Klima se mění, vinaři jásají. Letošek bude i v Hradeckém kraji skvělý

  10:10aktualizováno  10:10
Že vyrobit skvělé víno v Královéhradeckém kraji je asi stejně pravděpodobné, jako s úspěchem provozovat lyžařské středisko na Pálavě? Jenže časy se mění: letošní ročník prý bude zcela mimořádný. Počasí, které si nezadalo s tím ve Středomoří, v hroznech výrazně zvedlo cukernatost, která je potřebná k výrobě vysoce kvalitních vín.

Vinobraní na Kuksu v roce 2009 | foto: Jan Strouhal

Ten, kdo v Královéhradeckém kraji s vysazením vinice ještě váhá, má nejspíš nejvyšší čas. Zatímco zemědělci jsou z letošní úrody zoufalí a v budoucnu budou muset mnohem lépe volit plodiny, které na svých polích vysadí, vinaři mají důvod k radosti.

„Letošní vinařský rok je zatím velice příznivý,“ říká Lukáš Rudolfský obhospodařující půlhektarový rodinný vinohrad v Kuksu, jenž je prvním oficiálním v Královéhradeckém kraji.

Když je rok vydařený, sklidí v kukské vinici z 3 700 keřů vinné révy 1 200 kilogramů hroznů a získá přibližně 800 litrů vína. Rodina Rudolfských s přáteli vinohrad vysadila v roce 2005 v lokalitě Nad Zámkem, jeho zvláštností je prastará odrůda Brynč, která se nikde v Česku na výrobu vína nepěstuje. V Kuksu se letos sice rovněž potýkají se suchem, očekávají však v posledních letech nejkvalitnější úrodu.

„Keře, které ještě nejsou dostatečně zakořeněné, jeví známky usychání a hrozny jsou oproti jiným rokům zhruba o polovinu menší. To se podepíše na kvantitě sklizně, ale kvalitou jsou hrozny vzhledem k dobrému počasí vyzrálejší a cukernatější. Výsledná vína, pokud vše dopadne dobře, budou mít více extraktu a nižší kyseliny, což může být někde problém. U nás na severu to bude ideální,“ pokračuje Rudolfský.

Jsem optimistou a věřím, že ročník se vydaří, říká vinař

Druhý oficiální vinohrad v Královéhradeckém kraji je v Litoboři na Náchodsku a vysadil ho Jiří Pelikán. Jeho vinice je od roku 2009 oficiálně registrovaná a stejně jako kukská patří do mělnické vinařské podoblasti.

Výhledově

  • Vinné révě se v Královéhradeckém kraji při změně klimatu začíná v posledních letech dařit podobně, jako tomu bylo v době Karla IV.
  • Podle klimatologů průměrná roční teplota v regionu už několik let stoupá a přibývá suchých měsíců. Bez přehánění tu zanedlouho může být normální takové počasí, jaké teď panuje třeba u Balatonu.
  • V blízké budoucnosti východní Čechy čekají mírné zimy, velmi krátká jara a podzimní období, zato dlouhá léta vyznačující se extrémními zvraty počasí.

„Půdní podmínky jsou u nás takové, že vinohrad je na skále na slínovci a nad tím máme trochu ornice. Kořeny jsou prorostlé puklinami skály, takže vodu si réva vytáhne. Žádná katastrofa to letos rozhodně není, spíš naopak. I když začátkem června se tady přehnalo krupobití, větší škody nevznikly. Jsem optimistou a věřím, že letošní ročník se vydaří. Zatím to vypadá na vyšší cukernatost. Do vinobraní ale ještě zbývá více než měsíc a může se stát cokoli,“ varuje před přílišným nadšením Pelikán, který by chtěl sklízet až ve druhé polovině října.

Svůj vinohrad s více než 1 200 keříky má na ploše 2 500 metrů čtverečních, vysadil v něm hlavně bílé odrůdy Solaris a Merzling a z modrých odrůd především Kofranku.

Kromě těchto průkopníků vinařství jsou v regionu rozesety desítky vinic, každá s více než stem keřů vinné révy, které podle nejlepších vinařských tradic obhospodařují vinaři amatéři. Jedním z nich je i Jiří Novotný, který má vinohrad na okraji Trutnova.

„Nechce se mi o tom mluvit, abych to nezakřikl. Mám tak nádherné hrozny, jaké jsem neměl za osm let snad ani jednou. Zatím mám krásnou zdravou úrodu. Už teď po půlce srpna například odrůda Solaris má 15 až 17 stupňů cukernatosti, což je úžasné. Doufám, že to dopadne a budu mít excelentní úrodu. Vinobraní plánuji na začátek října a věřím, že bych mohl mít cukernatost přes dvacet,“ říká Novotný, který první keře vysadil v roce 2007.

Réva dříve dozrává a lépe odolává mrazům

Po experimentu s mnoha odrůdami začal pěstovat víno trochu jinak, než je v Česku zvykem: takzvaně na hlavu, jak bylo běžné v dobách Karla IV., díky tomu réva dříve dozrává a lépe odolává mrazům.

Že když je dobrý rok, vinaři v kraji bez problému dosahují hodnot nejkvalitnějších přívlastkových vín, nepotvrzuje jen Jiří Novotný. „Jsem optimista, září bude slunečné a na Martina se budeme moct pochlubit skvělým ročníkem,“ říká i Lukáš Rudolfský. Letošní rok je však katastrofální pro ty vinaře, kteří mají novou vinici s keříky, které nestačily hluboko zakořenit a vytáhnout si vodu.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Přítelkyni bodl třicetkrát, za vraždu a přepadení hrozí muži 18 let

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Pět loupežných přepadení a ubodání přítelkyně kuchyňským nožem má podle obžaloby na svědomí 34letý Pavel Kohút. U...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz