Lázně Velichovky mají naději na záchranu. Už se o ně hlásí kupci

  8:35aktualizováno  8:40
Zkrachovalé slatinné lázně ve Velichovkách na Náchodsku se možná dočkají obnovy. Insolvenční správce je chce prodat vcelku, tvrdí, že už se mu hlásí vážní zájemci.

Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lázně ve Velichovkách jsou od června opuštěné a kvůli nezaplaceným dluhům v insolvenci, ale možná se do nich pacienti vrátí. Schůze věřitelů v úterý v Hradci Králové ponechala ve funkci insolvenčního správce, který by rád lázně co nejrychleji prodal a zachoval je vcelku.

"Hlásí se už zájemci, přestože jsme nedělali žádnou reklamu nebo inzerci, jsou z České republiky i ze zahraničí. Zatím jsem nikoho neoslovoval," uvedl insolvenční správce David Jánošík.

Lázně dlužily zejména bankám za úvěry na opravy budov a také České správě sociálního zabezpečení. Pět firem se domáhá pohledávek ve výši 43 milionů korun, malým věřitelům jde asi o 19 milionů.

"Dvacet let jsem lázním dodával čisticí prostředky, ale až letos po zavedení úhradové vyhlášky přestaly platit. Věřím, že by je mohl někdo koupit," řekl Vratislav Dytrych z Jičína, jemuž lázně dluží necelých 220 tisíc korun.

Obec Velichovky zase požaduje skoro 560 tisíc korun za nezaplacený lázeňský poplatek. "Letos už pacientů nebylo tolik, což pocítí zdejší restaurace a obchody. Spekuluje se o zájemcích, budeme věřit, že snad lázně někdo koupí," vyjádřil naději starosta Velichovek Josef Karel.

Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu. Lázně dluží i bývalým zaměstnancům.

Lázně Velichovky

  • Do insolvenčního řízení se přihlásilo asi 140 věřitelů, firma jim dluží kolem 62 milionů korun, největší pohledávku 27 milionů korun má Raiffeisenbank, která půjčila peníze na rekonstrukci budov
  • Firma dluží zaměstnancům na platech a odstupném 15 milionů
  • Znalec aktuálně ocenil nemovitosti v areálu na 119 milionů, hodnota firmy je celkem 139 milionů 
  • Lázně se zaměřovaly na léčbu pohybového ústrojí a využívaly místní hustou slatinu, pacienti tam jezdili na léčení po úrazech či při problémech s klouby a kostmi

"Od června neplatily, většina lidí čeká i na tříměsíční odstupné. Fyzioterapeuti si našli novou práci snad nejdřív ze všech, někdo však skončil na úřadu práce," popsala situaci Dana Pohanková, která dřív působila jako finanční ředitelka Lázní Velichovky.

Lázně požádaly o konkurz

Podle správce Jánošíka bude lázně možné obnovit jen s velkými náklady. Navíc přišly o registraci nestátního zdravotnického zařízení a tím i o smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Proto navrhl jejich prodej raději, než aby se lázně pokoušely obnovit provoz ještě v bankrotu.

Lázně Velichovky, které v opravených budovách využívaly kolem 400 lůžek, samy na sebe podaly návrh na insolvenci koncem června. Nejprve navrhly řešit úpadek reorganizací, ale pak požádaly o konkurz.

Když ho však krajský soud v druhé půli července vyhlásil, lázně se proti tomu odvolaly s odůvodněním, že soud údajně nedodržel některé lhůty a věřitelé tak neměli šanci požádat o reorganizaci. Odvolání by měl pražský vrchní soud teprve řešit.

"Chtěli jsme nejprve řešit věc reorganizací společnosti, ale narazili jsme na neochotu financujících bank, když zjistily, že máme problémy," uvedl předseda představenstva Lázní Velichovky Petr Burian.

Odvolání proti konkurzu označil za nelogický krok ze strany jiných lidí z představenstva. S částí uplatněných pohledávek nesouhlasí.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Ukradl dvě bundy za sto tisíc, svoji v obchodě nechal. Našli jej podle DNA

Dvě bundy za 100 tisíc. Kořist zloděje ze Špindlu

Dvě drahé značkové bundy za více než sto tisíc korun ukradl loni v lednu z obchodu ve Špindlerově Mlýně zloděj z...

Další z rubriky

Obalovna v Týništi chce pořídit záložní zdroj, lidé se bojí znečištění

Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí

Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku zatím nemůže vybudovat záložní tepelný zdroj na hnědouhelný...

Soud potrestal muže za týrání manželky a dcer před 25 lety

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal po pětadvaceti letech Zdeňka Š. za týrání jeho tehdejší manželky a dcer. Žena...

V Krkonoších už čtvrtý den sněží, hrozí takzvané klouzavé laviny

Velká Úpa na záběru kamery (11. 12. 2018)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších první stupeň lavinového nebezpečí. Důvodem je vydatnější chumelení, které...

Najdete na iDNES.cz