V hradecké nemocnici šlo třem novorozencům o život kvůli silnému léku

  8:51aktualizováno  10:21
Lékárnice v královéhradecké fakultní nemocnici nedopatřením ohrozila život tří novorozenců na tamním dětském oddělení. Děti dostaly příliš silný lék s několikanásobně vyšším obsahem účinné látky fenobarbital.

Novorozenecká JIP ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Případ se stal loni na přelomu srpna a září, teď policie uzavřela vyšetřování. Zpočátku incident řešila pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy na více osobách ukončené ve stadiu pokusu, a to neznámým pachatelem. Trestní oznámení podal ředitel nemocnice.

Nakonec se však ukázalo, že blízko k tragédii bylo kvůli nedopatření. Děti se podařilo zachránit.

„Vzhledem k tomu, že nedbalostní jednání, kterého se lékárnice dopustila, nemá následek, nelze ho tedy hodnotit a posoudit jako trestný čin. Z tohoto důvodu jsme věc České lékárnické komoře k posouzení a případnému kárnému rozhodnutí,“ uvedla mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Lékaři vysadili léky, děti jsou bez následků

Pracovnice nemocniční lékárny nedopatřením namíchala lék, který obsahoval několikanásobně vyšší obsah účinné látky fenobarbitalu. Ten pak dostaly tři novorozené děti staré několik dní.

Když začaly jevit známky otravy fenobarbitalem, lékaři jim medikamenty vysadili. Prvotní expertiza, kterou zadala nemocniční lékárna a provedl ji farmaceutický odborník, však nepotvrdila podezření na špatně připravený lék.

Vedení nemocnice kvůli tomu pojalo vážné podezření, že se někdo pokusil dětem úmyslně ublížit.

„Podle vyjádření znalců byly dávky léků tak vysoké, že jen díky včasnému zásahu spočívajícímu ve vysazení léku lékařem dětské kliniky nedošlo ke smrti novorozenců ani k žádnému závažnému následku na jejich zdraví,“ uvedla mluvčí.

Kriminalisté opakovaně vyslechli všechny zúčastněné osoby, které s dětmi přišly do kontaktu, a podrobně prověřovali všechny principy a zásady nemocniční péče.

Podle mluvčí Ježkové se však ukázalo, že nastavený systém vylučuje, aby na děti někdo takto „zaútočil“. Zároveň ovšem kriminalisté vyloučili pochybení personálu dětské kliniky.

Nařídili tedy opakovanou expertízu podaného léku, kterou tentokrát provedl Státní ústav pro kontrolu léčiv.

„Znalec zjistil, že lékárnice, která lék míchala, navýšila poměr účinné látky obsažených v léku na dvacetinásobek správného množství. Naštěstí nedošlo u malých pacientů k žádnému závažnému následku, což zkonstatoval i znalec z oboru soudního lékařství,“ dodala mluvčí.

Podle nemocnice jde o výjimečnou událost

Podle vedení nemocnice se jednalo o ojedinělý případ. „Ošetřující personál zjistil, že hned tři kojenci se chovají jinak, byli podstatně více spaví. Vzniklo podezření, že došlo k předávkování. Spustili jsme kontroly hladin preparátů, které dostali, a zjistili jsme, že skutečně došlo k předávkování,“ uvedl ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

„Vzhledem k tomu, že jsme nebyli schopni přes naše kontrolní oddělení dovést případ do finále, požádal jsem o pomoc policii, a to i s ohledem na neblahé zkušenosti z minula,“ uvedl Prymula v narážce na devět let starý případ, kdy Petr Zelenka na ARO havlíčkobrodské nemocnice usmrtil sedm pacientů léky na ředění krve.

Novorozenci byli podle ředitele v ohrožení života, ale tím, že byli právě v nemocnici, nemají žádné následky.

„Bylo to však na hraně, proto vyšetření případu bylo na místě. Takové případy se samozřejmě čas od času stávají, ale za mojí éru pěti a půl roku ve vedení nemocnice je to nejzávažnější pochybení, které bylo,“ uvedl Prymula.

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs se o případu dozvěděl ráno. „Budeme to šetřit, ale nedokážu předjímat, co přesně, případně jaké pochybení, bude shledáno a jak bude potrestáno,“ řekl mluvčí komory.

Česká lékárnická komora řeší takové případy ve svém disciplinárním řádu. Může uložit pokutu i podmínečné nebo pravomocné vyloučení z komory.

Ředitel nemocnice Prymula potvrdil, že lékárnice v nemocniční lékárně stále pracuje. „Nebyl to úmyslný čin, bylo to pochybení. Až na základě vyjádření lékárnické komory příjmu opatření,“ dodal Prymula.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

VIDEO: Recidivista s drogami v autě ujížděl policistům až stoosmdesátkou

Řidič po honičce s policií narazil do balvanů v areálu autobazaru (15.10.2018).

Zběsilou a riskantní jízdu předvedl na Náchodsku řidič, který v noci na pondělí prchal před policejní hlídkou. Řítil se...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Bývalý klášter v Nové Pace čeká na opravu.

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz