Ráj turistů z temné strany: hradečtí lékaři jedou pomáhat do Indonésie

  8:14aktualizováno  8:14
Tým zdravotníků z Královéhradeckého kraje pod vedením lékaře Dalibora Stoszka bude pomáhat na ostrově Lombok. Indonésie je sice rájem bohatých turistů, jenže k místním obyvatelům, které sužují nejrůznější choroby, se peníze a kvalitní zdravotní péče nedostanou.

Lékař Dalibor Stoszek vyšetřuje dívku s vysokou horečkou. | foto: archiv Dalibora Stoszka

Jiný by se možná šetřil a starostlivě si měřil tlak, ale Dalibor Stoszek navzdory nedávnému infarktu v pátek vyrazil do Indonésie. Hořický lékař, který založil neziskovku Dorra, bude pomáhat tamním obyvatelům.

„Před rokem to se mnou vypadalo, že už budu cestovat maximálně mezi Třebihoští a hradeckou fakultní nemocnicí. Ale díky skvělému týmu kardiologů a kardiochirurgů a také manželčině ohromné obětavosti a starostlivosti jsem měl maximum času na rekonvalescenci po infarktu. Tak už pár týdnů po operaci jsem mohl opět začít vymýšlet kraviny, jak s láskou komentuje manželka,“ říká lékař, jehož společnost už má bohaté zkušenosti s dobrovolnickou prací v Africe.

Popište mi vaší výpravu na ostrov Lombok.
Já se zdržím jen týden, ale Ivana Hindráková, zdravotní sestřička původně z interní jednotky intenzivní péče v Jičíně, tam zůstane tři měsíce. Já jedu na Lombok, abych Ivanu seznámil s místním prostředím a pomohl jí se adaptovat. S krátkými přestávkami bude na ostrově vždy nějaký náš zdravotník - sestřička nebo zdravotnický záchranář.

Fotogalerie

Proč jste si vybrali právě Lombok?
Pro naši malou organizaci je zásadní mít na místě působení spolehlivé zázemí. To nás bohužel při předchozích pobytech v subsaharské Africe dost omezovalo. Na Lomboku je jednak početná komunita českých učitelů angličtiny ze společnosti Kintari, která tam působí už 10 let, a jednak a hlavně jsou tam léty prověření a spolehliví místní koordinátoři. Bez nich se smysluplný projekt kdekoliv na světě neobejde.

O jaké zdravotníky máte zájem?
Projekt bychom rádi postavili na středním zdravotnickém personálu, na sestrách a zdravotnických záchranářích, kteří mají v Česku vysokou úroveň, umí pracovat samostatně a jsou zvyklí se rozhodovat. Tito zdravotníci jsou schopni si poradit s 90 procenty případů. Život ohrožující stavy dopraví do místní nemocnice a o zbytku se můžou 24 hodin denně poradit s našimi lékaři na telefonu, například přes některé z aplikací typu WhatsApp, kterými lze zasílat i snímky. Všichni zdravotníci si budou muset poradit s širokým spektrem potíží u dospělých i dětí a také se připravit na velké množství úrazů hlavně ze skútrů, na kterých tam všichni jezdí. Časté jsou také chronické, zanedbané rány, mnohdy infekcí pacienty ohrožující na životě.

Musíte dobrovolníky odmítat, nebo naopak shánět a přemlouvat?
Zájem nás mile překvapil, termíny pro lékaře i záchranáře máme obsazeny až do příštího jara. Zatím to tedy vypadá, že budeme brzy odmítat nebo na místě zdvojovat počet zdravotníků.

Pro bohaté turisty je Lombok ráj, hradečtí lékaři tam jedou pomáhat.

Pro bohaté turisty je Lombok ráj, hradečtí lékaři tam jedou pomáhat.

Lombok je kousek od Bali, celá oblast je rájem turistů z celého světa. Jak si vysvětlujete, že i přes příliv západních peněz je tam stále špatná zdravotní péče a tu lepší si může dovolit jen zlomek lidí?
Peníze z turistického ruchu se k obyčejným lidem nedostanou. Podobné je to s horentními příjmy afrických národních parků, v jejichž okolí žijí lidé v otřesných podmínkách. Indonéská vláda sice nejchudší vybavila kartičkami, se kterými mají být v nemocnicích ošetřeni zdarma, ale pokud je do nemocnice vůbec vpustí, často si jich nikdo nevšímá. A pokud ano, mají sice nárok na vyšetření, jenže to vypadá tak, že se na ně někdo podívá ode dveří a řekne, že mají třeba zápal plic nebo zlomenou nohu a že bude potřeba udělat rentgen, podat antibiotika nebo naložit sádru. A na to už zdarma nárok nemají.

Co si myslíte o tamních léčitelích? Věříte v účinky tradiční medicíny?
Tradiční léčitelé jsou pro většinu místních jedinou možností, kam zajít se zdravotními potížemi. Měl jsem možnost jednoho navštívit a byl to pro mne zážitek. Například dítěti s kašlem namasíroval zádíčka mastí patrně s kafrem a na popíjení dostalo PET láhev s vodou, do které dýchnul kouzlo, energii. Pracoval hodně rukama, různě masíroval, mačkal, hodně povídal, čemuž se nedá nic moc vytknout. To jistě neublíží. Slouží mu ale ke cti, že od lidí nebral peníze, ale třeba hrnek rýže nebo vypěstovanou zeleninu. Bohužel jsem slyšel i o pacientce, které jiný léčitel hojil zlomeninu ruky právě masírováním. Naštěstí se jí podařilo sehnat dostatek peněz na ošetření v nemocnici, kde jí po měsíci ruku operovali, dali do sádry, a dobře to dopadlo.

Peníze z cestovního ruchu se k obyčejným lidem na Lomboku nedostanou.

Co místní lidé jedí a pijí? Má to vliv na jejich zdraví?
Tak jako v subsaharské Africe mají nshimu, tedy kukuřičnou kaši, mají Lombočané rýži. Jedí ji samotnou nebo s přílohami, nejčastěji s různě upravenou zeleninou, s tofu, kuřetem a když mají peníze, jedí i ryby. Nepochybně tato strava je obecně zdravější než naše západní. Pokud v okolí Kuty narazíte na obézního člověka, je to jistě turista. Bohužel absolutně chybí jakékoliv údaje o výskytu civilizačních nemocí, které se sledují u nás, jako je cukrovka, vysoký tlak, nádory. Když někdo zemře, tak prostě zemřel a nikdo nepátrá, jestli na mrtvici nebo na nádor.

Říkáte, že dospělí jsou kromě infekčních onemocnění ohroženi především neléčeným vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Co jejich onemocnění způsobuje, když ne nezdravá strava?
Kromě věku a kouření si nejsem vědom dalších rizikových faktorů pro tato onemocnění. Jistou roli bude patrně hrát genetika. S cukrovkou v tamních podmínkách bohužel moc nenaděláme, ale krevní tlak už jsme u některých lidí léčit začali. Bude to mravenčí práce lidem vysvětlit, že si ten maličký prášek musí vzít opravdu každé ráno. Bohužel vidět muže, který nekouří, je raritou, jejich spotřeba tabáku je ohromná. Ženy pro změnu holdují žvýkání betelu, který jim typicky obarví ústa do červena a zuby do černa.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Dejte nám peníze, nebo zabijeme vaše rodiny, hrozili muži na Hradecku

Ilustrační snímek

Policisté na Hradecku zadrželi dva muže, které podezírají z nebezpečného vyhrožování, vydírání a zpronevěry. Napadli...

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Chystá se podvod, tvrdí hradecký vítěz voleb a nabízí křeslo primátora

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink před restaurací Primátorka, kde sídlil...

Už šestým dnem v Hradci Králové pokračuje vyjednávání o vládnoucí koalici a novém primátorovi. Vítězné hnutí ANO se...

Najdete na iDNES.cz