Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si stěžují na zápach z kanálů, kontroloři podezírají odpadovou firmu

  8:25aktualizováno  8:25
Už několik let si obyvatelé Nerudovy ulice v centru Hradce Králové stěžují na občasný nesnesitelný zápach z kanalizace. Není to běžný puch, jenž se z kanálů line při změnách tlaku, ale spíš hnilobný a sirnatý zápach jako u zemního plynu.

Areál bývalé továrny Hacar leží hned za kolejemi, takřka v centru Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zápach nejspíš pochází z areálu nedaleké firmy, která do kanalizace vypouští organické látky. Podle magistrátu by mohly ohrozit zdraví obyvatel.

„Smrdí to tady už roky, vždycky nárazově. Nedávno nám tu však kanalizaci čistili a nic nenašli. Řekli, že s tím nemohou nic dělat,“ uvedla jedna z obyvatelek ulice, se kterými mluvili redaktoři MF DNES.

Fotogalerie

Lidé z Pražského Předměstí si proto stěžovali na hradecké Vodovody a kanalizace (VaK), které nejprve považovali za viníka.

„K nám se vše dostalo až ve chvíli, kdy nám na stole přistála petice proti VaK, lidé se obraceli i na politiky,“ uvedla Iva Šedivá, která vede odbor životního prostředí na hradeckém magistrátu.

Úředníci společně s Královéhradeckou provozní (KP), která má na starost síť a přípojky do městské kanalizace, přišli na to, že zápach má prapůvod v areálu bývalé továrny Hacar, kde sídlí několik firem. Královéhradecká provozní udělala několik vzorků, aby přesně zjistila, co do kanalizace odcházelo.

Kontrola se musí hlásit dva týdny dopředu

„Nikdo přesně neví, co odtamtud teklo, nyní proto vzorkujeme. Zatím nemáme v ruce přímý důkaz, kdo látky vypouští. Problematické také je, že znečištění bývá nárazové,“ uvedl provozní ředitel KP Tomáš Hosa.

Ve chvíli, kdy kanalizace v centru města začne zapáchat, je totiž na odebrání vzorků a možnost někoho přistihnout už pozdě.

„Jde o soukromý areál, a tak kdybychom chtěli my nebo inspekce provést kontrolu, musíme ji ohlásit alespoň čtrnáct dní dopředu,“ podotkla Šedivá z magistrátu.

I přesto má KP spolu s úředníky města podezření na konkrétní společnost, která v areálu Hacaru sídlí a likviduje tam nebezpečné odpady, na což má zatím všechna potřebná povolení.

Firma přijde o výjimku na vypouštění problematičtějšího odpadu

„Ačkoliv nemáme přímé důkazy, že jde o tuto firmu, rozhodli jsme se s ní ukončit smlouvu,“ přiblížil Hosa.

Neznamená to, že by firmu od kanalizace úplně odstřihli, ale už nebude mít výjimky na vypouštění problematičtějšího odpadu.

„Povolení vypouštět odpady s větším množstvím znečišťujících látek mělo nějaká pravidla. Toto povolení se jim odejme a do kanalizace budou moci vypouštět látky znečištěné standardně, tedy jako domácnosti,“ vysvětlila Šedivá.

Redakci MF DNES se podařilo kontaktovat manažera firmy, o jejíž pobočku v Hradci Králové jde. Tvrzení Královéhradecké provozní označil jen za konkurenční boj.

„Myslím, že na odpojení nemají právo. Věc už mají v ruce naši právníci. Pokud někdo kanalizaci znečišťuje, tak my to nejsme. Jedenkrát měsíčně děláme rozbory v akreditované laboratoři,“ uvedl.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Najdete na iDNES.cz