Za skandál na letišti, kde se tankovala nafta, soud nikoho nepotrestal

  14:49aktualizováno  14:49
Kvůli machinacím s naftou a dalším prohřeškům hrozilo exšéfovi hradeckého letiště Romanu Zindulkovi až dvouleté vězení, ale soud nyní kauzu Leteckých služeb Hradec Králové podmíněně zastavil.

Roman Zindulka u Okresního soudu v Hradci Králové (21. 8. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Po téměř dvouletém vyšetřování a sbírání důkazů je závěr hradeckého okresního soudu poměrně překvapivý. Za chyby, které odhalil v roce 2011 městský audit a který zlomil vaz tehdejšímu šéfovi letiště Romanu Zindulkovi, nebude nikdo potrestán.

Zindulku policie sice obvinila a případ začal projednávat soud, ten ale po měsíci trestní stíhání podmíněně zastavil.

Letecké služby Hradec Králové

Krajské město založilo společnost v roce 2007, aby spravovala hradecké letiště a vybudovala integrovaný záchranný systém a polygon. Roman Zindulka, který šéfoval hradeckému letišti tři roky a rok působil jako předseda představenstva, musel odejít v září 2011 po provedeném auditu. Kontroloři upozornili na chyby v účetnictví, nezákonné odměny, zmanipulovaná výběrová řízení či výdaje za osobní dárky.

"Obžalovaný se plně doznal, je zřejmé, že nedocenil možné následky svého jednání. Obžalovaný především podnikl příslušná opatření k náhradě způsobené škody," vysvětlil soudce Karel Peřina.

"Je nutno přihlédnout k tomu, že obžalovaný je dosud zcela bezúhonný, nebyl dosud soudně trestán a k jeho chování nebyly zjištěny ani žádné další negativní připomínky," dodal soudce a stanovil 18 měsíců dlouhou zkušební dobu.

Musel odejít, ale "zlatý padák" nedostal

"Rozhodnutí je podobné jako to předchozí, vlk se nažral a koza zůstala celá," komentuje rozsudek Zindulka v narážce na civilní soud, který v červnu rozhodl, že okamžitá výpověď, kvůli které musel ze dne na den odejít z čela Leteckých služeb, byla neoprávněná.

Na druhou stranu, město podle červnového verdiktu nemusí Zindulkovi doplácet půlmilionový "zlatý padák", protože od začátku byla údajně neplatná i jeho pracovní smlouva (více čtěte zde).

"Výsledek je, že ze 40 milionů, které jsme za ty tři a půl roku u Leteckých služeb utratili, nezpůsobili žádnou škodu. Jen jsme ne úplně ideálně účtovali palivo, i když jsme všechno evidovali. A těch 12 tisíc, o které jsme neúmyslně připravili stát na dani, se zpětně dodanily," říká bývalý ředitel letiště.

Státní zástupce ho obžaloval za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Chyby v účetnictví způsobily hlavně machinace s naftou, kterou se Zindulka s posvěcením tehdejšího představenstva Leteckých služeb rozhodl prodávat zaměstnancům letiště, namísto aby jí likvidoval.

Tankovat na letiště jezdili i členové představenstva nebo spříznění podnikatelé, například poslanec Pavel Staněk, který řádně zaplatil faktury, až když hospodaření společnosti začali prověřovat kontroloři. Ti tehdy upozornili také na údajně zmanipulovaná výběrová řízení či výdaje za osobní dárky, ale kriminalisté nic takového nenašli.

Úředník splácí radnici nezákonné odměny

I druhé pochybení už Zindulka napravil. Dohodl se s Romanem Šabrňákem, kterému v letech 2008 až 2010 vyplácel jako předseda představenstva odměny coby členovi představenstva, ač byl zároveň úředník hradeckého magistrátu.

"Odměny mu nenáležely a tudíž mu neměly být vypláceny a způsobil tak zřizovateli společnosti, Letecké společnosti Hradec Králové, Statutárnímu městu Hradec Králové škodu v celkové výši nejméně 58 tisíc korun," uvedl v obžalobě státní zástupce Alexandr Pumprla.

Zindulka se proto s Šabrňákem dohodl, že magistrátu odměny do koruny vrátí. "Došlo k dohodě mezi Šabrňákem a Magistrátem města Hradce Králové, podle které Šabrňák hradí ve splátkách neoprávněně vyplacenou odměnu, v současné době zbývá uhradit čtyři tisíce korun," potvrdil soudce Peřina.

Jeho rozhodnutí bude pravomocné během několika dnů, protože obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva podat stížnost. Trestní řízení tak má Zindulka z krku, ovšem civilní soud zdaleka ne.

S červnovým rozhodnutím o neplatnosti pracovní smlouvy totiž nesouhlasí a nejspíše se jeho okamžitým padákem bude zabývat ještě krajský soud. "Dodnes čekáme na písemné znění, pak se poradím s právníky, ale nejspíše se odvolám," říká Zindulka, který dnes podniká v reklamě. Než usedl na ředitelské křeslo v Leteckých službách, pracoval přes 20 let jako pilot.



Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....



Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Zelení střídají žluté. FlixBus zavádí novou linku do Hradce a Varšavy

Autobus Flixbus

Osm měsíců poté, co se z Hradce Králové stáhly žluté autobusy společnosti RegioJet, zavádí novou linku přes...

Pálenku umí z borůvek i mrkve, zájem o ni vzrostl po metanolové aféře

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého...

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého chléva palírnu. Od té doby je v ní zavřený...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz