Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klima se mění, vinaři jásají. Letošek bude i v Hradeckém kraji skvělý

  10:10aktualizováno  10:10
Že vyrobit skvělé víno v Královéhradeckém kraji je asi stejně pravděpodobné, jako s úspěchem provozovat lyžařské středisko na Pálavě? Jenže časy se mění: letošní ročník prý bude zcela mimořádný. Počasí, které si nezadalo s tím ve Středomoří, v hroznech výrazně zvedlo cukernatost, která je potřebná k výrobě vysoce kvalitních vín.

Vinobraní na Kuksu v roce 2009 | foto: Jan Strouhal

Ten, kdo v Královéhradeckém kraji s vysazením vinice ještě váhá, má nejspíš nejvyšší čas. Zatímco zemědělci jsou z letošní úrody zoufalí a v budoucnu budou muset mnohem lépe volit plodiny, které na svých polích vysadí, vinaři mají důvod k radosti.

„Letošní vinařský rok je zatím velice příznivý,“ říká Lukáš Rudolfský obhospodařující půlhektarový rodinný vinohrad v Kuksu, jenž je prvním oficiálním v Královéhradeckém kraji.

Když je rok vydařený, sklidí v kukské vinici z 3 700 keřů vinné révy 1 200 kilogramů hroznů a získá přibližně 800 litrů vína. Rodina Rudolfských s přáteli vinohrad vysadila v roce 2005 v lokalitě Nad Zámkem, jeho zvláštností je prastará odrůda Brynč, která se nikde v Česku na výrobu vína nepěstuje. V Kuksu se letos sice rovněž potýkají se suchem, očekávají však v posledních letech nejkvalitnější úrodu.

„Keře, které ještě nejsou dostatečně zakořeněné, jeví známky usychání a hrozny jsou oproti jiným rokům zhruba o polovinu menší. To se podepíše na kvantitě sklizně, ale kvalitou jsou hrozny vzhledem k dobrému počasí vyzrálejší a cukernatější. Výsledná vína, pokud vše dopadne dobře, budou mít více extraktu a nižší kyseliny, což může být někde problém. U nás na severu to bude ideální,“ pokračuje Rudolfský.

Jsem optimistou a věřím, že ročník se vydaří, říká vinař

Druhý oficiální vinohrad v Královéhradeckém kraji je v Litoboři na Náchodsku a vysadil ho Jiří Pelikán. Jeho vinice je od roku 2009 oficiálně registrovaná a stejně jako kukská patří do mělnické vinařské podoblasti.

Výhledově

  • Vinné révě se v Královéhradeckém kraji při změně klimatu začíná v posledních letech dařit podobně, jako tomu bylo v době Karla IV.
  • Podle klimatologů průměrná roční teplota v regionu už několik let stoupá a přibývá suchých měsíců. Bez přehánění tu zanedlouho může být normální takové počasí, jaké teď panuje třeba u Balatonu.
  • V blízké budoucnosti východní Čechy čekají mírné zimy, velmi krátká jara a podzimní období, zato dlouhá léta vyznačující se extrémními zvraty počasí.

„Půdní podmínky jsou u nás takové, že vinohrad je na skále na slínovci a nad tím máme trochu ornice. Kořeny jsou prorostlé puklinami skály, takže vodu si réva vytáhne. Žádná katastrofa to letos rozhodně není, spíš naopak. I když začátkem června se tady přehnalo krupobití, větší škody nevznikly. Jsem optimistou a věřím, že letošní ročník se vydaří. Zatím to vypadá na vyšší cukernatost. Do vinobraní ale ještě zbývá více než měsíc a může se stát cokoli,“ varuje před přílišným nadšením Pelikán, který by chtěl sklízet až ve druhé polovině října.

Svůj vinohrad s více než 1 200 keříky má na ploše 2 500 metrů čtverečních, vysadil v něm hlavně bílé odrůdy Solaris a Merzling a z modrých odrůd především Kofranku.

Kromě těchto průkopníků vinařství jsou v regionu rozesety desítky vinic, každá s více než stem keřů vinné révy, které podle nejlepších vinařských tradic obhospodařují vinaři amatéři. Jedním z nich je i Jiří Novotný, který má vinohrad na okraji Trutnova.

„Nechce se mi o tom mluvit, abych to nezakřikl. Mám tak nádherné hrozny, jaké jsem neměl za osm let snad ani jednou. Zatím mám krásnou zdravou úrodu. Už teď po půlce srpna například odrůda Solaris má 15 až 17 stupňů cukernatosti, což je úžasné. Doufám, že to dopadne a budu mít excelentní úrodu. Vinobraní plánuji na začátek října a věřím, že bych mohl mít cukernatost přes dvacet,“ říká Novotný, který první keře vysadil v roce 2007.

Réva dříve dozrává a lépe odolává mrazům

Po experimentu s mnoha odrůdami začal pěstovat víno trochu jinak, než je v Česku zvykem: takzvaně na hlavu, jak bylo běžné v dobách Karla IV., díky tomu réva dříve dozrává a lépe odolává mrazům.

Že když je dobrý rok, vinaři v kraji bez problému dosahují hodnot nejkvalitnějších přívlastkových vín, nepotvrzuje jen Jiří Novotný. „Jsem optimista, září bude slunečné a na Martina se budeme moct pochlubit skvělým ročníkem,“ říká i Lukáš Rudolfský. Letošní rok je však katastrofální pro ty vinaře, kteří mají novou vinici s keříky, které nestačily hluboko zakořenit a vytáhnout si vodu.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Grafton Recruitment Praha
JUNIOR ÚČETNÍ s AJ (i na zkrácený úvazek)

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz