Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři z Hradce chtějí zrušit omezení letů, podpořil je i kraj

  9:10aktualizováno  9:10
Letečtí záchranáři v Královéhradeckém kraji už nechtějí řešit dilema, zda vzlétnout k pacientům mimo ministerstvem schválené časy. Požadují návrat dřívějšího režimu, kdy se létalo od svítání do soumraku. Postavil se za ně i kraj, podle něhož má záchranka vybavení i na noční lety.

Záchranářský vrtulník na stanovišti v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Peníze, nebo život. Takové je dilema hradeckých leteckých záchranářů, kteří zachraňují lidské životy od Krkonoš až po Svitavsko. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví by měli létat jen od 7. do 16. nebo 21. hodiny podle ročního období. Když helikoptéra vzlétne k případu mimo tuto dobu, ministerstvo náklady na výjezd nemusí záchrance uhradit (o zamítnutých úhradách čtěte zde).

Jen na hradecké základně musel vrtulník letos mimo vymezené časy vzlétnout už osmkrát. „Když budeme vše dodržovat tak, jak je to uvedené, lidé budou umírat,“ upozorňuje Daniel Tuček z firmy DSA, která zajišťuje leteckou službu pro východ Čech.

Jako příklad uvádí zásah z poloviny loňského prosince, kdy záchranářský vrtulník letěl na pomoc starší ženě, kterou v Rychnově nad Kněžnou srazilo auto. Po půl šesté navečer, kdy vrtulník startoval, podle ministerského nařízení už hradečtí záchranáři neměli hodinu a půl létat. V té době zajišťují nepřetržitou službu vrtulníky z Prahy, Plzně, Brna a Ostravy.

Fotogalerie

„V Rychnově jsme byli do patnácti minut a záchranáři mohli začít paní resuscitovat. Vrtulník z Ruzyně by tam byl za 55 minut. Tou dobou už paní byla na traumacentru v hradecké fakultní nemocnici,“ popisuje Tuček jeden z případů, které musela jeho firma ministerstvu zdůvodňovat.

V minulém roce hradečtí záchranáři takhle vyráželi i k dětem v ohrožení života - jedno z nich bylo opařené a druhé mělo silnou alergickou reakci. Tyto výjezdy po zdůvodnění ještě ministerstvo záchranářům uhradilo. Později už s tím byly problémy.

„Tady ani nejde o ty peníze, ale když se na to podívám lidsky, neumím si představit, že bych to odmítl. Je to stejné, jako kdyby šel lékař po chodbě a odmítl ošetřit oběti z hromadné bouračky jen proto, že už má po službě a je na cestě domů,“ kroutí hlavou hradecký pilot.

Když už letí vrtulník, jde o minuty

Tučkova slova potvrzuje i mluvčí hradecké záchranky Ivo Novák, podle nějž je hlavním benefitem letecké záchranky čas. „Za dobu, než doletí vrtulník z jiného stanoviště, se časová výhoda oproti sanitce maže,“ vysvětluje záchranář.

Další výhodou je, že díky leteckému převozu se pacienti rychle dostanou na specializovaná oddělení hradecké fakultní nemocnice. Hradečtí záchranáři se proto už od ledna snaží dosáhnout, aby se doba letové pohotovosti vrátila do původních mezí, tedy od rozednění do soumraku. V létě by tak mohli létat dřív, než jim určuje současné nařízení.

Snahu záchranářů by chtěl podpořit i Královéhradecký kraj, který zajišťuje pozemní záchrannou službu, jež s leteckou úzce spolupracuje.

„Stanovovat striktně, kdy mohou létat, je dost nešťastné. Nevidím k tomu ani racionální důvod, firma DSA má plně vybavené vrtulníky, které mohou létat i v noci. My taky našim sanitkám neříkáme, že mohou jezdit jen od 9 do 21,“ srovnává hejtmanův náměstek zodpovědný za zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

„Podporujeme, aby krajská záchranka mohla létat neomezeně. Problematika je teď velkým tématem na asociaci krajů, kde to budeme řešit i do budoucna,“ říká hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), ale konkrétní způsob, jak krajské záchranáře při jednání s ministerstvem podpořit, neuvádí.

Takto nacvičovali letečtí záchranáři vytažení tonoucího z řeky:

Pomoci od kraje už se dočkali záchranáři v Jihlavě, kde tamní hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) na ministerstvo apeluje, aby helikoptéry z jihlavské základny mohly létat už od rozednění (psali jsme zde).

Ministerstvo však problém v časech nevidí. „Považujeme pohotovostní časy za dostatečné. Pohotovosti v době mimo sjednaný časový režim jsou vykonávány z výjezdových základen v Plzni, Praze, Ostravě a Brně, a to 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Z těchto základen je pokryto celé území České republiky i v nočních hodinách,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Podle nařízení ministerstva, které platí od letošního prvního ledna, mají krajské letecké záchranky v Hradci Králové, Liberci, Jihlavě a Ústí nad Labem pohotovost denně od sedmi hodin ráno. V lednu a prosinci jim končí v 16 hodin, v únoru mohou létat jen do 17, v březnu a říjnu do 18, v září do 19, v dubnu a srpnu do 20 a od začátku května do konce července může helikoptéra vzlétnout nejpozději v 21 hodin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz