Současné sídlo generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky v...

Současné sídlo generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové. | foto: ČTK

Dřevo místo panelů. Lesy ČR si postaví nové unikátní sídlo

  • 3
Státní podnik Lesy ČR touží být blíž přírodě a plánuje stěhování do obří dřevostavby. Nabídku na odkup kasáren v centru Hradce Králové firma odmítla, ve městě však chce zůstat i nadále.

Chátrající a obtížně udržovatelný panelák ze 70. let, v němž již více než dvacet let v Hradci Králové sídlí státní podnik Lesy České republiky (LČR) už začíná být za hranicí životnosti. Vedení podniku proto již připravuje stavbu nového sídla, které má být v regionu unikátní. Firma by se totiž ráda prezentovala moderní dřevostavbou.

„To, jak stará je tato budova, by problém ani tak nebyl. Avšak v zimě sedí někteří zaměstnanci v kancelářích v bundách a v létě je pak musíme pouštět domů dřív naopak kvůli nesnesitelnému horku. Aby rekonstrukce odpovídala určitým standardům, byla by mnohem nákladnější než pořízení nové budovy,“ zdůvodňuje ředitel LČR Daniel Szórád.

Lesy jsou jednou z mála celostátních institucí, která sídlí mimo Prahu, v Hradci Králové se zabydlely už od roku 1992, kdy tento státní podnik vznikl.

„Ani my, ani naši nadřízení nemají důvod sídlo stěhovat do Prahy. Tohoto místa si vážíme a nechtěli bychom ho opustit,“ tvrdí ředitel.

Státní podnik sídlí na Novém Hradci Králové v těsné blízkosti lesa a o jeho možném přestěhování do Prahy - blíž ostatním institucím - hovořil ještě před několika lety tehdejší ředitel Jiří Holický.

Najít vhodného stavitele je problém

Podnik však chce být v budoucnu lesu ještě blíž, alespoň materiálem nové stavby. Panely by totiž mělo nahradit dřevo. Jak ale ředitel přiznává, najít vhodného stavitele bude trochu oříšek.

„Jako problém vidím fakt, že neznáme českou stavební firmu, která by byla schopna postavit dřevostavbu o velikosti administrativní budovy,“ upozorňuje Szórád. Inspirovat by se rád nechal Skandinávií, kde jsou tak velké dřevostavby běžné, příkladem může být třeba Sibeliův dům ve finském Lahti.

Že myšlenka postavit nové dřevěné sídlo není jen plácnutím do vody, ale již živým projektem, potvrzuje i fakt, že v září podnik vybral mezi zaměstnanci projektového manažera, který se přípravě stavby naplno věnuje.

„O záměru jsme informovali již i dozorčí radu a ministerstvo zemědělství, oba orgány souhlasily,“ říká mluvčí LČR Eva Jouklová.

Podle ředitele Szóráda si ministerstvo dalo pouze jediný požadavek: možnost nastěhovat si do nového lesního sídla své servisní středisko datových služeb.

Podrobnou dokumentaci by firma chtěla předložit dozorčí radě a ministerstvu v první čtvrtině příštího roku, následovala by soutěž o návrh budovy, která by podle prvotních předpokladů mohla začít růst už v roce 2017.

„Teprve poté bychom přistoupili k demolici té současné, abychom mohli fungovat bez nutnosti se na nějaký čas stěhovat do vyhnanství,“ říká ředitel.

Budova pojme více lidí než dosud

Nová budova totiž nemá vzniknout na základech té stávající, ale za ní, v místech, kde je bývalý výstrojní sklad a garáže. Bude mít zároveň vyšší kapacitu. Nyní na ředitelství pracuje 190 lidí, v novém objektu bude mít podnik kapacitu až pro 230 zaměstnanců. Dalších několik tisíc zaměstnanců pak mají Lesy po celé České republice.

Po zbourání stávající budovy by pak podnik chtěl na jejím místě vytvořit malý park pro veřejnost, jehož součástí by mohlo být i jezírko. Objekt totiž stojí u frekventované stezky, kterou obyvatelé města hojně využívají pro své cesty do městských lesů. Podnik by jim tak chtěl tuto cestu ještě více zpříjemnit.

Odhadovaná cena výstavby nového sídla, demolice toho původního a vybudování parku půjde podle odhadu ředitele do stovek milionů korun.

Předminulý týden padl na městském zastupitelstvu v Hradci Králové z úst primátora Zdeňka Finka nápad, že by Lesy mohly své nové sídlo získat přestavbou Vrbenského kasáren, které v centru města již roky chátrají. To je však podle Szóráda nereálné, podnik chce zůstat na Novém Hradci.