Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naděje léčebny Vesny neumírá, do hry se chystá vstoupit i prezident

  15:58aktualizováno  15:58
Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních sice měla skončit v září, kvůli velkému zájmu rodičů by však mohla vydržet až do konce roku. Autoři petice proti jejímu zavření burcují politiky, aby změnili systém předepisování lázeňské péče. Pomoci jim chce i prezident Miloš Zeman.

Rodiče s dětmi chtějí ještě stihnout pobyt v končící léčebně Vesna. | foto: web SLL Janské Lázně

Zprávy o brzkém konci největší a nejznámější české dětské léčebny Vesna v Janských Lázních vyděsily rodiče nemocných dětí natolik, že zavalili lékaře a pojišťovny žádostmi o pobyt. Chtějí ho se svými dětmi stihnout, ještě než půjde léčebna ke dnu.

Fotogalerie

Vesna měla skončit už v září, s novými rezervacemi by ale podle Ivy Řezníčkové z Odborového svazu zdravotnictví mohla sloužit alespoň do prosince.

"Samozřejmě je to prodlužování agonie. Pacienti se teď nakumulují, a na přelomu roku jich už zase bude nedostatek," uvědomuje si Řezníčková.

Ředitel Janských Lázní Roman Koudele optimistický není. "Nyní máme v zásobě 340 přihlášek, což nám stačí na tři turnusy. Část pacientů si navíc vyčerpáme už teď v průběhu května," vysvětluje Koudele.

Ředitel však v současné době není schopen určit přesné datum, kdy by Vesnu měli zavřít.

Petice burcuje, velkou překážkou je indikační seznam

Ke zvýšení zájmu o dětskou léčebnu burcují rodiče i autoři petice za její záchranu (rozhovor se zakladatelkou petice čtěte zde). Do karet jim ale příliš nehraje nový indikační seznam, který délku a intenzitu pobytu v lázních určuje přísněji.

"Počet pacientů se nám rychleji vyčerpá kvůli tomu, že se zkrátila délka pobytů," upřesnil ředitel.

Hendikepované děti, které dříve v ozdravovně pobývaly dva měsíce, tam nyní pojišťovna vyšle jen na poloviční dobu. Stejně tak rodiny, které doposud jezdily do Vesny dvakrát do roka, nově musí vystačit jen s pobytem jedním.

"Rodiče by o Vesnu zájem měli, pojišťovny jim ale kvůli novému indikačnímu seznamu pobyty v takové míře neproplatí," konstatovala Řezníčková, která se do petičního hnutí proti rušení dětské léčebny zapojila za odbory.

Petici doposud jen na internetu podepsalo téměř 18 tisíc lidí, další lidé ji podepisují v papírové formě.

Lázně mají příliš personálu, tvrdí ředitel

I kdyby Vesna vydržela až do konce roku nebo třeba i déle, vedení lázní stejně bude muset několik desítek zaměstnanců propustit, jak už avizovalo.

"Do dneška jsme nepropustili žádného zaměstnance, i když téměř všechny lázně v republice musely část zaměstnanců propouštět. Pokud jich teď propustíme kolem osmdesáti, chod lázní to neovlivní, personálu máme v této době nadbytek," vysvětlil ředitel Koudele.

Zároveň ale dodal, že pokud bude nucen Vesnu zavřít, přijdou Janské Lázně o řadu skvělých odborníků: "Byla by to škoda, protože by odešel personál, který je na výborné úrovni a díky němuž jsme si vybudovali takovou pověst, jakou máme."

 Vesna, která léčí zejména děti po obrně nebo s problémy pohybového ústrojí po nehodách nebo různých nemocech, totiž závisí zejména na práci vynikajících fyzioterapeutů a lékařů.

Léčebna disponuje rehabilitačním zařízením a pokoji vybavenými takovým pacientům doslova na míru.

"Jsou to unikátní lázně, do kterých stát investoval nemalé peníze. Veškeré ty velké investice jsou teď vlastně zmařeny," míní senátor a lékař Vladimír Dryml, jenž dlouhodobě kritizuje ministra zdravotnictví Leoše Hegera a jeho politiku.

Zemanovci získali pro Vesnu prezidenta

Podle Drymla se o Vesnu zajímá dokonce i prezident Miloš Zeman, který se hodlá do boje za její zachování zapojit. Zajímat se začali i další politici.

Vyjádřete se!

Co si myslíte o konci léčebny Vesna v Janských Lázních? Měli by se podle vás politici angažovat více než jen slovy? Napište nám svůj názor na mail redhk@mfdnes.cz.

"Jednal jsem s panem prezidentem, který přislíbil, že se pokusí změnit komunikaci mezi ministerstvem zdravotnictví a zdravotníky," uvedl senátor Dryml, který se řadí k blízkým Zemanovým spolupracovníkům.

"Prezident se tímto tématem bude zabývat během své návštěvy v Královéhradeckém kraji. Její termín ale zatím není znám," podotkla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Jeho domovská Strana práv občanů Zemanovci se zařadila mezi politická uskupení, která se začala v kauze Vesna angažovat.

"Jako petiční výbor jsme oslovili nejen média a občany, ale i politiky, kteří mají moc něco ovlivnit. Kromě Zemanovců nám zatím vyjádřili podporu komunisté a sociální demokraté. Vládní koalice kromě vicepremiérky Karoliny Peake na naše dopisy zatím nereagovala," vykládá odborářka Řezníčková.

Krajští Zemanovci se s vedením Janských Lázní sejdou příští týden. S ředitelem lázní se v uplynulých dnech sešli i poslanci Věcí veřejných, kteří plánují osobní návštěvu léčebného zařízení.

Kromě nich podporu lázním vyjádřila i neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová, která se už dlouhé roky stará o hendikepovaného syna. S pomocnou rukou přispěchali i krajští komunisté.

"O podporu zachování léčebny požádám i členy rady Královéhradeckého kraje zvolené za KSČM. Držím vám palce a vytrvejte," vzkázala autorům petice krajská šéfka strany Taťána Lankašová.

Částečnou šanci na přežití by podle ředitele lázní měly "Jánky" v případě, že by se jejich část podařilo transformovat na odborný léčebný ústav.

"Jednou z jeho výhod je, že nemá stanovenu maximální délku pobytu, jako je to u lázní. Zároveň je brán více jako zdravotnické zařízení, na rozdíl od lázní, které jsou stále na okraji," uvádí Koudele.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz