Jednadvacátý ročník aviatické show CIAF 2014

Jednadvacátý ročník aviatické show CIAF 2014 | foto: Michal FantaMAFRA

Na přehlídku CIAF dorazí letouny z budoucnosti i Hitlerova tajná zbraň

  • 14
Elektronikou nadupané průzkumné letouny, po zuby ozbrojené stíhačky, válečné legendy včetně Hitlerovy tajné zbraně, ale i vrtulníky, akrobatické formace či obrněnci ve službách české armády. To vše o víkendu na hradeckém letišti nabídne už 22. ročník letecké přehlídky CIAF.

Přestože loňská návštěva 45 tisíc lidí je výmluvným důkazem, že program letecké přehlídky CIAF byl přinejmenším zajímavý, po akci nešlo přeslechnout hlasy, že letové ukázky hradeckého Air Festu jsou rok od roku chudší. Letošní plán však některé kritiky nejspíš umlčí.

Nebe nad Hradcem o víkendu protnou vrtulníky, stíhačky a dokonce i bezpilotní drony. Další ukázky sice budou statické, ale fanoušci si budou moct osahat i opravdové vojenské legendy.

Patrně nejsilnějším magnetem programu bude exhibice proudového stíhacího letounu Messerschmitt Schwalbe Me 262, o kterém znalci mluví jako o Hitlerově tajné zbrani schopné zvrátit vývoj konce druhé světové války.

„Je to praotec všech moderních stíhacích letounů a vůbec první stíhací letoun s proudovými motory. Měl dva typu Jumo, které mu propůjčily na tu dobu neuvěřitelnou maximální rychlost 873 kilometrů v hodině. Mám obrovskou radost, že do Hradce dorazí. Německá strana nám již potvrdila detaily. Letoun bude pilotovat Wolfgang Schirdewahn, čtyři technici se pak budou starat o stav letounu,“ říká zakladatel a ředitel CIAF Aleš Cabicar, podle kterého je tento stroj ve vlastnictví Nadace Willyho Messerschmitta a přiletí z německého Manchingu.

Výhodou vlaštovky byla rychlost

Historický Messerschmitt dorazí už v pátek, diváci se mohou těšit na bezprostřední kontakt se strojem a samozřejmě také na letové ukázky. Schwalbe neboli vlaštovka sice nebyla tak obratná jako americký mustang, ale její obrovskou výhodou byla rychlost. Když se tedy souboj nevyvíjel podle představ, německý pilot mohl jednoduše uletět.

„Můžeme jen spekulovat o tom, jak by se vyvíjel konec války, kdyby se Třetí říši podařilo zavést tento letoun do výzbroje Lufftwaffe o pár měsíců dříve. Pro spojenecké bombardovací svazy, nalétávající v roce 1944-1945 nad Německo, bylo zjevení tohoto velmi rychlého přízraku nemilým a nečekaným překvapením,“ uvádí Cabicar.

Vzlétnou válečné legendy, ale i futuristický jet pack

Kromě Němce Schirdewahna v kokpitu „vlaštovky“ předvedou své schopnosti i letci ze Slovenska, Belgičané, Švýcaři anebo Britové. Věkově nejblíž messerschmittu bude sovětský Jakovlev Jak-3, tedy jedna z nejúspěšnějších stíhaček druhé světové války. Český Spitfire Club na letiště přiveze repliku dalšího válečného stroje - Supermarine Spitfire Mk IX.

Naopak unikátem přehlídky „z budoucnosti“ bude futuristický osobní létající stroj z Nového Zélandu jet pack.

„Jeho koncepce je primárně určená pro bezpečnostní složky, jako jsou policie, záchranná služba či horská služba, a to díky dostupnosti do oblastí, kam se třeba vrtulník složitě dostává. Je to výhled do budoucnosti a zhmotnělá Verneovská představa, která už na Novém Zélandu vykonává službu. Snad se jednou dočkáme nasazení tohoto zařízení i v našich podmínkách,“ doufá Cabicar.

Vstupné

  • Jednodenní vstupné na akci stojí 300 korun, pro děti do 15 let a držitele průkazů ZTP je vstup zdarma.
  • Parkování v areálu hradeckého letiště bude možné za 100 korun.

Další supermoderní stroje zastoupí bezpilotní letouny - takzvané drony. Vyvinuli je experti z Vojenského technického ústavu, kteří se jejich výrobou zabývají již 30 let a v Hradci se předvedou rovnou tři exempláře.

„Do letového programu budou zařazeny dvě ukázky manévrovacích schopností dronů. Nejprve rotorového prototypu BRUS, jehož letecký monitoring se bude přenášet na velkoplošnou obrazovku, a pak bezpilotního prostředku Miss Tractor jako imitace vzdušného cíle pro palebné prostředky protiletadlových raketových kompletů,“ pokračuje Cabicar.

Stížnosti, že CIAF upadá do průměru a místo ekvilibristiky stíhačů jsou čím dál častěji k vidění poněkud ohrané záchranářské „operace“, by letos měly vzít za své.

Přiletí americká stíhačka F 16 i MiG-15

Přehlídku již tradičně otevře průlet gripenů. Na své si ale přijdou také fandové vodochodského Aera. Z jeho produkce pocházejí dvě proudové stíhačky - L-159 Alca a L-29 Delfín.

„Ve vystoupení chceme ukázat letoun v celém rozsahu jeho vlastností a možností, od minimální do maximální povolené rychlosti včetně všech akrobatických prvků,“ říká zkušený pilot Delfína Pavel Veselý.

Nad hradeckým letištěm se předvede také americká stíhačka F 16, formace „Baltských včel“ na československých výcvikových strojích L-39 Albatros, ale i legendární stíhačka MiG-15, kterou dala dohromady malá skupinka nadšenců (více najdete zde).

Česká armáda představí na dnech CIAF svou zabezpečovací leteckou techniku a zároveň také bojovou a protiletadlovou pozemní výbavu. Návštěvníci uvidí odpalovací zařízení, protiletadlový raketový systém, naváděcí radiolokátor či velmi často zmiňované obrněné automobily Pandur a Dingo.

Kromě pěti „včel“ Baltic Bees zajistí další akrobatickou show anglický Team Raven, švýcarští P3 Flyers anebo čtyřčlenná formace Očovskí Bačovia na kluzácích Super Blaník.