Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si stěžují na zápach z kanálů, kontroloři podezírají odpadovou firmu

  8:25aktualizováno  8:25
Už několik let si obyvatelé Nerudovy ulice v centru Hradce Králové stěžují na občasný nesnesitelný zápach z kanalizace. Není to běžný puch, jenž se z kanálů line při změnách tlaku, ale spíš hnilobný a sirnatý zápach jako u zemního plynu.

Areál bývalé továrny Hacar leží hned za kolejemi, takřka v centru Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zápach nejspíš pochází z areálu nedaleké firmy, která do kanalizace vypouští organické látky. Podle magistrátu by mohly ohrozit zdraví obyvatel.

„Smrdí to tady už roky, vždycky nárazově. Nedávno nám tu však kanalizaci čistili a nic nenašli. Řekli, že s tím nemohou nic dělat,“ uvedla jedna z obyvatelek ulice, se kterými mluvili redaktoři MF DNES.

Fotogalerie

Lidé z Pražského Předměstí si proto stěžovali na hradecké Vodovody a kanalizace (VaK), které nejprve považovali za viníka.

„K nám se vše dostalo až ve chvíli, kdy nám na stole přistála petice proti VaK, lidé se obraceli i na politiky,“ uvedla Iva Šedivá, která vede odbor životního prostředí na hradeckém magistrátu.

Úředníci společně s Královéhradeckou provozní (KP), která má na starost síť a přípojky do městské kanalizace, přišli na to, že zápach má prapůvod v areálu bývalé továrny Hacar, kde sídlí několik firem. Královéhradecká provozní udělala několik vzorků, aby přesně zjistila, co do kanalizace odcházelo.

Kontrola se musí hlásit dva týdny dopředu

„Nikdo přesně neví, co odtamtud teklo, nyní proto vzorkujeme. Zatím nemáme v ruce přímý důkaz, kdo látky vypouští. Problematické také je, že znečištění bývá nárazové,“ uvedl provozní ředitel KP Tomáš Hosa.

Ve chvíli, kdy kanalizace v centru města začne zapáchat, je totiž na odebrání vzorků a možnost někoho přistihnout už pozdě.

„Jde o soukromý areál, a tak kdybychom chtěli my nebo inspekce provést kontrolu, musíme ji ohlásit alespoň čtrnáct dní dopředu,“ podotkla Šedivá z magistrátu.

I přesto má KP spolu s úředníky města podezření na konkrétní společnost, která v areálu Hacaru sídlí a likviduje tam nebezpečné odpady, na což má zatím všechna potřebná povolení.

Firma přijde o výjimku na vypouštění problematičtějšího odpadu

„Ačkoliv nemáme přímé důkazy, že jde o tuto firmu, rozhodli jsme se s ní ukončit smlouvu,“ přiblížil Hosa.

Neznamená to, že by firmu od kanalizace úplně odstřihli, ale už nebude mít výjimky na vypouštění problematičtějšího odpadu.

„Povolení vypouštět odpady s větším množstvím znečišťujících látek mělo nějaká pravidla. Toto povolení se jim odejme a do kanalizace budou moci vypouštět látky znečištěné standardně, tedy jako domácnosti,“ vysvětlila Šedivá.

Redakci MF DNES se podařilo kontaktovat manažera firmy, o jejíž pobočku v Hradci Králové jde. Tvrzení Královéhradecké provozní označil jen za konkurenční boj.

„Myslím, že na odpojení nemají právo. Věc už mají v ruce naši právníci. Pokud někdo kanalizaci znečišťuje, tak my to nejsme. Jedenkrát měsíčně děláme rozbory v akreditované laboratoři,“ uvedl.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Najdete na iDNES.cz