Vrtulník Mi-24/35 s názvem Alien Tiger 221. letky z Náměšti nad Oslavou.

Vrtulník Mi-24/35 s názvem Alien Tiger 221. letky z Náměšti nad Oslavou. | foto: The Flying Hippos, web létajícího personálu 221. a 222. letky vrtulníkové základny Náměšť

Na přehlídce CIAF bude útočný letoun z Vietnamu i vrtulník „vetřelec“

  • 5
Celkem 91 letadel a vrtulníků a celá řada další techniky se o víkendu 3. a 4. září představí ve vzduchu i na zemi na letišti v Hradci Králové. Uskuteční se tam již 23. ročník letecké show CIAF. Hitem by mohl být letoun Bronco, který létal ve válce ve Vietnamu, i vrtulník Alien Tiger oceněný za nejlepší kamufláž.

Nad hlavami návštěvníků se při leteckých ukázkách předvedou stroje z celkem deseti zemí. Nebudou chybět tradiční návštěvníci, jakými jsou například lotyšští akrobaté Baltic Bees, kteří své sestavy předvádějí na českých proudových letadlech L-39 Albatros s výraznou kamufláží připomínající včelu.

Akrobacii na letadlech předvedou i čeští Flying Bulls či slovenští Očovští bačovia. „Naši kamarádi ze Slovenska jsou světovou raritou, neboť provádějí akrobacii na větroních L13 Blaník,“ podotkl spolupořadatel akce Aleš Cabicar.

Chybět však nebudou ani novinky. „I letos se nám podařilo přilákat letoun, který se na CIAF ještě nikdy nepředstavil. Jsme moc rádi, že k nám doletí letoun OV-10 Bronco z Francie, je to velmi zajímavá věc,“ uvedl Cabicar.

Bronco je lehký turbovrtulový útočný letoun z 60. let minulého století, který používala například americká armáda ve vietnamské válce, kde letouny pracovaly jak při navádění, tak v útoku. Stroj bude atraktivní zejména pro fotografy díky své netradiční konstrukci.

Český bitevník Alien Tiger

Na leteckém dni, který bude mít v sobotu i v neděli totožný program, se představí také řada armádních letounů, a to nejen českých.

„Nebude chybět náš nejvýkonnější letoun Jas 39 Gripen, který se předvede jak při statické, tak při dynamické ukázce. Předpokládáme také účast vrtulníků Mi-171 a Mi-24, který získal cenu za nejlepší kamufláž na cvičení tygřích letech NATO,“ slíbil náčelník oddělení taktického letectva Velitelství vzdušných sil české armády Jiří Řezáč. Český bitevník Alien Tiger uspěl s kamufláží v podobě filmového vetřelce.

Kromě Čechů se představí třeba i belgická armáda se svým letounem F-16, Němci a jejich Eurofighter Typhoon či Ukrajinci na suchojích Su-27. „Dvojice suchojů přiletí už v pátek a předvede se po oba víkendové dny. Jejich účast mi udělala největší radost,“ přiznal Cabicar.

CIAF 2016

  • Hradecké letiště bude po oba dva dny otevřeno od 8 do 18 hodin, letový program začne v 11 hodin.
  • Vstupné pro dospělého bude 300 korun na jeden den, děti do 15 let a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.
  • Pořadatelé spolu s hradeckým dopravním podnikem připraví speciální dotovanou kyvadlovou dopravu, která bude pendlovat mezi letištěm a terminálem hromadné dopravy.
  • „Rádi bychom poprosili především návštěvníky z Hradce, aby se v co největší míře snažili využít kyvadlovou dopravu,“ uvedl organizátor Aleš Cabicar. Pro ty, kteří přijedou autem, bude však i letos připravené placené parkoviště, které by mělo být zhruba ve stejném rozsahu jako v loňském roce.

Česká armáda se bude prezentovat nejen ve vzduchu, ale i na zemi. Návštěvníci si budou moct prohlédnout například výzbroj z vojenské akademie ve Vyškově či zařízení vojenské polní nemocnice, která sídlí v Hradci Králové.

„Představí několik kontejnerů, například lékárnu, márnici či zubařský kontejner. Všechny budou volně průchozí,“ slíbila Iva Máchová z Armády České republiky. Své zbraně a střelivo předvedou také vojáci ze žatecké brigády rychlého nasazení.

Stovka herců v dobových uniformách

Jelikož česká armáda nedávno začala s masivní kampaní k náboru do vojenských záloh, bude se na CIAF prezentovat také hradecké krajské vojenské velitelství, jehož zaměstnanci možné zájemce se službou v záloze rádi seznámí.

Kromě té nejmodernější letecké a pozemní techniky nebudou chybět ani veteráni. Asi stovka herců v dobových uniformách předvede bojovou scénu z přepadení letiště. „Té se bude účastnit sovětský tank a chybět nebudou ani pyrotechnické efekty,“ slíbil spolupořadatel akce Jaroslav Suk.

Tank T-34 využívala armáda Sovětské svazu za druhé světové války, po druhé světové válce je využívaly armády ještě v 50. letech, například Severní Korea při Korejské válce. Tanky zasahovaly i při potlačení maďarského povstání, při Suezské válce, ale i později při neúspěšné invazi v Zátoce sviní či při konfliktech v rozvojových zemích.