Lesníci v Hořicích se přestěhovali do dřevostavby, ze zámku bude muzeum

  • 0
Dřevo jako stavební materiál propaguje nová budova lesní správy Lesů České republiky v Hořicích na Jičínsku. Z velké části postavena právě z přírodního materiálu a další podobné mají ve státní firmě následovat i do budoucna.

Hořická dřevostavba začala pod poutním kostelem svatého Gotharda růst na podzim roku 2015 a pracovníci lesní správy ji nyní dostali do užívání. Po 71 letech tak opustili prostory hořického zámku, který od LČR za necelých 10 milionů korun odkoupila tamní radnice.

„Celá budova je postavena z dřevěných panelů, je to vlastně taková velká skládačka. Panely se sestavovaly na místě. Jinak základ je ze smrku a obklad fasády ze sibiřského modřínu, který vydrží povětrnostní podmínky,“ uvedl autor projektu, architekt Tomáš Veselý. Za objekt včetně moderního vybavení lesníci zaplatili téměř 25 milionů korun bez daně.

Podle ředitele státního podniku Daniela Szóráda zapadá stavba hořické lesní správy do filozofie většího využívání dřeva ve stavebnictví. 

„Srovnáme-li se třeba se sousedním Rakouskem nebo i Skandinávií, ve spotřebě dřeva za nimi velmi zaostáváme. Dřevo je krásný a jedinečný materiál, který se snažíme propagovat, kde můžeme. Chceme jít příkladem a ukázat cestu i jiným institucím,“ uvedl Szórád, který by rád dřevo více prosadil do stavebních norem.

Starosta Hořic Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj) přiznal, že jednání o odkupu zámku od Lesů nebylo jednoduché. Některým zastupitelům se totiž cena 9,8 milionu korun zdála příliš vysoká. 

„Cena je na základě znaleckého posudku, myslím, že je přiměřená,“ uvedl a rovnou už naznačil, jaké využití by si město pro objekt s tvrzí představovalo. Ve východní části by Hořice rády vybudovaly moderní interaktivní expozici věnovanou motoristickému sportu. 

„Chybí zde také expozice hořických trubiček, které jsou s naším městem silně spojeny. Rádi bychom také do původního stavu dali gotickou tvrz,“ dodal. 

Na rekonstrukci by město chtělo využít dotace z fondů česko-polské spolupráce.

Jednu část zámku by pak radnice ráda využila komerčně, zvažuje její pronájem soukromníkovi, který by v ní mohl vybudovat moderní ubytovací zařízení s restaurací, které Hořicím chybí.

Lesníci chtějí i další dřevostavby

Podporovat využívání dřeva ve stavebnictví chtějí Lesy ČR i svými dalšími stavbami. Před dvěma lety otevřely dřevěné krajské lesní ředitelství v Českých Budějovicích a ještě letos mají začít zemní práce u nové dřevostavby lesní správy v Chocni na Pardubicku. V dřevěném objektu by do budoucna měla sídlit i lesní správa v Kraslici či ostravská lesní správa.

Tou největší však má být hradecké sídlo společnosti, které by mělo začít růst v dubnu 2019 a pokud vše půjde tak, jak má, dokončeno má být v roce 2020. Ředitel podniku však přiznal některé problémy. 

„Spolupráce s hořickou radnicí při stavbě tamní lesní správy byla příkladná. Když dnes vidím naši snahu postavit administrativní budovu v Hradci Králové, kdy od samého začátku děláme vše pro to, abychom dokázali, že je to transparentní a hodnotný projekt i pro město, ne vždy se setkáváme s pochopením od úředníků města,“ přiznal Szórád.

Sídlo na Novém Hradci Králové vznikne podle návrhu, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže. Letos v lednu se vítězem stalo brněnské studio Chybik+Kristof se svým návrhem pojmenovaným Lesy v lese (čtěte o něm zde).

Dvoupodlažní objekt podle jejich návrhu bude porostlý zelení a svým půdorysem bude připomínat strom. Lesníci chtějí za nové sídlo, které nahradí nevyhovující panelákovou budovu ze 70. let minulého století, zaplatit zhruba 470 milionů korun bez daně. Součástí areálu bude i parkoviště a veřejný park.