Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu.

Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lázně Velichovky mají naději na záchranu. Už se o ně hlásí kupci

  • 0
Zkrachovalé slatinné lázně ve Velichovkách na Náchodsku se možná dočkají obnovy. Insolvenční správce je chce prodat vcelku, tvrdí, že už se mu hlásí vážní zájemci.

Lázně ve Velichovkách jsou od června opuštěné a kvůli nezaplaceným dluhům v insolvenci, ale možná se do nich pacienti vrátí. Schůze věřitelů v úterý v Hradci Králové ponechala ve funkci insolvenčního správce, který by rád lázně co nejrychleji prodal a zachoval je vcelku.

"Hlásí se už zájemci, přestože jsme nedělali žádnou reklamu nebo inzerci, jsou z České republiky i ze zahraničí. Zatím jsem nikoho neoslovoval," uvedl insolvenční správce David Jánošík.

Lázně dlužily zejména bankám za úvěry na opravy budov a také České správě sociálního zabezpečení. Pět firem se domáhá pohledávek ve výši 43 milionů korun, malým věřitelům jde asi o 19 milionů.

"Dvacet let jsem lázním dodával čisticí prostředky, ale až letos po zavedení úhradové vyhlášky přestaly platit. Věřím, že by je mohl někdo koupit," řekl Vratislav Dytrych z Jičína, jemuž lázně dluží necelých 220 tisíc korun.

Obec Velichovky zase požaduje skoro 560 tisíc korun za nezaplacený lázeňský poplatek. "Letos už pacientů nebylo tolik, což pocítí zdejší restaurace a obchody. Spekuluje se o zájemcích, budeme věřit, že snad lázně někdo koupí," vyjádřil naději starosta Velichovek Josef Karel.

Provoz skončily lázně už před konkurzem. Insolvenční správce většinu ze stovky zaměstnanců propustil a nechal si jen šest lidí na administrativu a údržbu areálu. Lázně dluží i bývalým zaměstnancům.

Lázně Velichovky

  • Do insolvenčního řízení se přihlásilo asi 140 věřitelů, firma jim dluží kolem 62 milionů korun, největší pohledávku 27 milionů korun má Raiffeisenbank, která půjčila peníze na rekonstrukci budov
  • Firma dluží zaměstnancům na platech a odstupném 15 milionů
  • Znalec aktuálně ocenil nemovitosti v areálu na 119 milionů, hodnota firmy je celkem 139 milionů 
  • Lázně se zaměřovaly na léčbu pohybového ústrojí a využívaly místní hustou slatinu, pacienti tam jezdili na léčení po úrazech či při problémech s klouby a kostmi

"Od června neplatily, většina lidí čeká i na tříměsíční odstupné. Fyzioterapeuti si našli novou práci snad nejdřív ze všech, někdo však skončil na úřadu práce," popsala situaci Dana Pohanková, která dřív působila jako finanční ředitelka Lázní Velichovky.

Lázně požádaly o konkurz

Podle správce Jánošíka bude lázně možné obnovit jen s velkými náklady. Navíc přišly o registraci nestátního zdravotnického zařízení a tím i o smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Proto navrhl jejich prodej raději, než aby se lázně pokoušely obnovit provoz ještě v bankrotu.

Lázně Velichovky, které v opravených budovách využívaly kolem 400 lůžek, samy na sebe podaly návrh na insolvenci koncem června. Nejprve navrhly řešit úpadek reorganizací, ale pak požádaly o konkurz.

Když ho však krajský soud v druhé půli července vyhlásil, lázně se proti tomu odvolaly s odůvodněním, že soud údajně nedodržel některé lhůty a věřitelé tak neměli šanci požádat o reorganizaci. Odvolání by měl pražský vrchní soud teprve řešit.

"Chtěli jsme nejprve řešit věc reorganizací společnosti, ale narazili jsme na neochotu financujících bank, když zjistily, že máme problémy," uvedl předseda představenstva Lázní Velichovky Petr Burian.

Odvolání proti konkurzu označil za nelogický krok ze strany jiných lidí z představenstva. S částí uplatněných pohledávek nesouhlasí.