třech letech (více se dočtete zde).

Deset pravidel do volného terénu

Mapa lavinových katastrů v Krkonoších

1. Nikdy se do volného terénu nevydávejte sami. Uzpůsobte túru předpovědi počasí a lavinovému nebezpečí a informujte se u spolehlivé osoby na vámi zamýšlenou oblast či trasu.
2. Nikdy nezapomínejte lavinový vyhledávač stejně jako lavinovou lopatu, sondu a mobilní telefon (každý musí mít celý komplet).
3. Tam, kde je sníh velmi hluboký, používejte když tak lyžařské brzdičky a ne bezpečnostní řemínky. Nepoužívejte řemínky na hůlkách.
4. Vyhněte se místům s hlubokým sněhem alespoň tři nejbližší dny po velkém sněžení.
5. Nelyžujte mimo sjezdovky a v hlubokém sněhu bez dobře nacvičené záchrany, včetně první pomoci a bez schopnosti správného použití lavinových záchranných pomůcek.
6. Používejte airbag, ale nevkládejte do něj příliš velkou naději, mohlo by to vést k podcenění rizik.
7. Udržujte bezpečnou vzdálenost mezi vámi a vašimi kamarády jak během výstupu, tak i během sjezdu, aby se případné riziko v kritických momentech omezilo pouze na jedinou osobu v danou chvíli.
8. Vyhněte se místům s navátým hlubokým sněhem (tzv. polštářům) na závětrných svazích.
9. Používejte stejnou trasu pro sjezd, jakou jste použili pro výstup, tak totiž budete znát lépe stav sněhové pokrývky a terén.
10. V případě pochyb či dokonce zlé předtuchy vždy řekněte ne!

zdroj: Horská služba Krkonoše